Sada je: 14 svi 2024, 18:17.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

hrvooje je napisao/la:GNOME3 je napravljen od strane Red Hata da bi svojim poslovnim klijentima pružili DE sa što manjim troškovima održavanja. Kako inače objasniti da za opcije uređivanja DE-a trebaš aplikaciju treće strane. To nema smisla. Daj im samo minimalno, a tko hoće više, neka si instalira i tako im je najjeftinije. Miču sav code i sve opcije samo da je njima jeftinije usluživati svoje klijente.


Za krajnjeg korisnika to je posve nebitno. On bira onaj DE koji mu najbolje odgovara.

hrvooje je napisao/la:GNOME me otjerao na KDE, bugovit KDE, ali i dalje puno bolji od svaki dan sve više okljaštrenijeg GNOME-a.


I dolazim li ja tebi čuditi se što koristiš bugoviti KDE a ne Gnome 3 koji radi savršeno? Linux forumi su, međutim, puni korisnika KDE-a koji dolaze objašnjavati korisnicima Gnoma 3 kako je boja neke ikone gotovo od presudne važnosti za funkcioniranje cijelog OS-a. Sad je to i ovdje počelo.


hrvooje je napisao/la: jer OS nije sam sebi svrha.


:thmb-up
Ni DE, također. Ni bilo koja linux distribucija. Ono što je doista bitno su aplikacije.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
JH-IM je napisao/la:
iStop je napisao/la:Da ja tako mislim o Gnomeu, ja ga nikada u životu ne bih upotrijebio. Ako te Gnome toliko smeta, odluči se za neki drugi DE.


Radi takvoga stava Linux desktop je danas u stanju kakvom jest, ljudi radije promijene distribuciju ili desktop environment nego da pokušaju utjecati na poboljšavanje istih.


I što misliš, kolike su šanse da gnome zajednica promjeni smjer kojim ide, i to zbog maksimalno nekoliko stotina pojedinaca koji to traže po raznim linux forumima?

JH-IM je napisao/la:Tko god je odgovoran za koncept Gnomea 3 je definitivno idiot,


hrvooje je napisao/la:GNOME3 je napravljen od strane Red Hata da bi svojim poslovnim klijentima pružili DE sa što manjim troškovima održavanja.


Jesu li tvorci Gnomea 3 idioti ili zavjerenici? :-D

JH-IM je napisao/la:Fail.

Fail.

Fail.

Mogao bi nastaviti secirati taj Gnome dokument, ali ovo je sasvim dovoljno.


To, a i ogromna većina ostalog što si iznio, tvoje je privatno mišljenje. Imaš neku znanstvenu studiju koja to dokazuje?

Zatim, da je stanje kao što ti govoriš, nitko živ ne bi koristio Gnome 3. A milijuni ljudi ga koriste. Možda ti griješiš?
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Nije to bas tako. Milijuni ljudi puši, pije, drogira se, pije coca-colu, sjedi na hladnom, igra Pokemon go. Hoćeš reći da su to sve pametne odluke? Vidiš kako se taj argument moze iskoristit kako hoceš.

Ja tebi ne određujem što da koristiš. Forum služi raspravi. Reci ti meni argument za aplikaciju trećih strana za uređivanje DE-a. Kad budem na GNOME-u poslikam nelogične stvari u dizajnu pa ćemo argumentirati.

Pretvarati DE desktopa u smartphone sučelje mi nema smisla, kad je pointer miša puno manji od prsta.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Po meni GNOME vidi buducnost ... jer sve više racunara prelazi na touchscreen tehnologiju, dok npr KDE je korak iza što se tiče tog pravca, dok je što se tiče modularnosti, ali opet GNOME je znatno brži dok je KDE znatno podesiviji. Dakle, za svakoga ima ponešto i ni jedan ni drugi nisu kante ili loši ... samo mogu da budu bolji :)
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
eQuivalent je napisao/la:... ali opet GNOME je znatno brži dok je KDE znatno podesiviji....


Nebih stavio ruku u vatru za ovu tvrdnju. Kde mi na većini mojih strojeva ima manji usage i responzivniji mi je od gnomea, unitya....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
hrvooje je napisao/la:Milijuni ljudi puši, pije, drogira se, pije coca-colu, sjedi na hladnom, igra Pokemon go. Hoćeš reći da su to sve pametne odluke? Vidiš kako se taj argument moze iskoristit kako hoceš.


Može. Ali ideš li lupati tih milijun ljudi prstom u čelo i govoriti im da su idioti što piju coca-colu a mogli bi neki voćni sok koji je puno zdraviji? Ako se nekome ne dopada Gnome 3, nek piše o KDE-u ili nekom drugom DE-u. Onom tko voli Gnome 3 takvog kakav je, posve je svejedno što ga neki Pero Perić ne voli ili želi izmijeniti.
Po meni, neka svatko koristi ono što hoće, pa ako netko uživa u tome, može i preslagivati ikonice s lijeve na desnu stranu svakih pola sata ali nema se pravo žaliti kako je to preslagivanje ikonica jako teško izvedivo na na Gnomeu 3.

hrvooje je napisao/la:Forum služi raspravi.


Mislim da je rasprava o Gnomeu 3 u startu počela prežestoko kad se ispljuvalo Gnome 3, a posredno i ljude koji ga koriste. Pokušavao sam se suzdržati neko vrijeme, ali onda mi je puk'o film. Pa jel itko išta radi na PC-u ili svi samo instaliraju i deinstaliraju određene distribucije Linuxa, podešavaju wallpapere, ekstenzije itd.? Jednom kad instaliraš neku distribuciju Linuxa, instalirao si je. Poslije toga instaliraš aplikacije koji ti trebaju, pa i sve drugo (ako baš nikako ne možeš bez toga), i to je to. Nakon toga sjedneš za PC i radiš. Ne ideš ponovo instalirati sve od nule i nemaš vremena tražiti kojekakve ekstenzije itd. po internetu. Da li je neka ikona ovoliko ili onoliko velika i gdje je pozicionirana, to ti je nebitno jer imaš toliko posla da ne možeš stići misliti o tome, a i nebitno ti je. Po meni, nek je smjeste ne vrh tv tornja na Sljemenu i nek bude velika metar sa metar, ali samo da ja mogu mišom kliknuti na nju.

hrvooje je napisao/la:Kad budem na GNOME-u poslikam nelogične stvari u dizajnu pa ćemo argumentirati.


Možeš, ali... Prvo, to uopće neće promijeniti moju odluku da koristim Gnome 3. Koristim Gnome 3 jer mi taj DE savršeno odgovara, a i na svim PC-ima koje sam imao savršeno je radio. Drugo, ono što je tebi nelogično drugom nije ili naprosto može živjeti s tim.

hrvooje je napisao/la:Pretvarati DE desktopa u smartphone sučelje mi nema smisla


Pa jel te netko tjera da koristiš Gnome 3? Ne dopada ti se, nemoj ga koristiti ili izmisli neki drugi. vlastiti DE. Ali nemoj pljuvati po meni što ja koristim Gnome 3.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:
I što misliš, kolike su šanse da gnome zajednica promjeni smjer kojim ide, i to zbog maksimalno nekoliko stotina pojedinaca koji to traže po raznim linux forumima?


Da se radi o nekoliko stotina pojedinaca ne bi Gnome izgubio veliki udio na Linux desktopu nakon izlaska Gnome 3 shella i ne bi nastalo toliko forkova i staroga Gnomea 2 i novoga Gnomea 3. Ne znam koliko ti dugo koristiš Linux, ali u davnija vremena Gnome je koristila masa Linuxaša i on i KDE su držali valjda 80-90% Linux desktopa, danas se ne sjećam kada sam zadnji put vidio Gnome 3 shell u privatnom ili enterprise okruženju. RedHat desktop obično isto bude Gnome 3 u flashback sessionu koji emulira Gnome 2, a ne Gnome 3 u svojem shell obliku.


To, a i ogromna većina ostalog što si iznio, tvoje je privatno mišljenje. Imaš neku znanstvenu studiju koja to dokazuje?

Zatim, da je stanje kao što ti govoriš, nitko živ ne bi koristio Gnome 3. A milijuni ljudi ga koriste. Možda ti griješiš?


Kao što ti je hrvooje već napisao milijuni ljudi koriste i drogu i još svašta pa to ne znači da je to dobro, nitko njima uopće ne osporava da koriste Gnome 3 u svojem vanilla izdanju, ali Gnomeu je znatno opao udio na desktopu od izlaska Gnome 3 shella, puno forkova i ostalog, to znači da još više milijuna je bilo nezadovoljno. Oni koji i koriste Gnome 3 shell obično ga modificiraju extensionima, prelazak Ubuntua na Gnome nedavno je opet izazvao gomilu "interesa" za Gnome 3, ali ne za njegov vanilla desktop kojega se ovdje i kritizira, nego upravo za masovno modificirani Gnome 3, jer je velika većina ljudi izrazila poprilično negativno mišljenje o vanilla Gnomeu, cijela ova kritika je i upućena vanilla Gnomeu 3 koji out of the box je nikakav.

Što se tiče znanstvenih studija one ne postoje ni za Gnome ni za druge desktope, ali mogu davati komentare iz vlastitog iskustva i opservacija, kao što sam već napisao vanilla Gnome 3 shell nisam vidio ne znam otkada u nijednom okruženju, a količina forkova i modificiranog Gnomea na Internetu pokazuje da ljudi generalno ne vole vanilla Gnome 3. Nakon Ubuntuovog prelaska na Gnome 3 to se pokazalo još više sa 90% negativnim komentarima na vanilla Gnome 3, gotovo svi zazivaju modificirani Gnome od Canonicala, a oni koji su ga već kao pripremu počeli koristiti su ga modificirali u Unity-like, Gnome 2-like ili OSX-like izgled. To opet pokazuje da većina korisnika smatra vanilla Gnome 3 jednostavno lošim desktopom, da nije tako ne bi ga toliko forkali i modificirali. Od Gnomea 3 se može napraviti solidan desktop nakon sat ili dva podešavanja, ali taj dio ovdje nije ni poanta nego da je vanilla Gnome 3 loše osmišljen, spor u upotrebi i neintuitivan.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
eQuivalent je napisao/la:Po meni GNOME vidi buducnost ... jer sve više racunara prelazi na touchscreen tehnologiju, dok npr KDE je korak iza što se tiče tog pravca, dok je što se tiče modularnosti, ali opet GNOME je znatno brži dok je KDE znatno podesiviji. Dakle, za svakoga ima ponešto i ni jedan ni drugi nisu kante ili loši ... samo mogu da budu bolji :)


Sa ovim se ne bi složio, u mojem iskustvu Gnome 3 ima gomilu potpuno nepotrebnih i dugih animacija i puno rada mišem, KDE isto ima malo viška animacija na par mjesta, ali meni je KDE u usporedbi sa Gnome 3 desktopom definitivno brži, troši i manje RAMa. Gnome jedino ima manje bugova, KDE iskustvo jako varira od distribucije i verzije KDEa, Gnome je bio manje više isti na svim distribucijama gdje sam ga testirao. I kada će već jednom promijeniti GDM na Gnomeu, login mu je primitivan i ne da se puno podešavati, SDDM sa Breeze temom na KDEu je i puno ljepši i da se podesiti lako wallpaper, fontove i ostalo.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
@istop

Kolega, nemoj krivo shvatiti, ali mislim da podcjenjujes snagu dizajna u danasnjem realnom svijetu. Danas, kada je ljudima sve dostupno na par klikova, od informacije do dostave hrane, ljudi su sve razmazeniji i zahtjevniji. U mnogim industrijama je bitniji dizajner nego osoba bitna za ukupno funkcioniranje nekog uredjaja, auta, cipele, puške....

Kada su funkcionalnost i kvaliteta necega u istom rangu, tada dizajn presudjuje.

Chrome je chrome, vlc je vlc, brasero je brasero, i sa tim nema posla, instalirras to korisniku i gotovo. No muka krene kad pocnu za zahtjevima pozadine, ikona ,menija, komandi, rasporeda...

Kćer mi je dva tjedna obilazila grad, vrebajući po poslovnicama rozi iphone7. Crnog i srebrnog ko šodra, al ona zapela za rozi i moš se slikat sa spikom da su iznutra svi isti.

Dizajn je mnogima bitan, i to će se sve vise osjećati i u svijetu softvera, kolko god to nama glupo zvucalo. Prekjucer me napatil tip dok sam mu nasao konverter koji se njemu dopada. Jbg, tip plaća i nemas kaj reć...

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
iStop je napisao/la:
ali nema se pravo žaliti kako je to preslagivanje ikonica jako teško izvedivo na na Gnomeu 3.


Zašto ne? Ako ne neki DE defaultni i to je ideja iza tog DE-a ima se svatko pravo žaliti na to, kao i na bilo koji drugi DE ili općenito išta. To je recimo dio razloga zašto netko koristi drugi DE, u stilu "na DE-u XYZ sam jer mi je lakše raditi a,b,c dok je to recimo na ž jako teško". Recimo, ja sam sada na LXDE-u i prilično sam uvjeren da bi >99% korisnika modernih OS-a popljuvala LXDE (i to iako je riječ u intel i7+16 GB ddr4 rama), no mene boli muški spolni organ za te kritike. Ne možeš braniti konstruktivne kritike oko G3, kao niti oko bilo čega drugoga, tj. neposredno očekivati samo hvalospjeve ili ignoriranje; ne čini mi se to zdravo.

iStop je napisao/la: Da li je neka ikona ovoliko ili onoliko velika i gdje je pozicionirana, to ti je nebitno jer imaš toliko posla da ne možeš stići misliti o tome, a i nebitno ti je.

Pa ne baš. Ovisno o poslu ergonomija DE-a može biti jako bitna. Ako je meni neki DE jako neintuitivan ili ne podržava stvari koje su mi bitne, ili je pretežak za moj OS onda to škodi mojem radu i učinkovitosti.

iStop je napisao/la:Možeš, ali... Prvo, to uopće neće promijeniti moju odluku da koristim Gnome 3. Koristim Gnome 3 jer mi taj DE savršeno odgovara, a i na svim PC-ima koje sam imao savršeno je radio. Drugo, ono što je tebi nelogično drugom nije ili naprosto može živjeti s tim.

Sasvim OK stav, ali uoči da se ljudi imaju pravo požaliti na stvari ili iznositi kritike.


iStop je napisao/la:Pa jel te netko tjera da koristiš Gnome 3? Ne dopada ti se, nemoj ga koristiti ili izmisli neki drugi. vlastiti DE. Ali nemoj pljuvati po meni što ja koristim Gnome 3.


Istina, pljuvat po ljudima nije OK. Osim ako glasaju za NSDAP.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.