Sada je: 28 ožu 2024, 08:57.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav, koristim openSUSE 13.1 sa KDE. Ono što me zanima i što nisam uspio nikako je prilagoditi locales.

Kada u terminalu upisem locale, vrati mi se kao en_US.

Jezik instalacije je bio engleski, a keyboard je hrvatski.

Ono što bih ja htio da mi i dalje jezik bude engleski, a da sve ostalo (npr. prikaz datuma, valuta, decimalni zarez i dr.) bude hrvatski.

Recimo datum sam na KDE složio da mi prikazuje kak ja hoću u taskbaru, ali recimo Thunderbird mi čita locale settings i prikazuje mi u engleskom formatu datum.

Hvala unaprijed.
Avatar
Postovi: 18
Postovi: 18
Pridružen/a: 27 svi 2013, 12:23
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Mint 16 M, openSUSE 13.1
Desktop Configuration --> Locale settings moš birat šta ćeš i kako ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
salkof je napisao/la:Desktop Configuration --> Locale settings moš birat šta ćeš i kako ;)

Da, to bi trebalo biti to.

Ali moraš paziti da li neke aplikacije (čak i KDE aplikacije) imaju zaseban setting vezan uz regionalne postavke.
Primjer: Desni klik na sat u trayu -> Digital Clock Settings -> Calendar pa pod Holydays tu biraš čije blagdane da ti prikazuje... I neće ti prikazivati Hrvatske bez obzira što si prebacio regionalne postavke na Hrvatski. Ima još takvih slučajeva, ali mi ne padaju sad na pamet.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
snake2903 je napisao/la:Recimo datum sam na KDE složio da mi prikazuje kak ja hoću u taskbaru, ali recimo Thunderbird mi čita locale settings i prikazuje mi u engleskom formatu datum.


Editiraj
/etc/sysconfig/language
ili, YaST -> Language
tim uređuješ sistemske postavke. ovo u 'Desktop Configuration' je po korisniku, i utječe samo na KDE.
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE
Evo ga uspio sam.
Već sam mjenjao postavke u /etc/sysconfig/language ali mi je uvijek i dalje vraćalo sve en_US kad sam upisao locale u terminal.
Na kraju sam otkrio da nisam u Yast -> Language instalirao Hrvatski kao drugi jezik.
Nakon toga sam u /etc/sysconfig/language podesio šta hoću da mi bude hr, a šta en i evo sada mi je sustav na engleskom, a datum, mjere i ostalo na hr.

Hvala još jednom :-)
Avatar
Postovi: 18
Postovi: 18
Pridružen/a: 27 svi 2013, 12:23
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Mint 16 M, openSUSE 13.1
sumski, ovo bi moglo u tweakanje?
Vjerujem da si dosta ljudi želi promijeniti regionalne postavke...
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Kad smo već kod ovog. Ja sam umetao redom sl_SI.UTF-8 u /etc/sysconfig/language.

I onda mi se desi ovo:

slika

Ovo levo. Ć neće da mi prepozna...i sad, tražio sam i u yastu, deluje mi da je sve podešeno na slovenački, a svejedno neće da mi povrati na ć. Zna li neko koju vrednost bi morao da ispravim?

Hvala.

edit: to je u launcheru programa/menuju.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
To bi ti moglo biti do fonta. Pogledaj si postavke za fontove, možda koristiš neki koji ne podržava naše dijakritike. Probaj promijeniti na neki "defaultni" da vidiš što će se dogoditi, ako već nisi.

EDIT: totalni offtopic ali tek sad sam ti skužila avatar! :D Nevjerojatna slučajnost - baš sam danas pogledala taj film (i super mi je :D)) :sokiran
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Oftopic: Ja nisam mogoa da verujem šta gledam. Bio sam ushićen :)

Ali stvarno, nisam se osećao tako otkad sam kao tinejdžer gledao Eternal Sunshine of the Spotless Mind. I koju godinu kasnije Donnie Darko. E, ovo je broj 3.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Ovaj problem imam otkad sam instalirao Tumbleweed (cista instalacija s DVD ISO preslike, odabran engleski jezik i hrvatski layout tipkovnice). Nikako ne mogu dobiti dijakriticke znakove vec [];'\,./ umjesto nasih slova.

Sve sam dva put provjerio i cini mi se da bi trebalo stimati, ali iz nekog razloga ne radi.

Izlistat cu par stvari i okacit koji screenshot, mozda je netko imao isti problem ili mozda cak ima tema na forumu, nisam pretrazivao.

slika

slika

slika

Kad grepam /etc/sysconfig/language dobijem:

Kod: Označi sve
INPUT_METHOD=""
RC_LANG="hr_HR.UTF-8"

RC_LC_ALL=""

RC_LC_MESSAGES=""

RC_LC_CTYPE=""

RC_LC_COLLATE=""

RC_LC_TIME=""

RC_LC_NUMERIC=""

RC_LC_MONETARY=""

RC_LC_PAPER=""

ROOT_USES_LANG="ctype"

AUTO_DETECT_UTF8="no"

INSTALLED_LANGUAGES="hr_HR"


a /etc/sysconfig/keyboard izbaci:

Kod: Označi sve
KEYTABLE=""

KBD_DELAY=""

KBD_RATE=""

KBD_NUMLOCK="bios"

KBD_SCRLOCK="no"

KBD_CAPSLOCK="no"

KBD_DISABLE_CAPS_LOCK="no"

KBD_TTY=""

COMPOSETABLE="clear latin1.add"

YAST_KEYBOARD="croatian,pc104"


i konacno tumleweedov /etc/vconsole.conf:

Kod: Označi sve
KEYMAP=hr_HR-nodeadkeys


HALP! :(

NADOPUNJENO:

https://forums.opensuse.org/showthread. ... s-American
https://bugzilla.opensuse.org/show_bug.cgi?id=943735

Thanks to korisnik @Suse
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.