Sada je: 29 ožu 2024, 14:17.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

krepala mi kartica pa sam kupio od asusa sa redeon hd 5450 (da imam bilo kakvu). Sa starom grafičkom mi je sve radilo out of the box tako da baš i nemam iskustva sa podešavanjem grafičke, ali mislim da će s ovom biti malo borbe. Ne rade mi KDE desktop efekti, a temperatura joj je stalno oko 77° C. Naletio sam na ove http://en.opensuse.org/SDB:Radeon#Install_the_radeon_driver upute pa za mene kaže
Kod: Označi sve
# lsmod | grep radeon
radeon               1309188  2
ttm                    92265  1 radeon
drm_kms_helper         52710  1 radeon
drm                   313440  4 radeon,ttm,drm_kms_helper
i2c_algo_bit           13413  1 radeon


Što bi značilo da je driver instaliran, ako sam dobro skžio. Ali kad probam testirati dirver dobijem

Kod: Označi sve
# glxgears
If 'glxgears' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this:
    cnf glxgears


Znam da se ekipa na foruma masovno bori sa tim driverima, a meni do sada nije trebalo, ali došlo mi je i to na naplatu...
Što dalje da probam? Postoje li kakvi vlasnički driveri (vidio sam da se i to spominje, ali uglavnom za nvidiju koliko sam skužio). Pucajte...
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt
Ovo je radeon, tj. open source driver. Probaj instalirati ATI-jev driver, fglrx.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ovo je radeon, tj. open source driver. Probaj instalirati ATI-jev driver, fglrx.

Da, i ja bih ti to predložio.

Dosta dobre upte su ti na http://en.opensuse.org/SDB:AMD_fglrx. Imaš opisano više načina, pa napravi onaj koji najoblje razumiješ :)
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Ja na laptopu imam 'Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]', i imao sam sličan problem (stalno je radio ventilator jer se grijao) sa open source driverom. Riješio sam to tako da sam power profile stavio na auto i nakon toga radi savršeno. Često sam na netu naletio na rješenja kod kojih se power profile stavlja na low, neko vrijeme sam to i koristio - isto se ne grije ali su (što je i logično) svi efekti trzavi i ukupni dojam je nikakav tako da to baš i nebi preporučio.

fglrx nisam koristio jer imam dodatni monitor tako da neznam kakva je situacija s tim.
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
pokušavam sa ovim fglrxom, ispočetka radi skoro zadovoljavajuće (malo se vuče grafika, ali oko se navikne), ali nakon nekoga vremena mi se cijela grafika iskrivi i ode vrit. DAli se to mže nekako riješiti?
Nisam nigdje našao da li se taj fglrx može negdje malo podešavati nekako...

EDIT:

Evo našao sam AMD Catalist Control Center, pa ću se pokušati tu malo igrati...
Avatar
Postovi: 317
Postovi: 317
Pridružen/a: 02 svi 2011, 23:24
Lokacija: Ri
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian LXQt

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.