Sada je: 29 ožu 2024, 06:24.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nemojte se svađati za džabe. Nego lepo pogledajte ovo. KDE plasma i GNOME programi i cisto uzivanje. Ubuntu u pozadini i samo prede
https://sourceforge.net/projects/equilibrium-level-one/
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
eQuivalent je napisao/la:Po meni GNOME vidi buducnost ... jer sve više racunara prelazi na touchscreen tehnologiju, dok npr KDE je korak iza što se tiče tog pravca, dok je što se tiče modularnosti, ali opet GNOME je znatno brži dok je KDE znatno podesiviji. Dakle, za svakoga ima ponešto i ni jedan ni drugi nisu kante ili loši ... samo mogu da budu bolji :)


Već smo pominjali to ranije. Oni kao da su pravili okruženje za touch, ali evo nakon 6 godina od 3.0 izdanja, ni jedan jedini touchscreen uređaj ne koristi GNOME 3, a prava muka je koristiti ga sa mišem.

iStop je napisao/la:
blast beat je napisao/la:Ja na GNOME-u ne mogu da spustim prozor, nemam tray, džinovski razmak među ikonicama u nautilusu koji ne mogu promeniti, itd...


Pa je li to doista toliko bitno, npr. za pisanje dopisa, uređivanje fotografije, izradu neke sheme ili obradu nekog videa?


Velikoj većini je bitno da uvek ima pregled trenutno aktivnih prozora, posebno ako radi sa više dokumenata ili fajlova. A ne da svaki put moram pomerati miša ili stiskati tastaturu u tu svrhu. Ok, tebi to odgovara, ali većini ljudi ne, zato i ima gomila ekstenzija koje rešavaju upravo takve probleme.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
shrike je napisao/la:
iStop je napisao/la:
ali nema se pravo žaliti kako je to preslagivanje ikonica jako teško izvedivo na na Gnomeu 3.


Zašto ne? Ako ne neki DE defaultni i to je ideja iza tog DE-a ima se svatko pravo žaliti na to, kao i na bilo koji drugi DE ili općenito išta. To je recimo dio razloga zašto netko koristi drugi DE, u stilu "na DE-u XYZ sam jer mi je lakše raditi a,b,c dok je to recimo na ž jako teško". Recimo, ja sam sada na LXDE-u i prilično sam uvjeren da bi >99% korisnika modernih OS-a popljuvala LXDE (i to iako je riječ u intel i7+16 GB ddr4 rama), no mene boli muški spolni organ za te kritike. Ne možeš braniti konstruktivne kritike oko G3, kao niti oko bilo čega drugoga, tj. neposredno očekivati samo hvalospjeve ili ignoriranje; ne čini mi se to zdravo.

iStop je napisao/la: Da li je neka ikona ovoliko ili onoliko velika i gdje je pozicionirana, to ti je nebitno jer imaš toliko posla da ne možeš stići misliti o tome, a i nebitno ti je.

Pa ne baš. Ovisno o poslu ergonomija DE-a može biti jako bitna. Ako je meni neki DE jako neintuitivan ili ne podržava stvari koje su mi bitne, ili je pretežak za moj OS onda to škodi mojem radu i učinkovitosti.

iStop je napisao/la:Možeš, ali... Prvo, to uopće neće promijeniti moju odluku da koristim Gnome 3. Koristim Gnome 3 jer mi taj DE savršeno odgovara, a i na svim PC-ima koje sam imao savršeno je radio. Drugo, ono što je tebi nelogično drugom nije ili naprosto može živjeti s tim.

Sasvim OK stav, ali uoči da se ljudi imaju pravo požaliti na stvari ili iznositi kritike.


iStop je napisao/la:Pa jel te netko tjera da koristiš Gnome 3? Ne dopada ti se, nemoj ga koristiti ili izmisli neki drugi. vlastiti DE. Ali nemoj pljuvati po meni što ja koristim Gnome 3.


Istina, pljuvat po ljudima nije OK. Osim ako glasaju za NSDAP.


Postoji određen broj ljudi koji razvija i koristi Gnome 3 onakav kakav jeste. Ja sam jedan od korisnika takvog Gnomea 3. Za mene je on i dobro osmišljen i brz u upotrebi i intuitivan.

Postoje i ljudi koji ga modificiraju po svojim željama putem ekstenzija itd. Nemam ništa protiv njih. Naprotiv, sad kad nema Unitya vjerujem da će se na internetu moći naći puno više tih i takvih modifikacija koje će čak i početnicima biti još lakše instalirati. I dobro je da je tako.

I jedino što ja cijelo vrijeme tražim jeste: poštujem ja nečije pravo da modificira Gnome 3 kako bi mu više odgovarao, ali treba poštovati i pravo drugih ljudi da ga, Gnome 3, koriste onako kako je i zamišljen.
Zadnja izmjena: iStop; 30 tra 2017, 05:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
JH-IM je napisao/la: nitko njima uopće ne osporava da koriste Gnome 3 u svojem vanilla izdanju,

To i je ono što cijelo vrijeme tražim: da se poštuje pravo ljudi da koriste Gnome 3 onakvim kakav je stvoren.

JH-IM je napisao/la:cijela ova kritika je i upućena vanilla Gnomeu 3 koji out of the box je nikakav.

To je tvoj stav. Ne možeš ti ili bilo tko (pa ni 100 tisuća drugih ljudi) biti mjerilo svih stvari i odlučivati što je vrijedno a što bezvrijedno.

JH-IM je napisao/la:To opet pokazuje da većina korisnika smatra vanilla Gnome 3 jednostavno lošim desktopom, da nije tako ne bi ga toliko forkali i modificirali.


Prvo, to što se nekom nešto ne dopada govori sam o tome da se ukusi razlikuju.
Drugo, onaj kome se ne dopada Gnome 3 može ga prilagoditi sebi kako god hoće a može i koristiti neki drugi DE ili izmisliti vlastiti. Ali to opet ne govori ništa o vrijednosti Gnomea 3.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:To i je ono što cijelo vrijeme tražim: da se poštuje pravo ljudi da koriste Gnome 3 onakvim kakav je stvoren.


Ovdje su iznesene direktne kritike elementima vanilla Gnomea 3, ali ti se ne osvrćeš na njih nego ponavljaš ovo što si napisao kao mantru iako nitko ne osporava pravo nikome da koristi vanilla Gnome 3 shell. Ni ja, ni shrike ni nitko drugi to ne osporava, mi osporavamo elemente Gnomea 3 koje smatramo lošim i to je naše pravo kao što je pravo bilo koga da koristi vanilla Gnome 3.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Ovdje su iznesene direktne kritike elementima vanilla Gnomea 3, ali ti se ne osvrćeš na njih


Ali zašto bih se osvrtao na njih? Ja sam posve zadovoljan s Gnomeom 3, a što ti nisi - žao mi je, ali to je tvoj problem.

Međutim, ja ni u jednom trenutku nisam nekome branio da kritizira Gnome 3 ili da ga modificira. Žao mi je (i ispričavam se) ako sam možda negdje bio nejasan pa se stekao takav dojam.

JH-IM je napisao/la: nego ponavljaš ovo što si napisao kao mantru iako nitko ne osporava pravo nikome da koristi vanilla Gnome 3 shell.


Ja sam samo tražio da se ne pljuje po Gnomeu 3, da se ljude koji ga stvaraju i koriste ne naziva idiotima itd.

JH-IM je napisao/la:Ni ja, ni shrike ni nitko drugi to ne osporava, mi osporavamo elemente Gnomea 3 koje smatramo lošim i to je naše pravo kao što je pravo bilo koga da koristi vanilla Gnome 3.


Mislim da bi smo s tim zaključkom trebali završiti ovu raspravu.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
JH-IM je napisao/la: Ovdje su iznesene direktne kritike elementima vanilla Gnomea 3, ali ti se ne osvrćeš na njih


Ja sam samo korisnik a ne stvaratelj Gnomea 3 i mislim da bi najrelevantije odgovore na svoje zamjerke Gnomeu 3 dobio upravo od ljudi koji su ga i stvarali. Dakle, najbolje bi bilo da se upravo njima obratiš sa svojim primjedbama, pa bi u jednoj raspravi i oni tebi i ti njima sve razjasnili.

Da ti i ja uvjeravamo jedan drugoga da je Gnome 3 loš ili dobar jednako je besmisleno i beskorisno kao da ti mene uvjeravaš da je ukusnija coca cola a ja tebe da je ukusniji pepsi.

Drugo, rasprava o nedostatcima Gnomea 3, može biti korisna i ako se ti i ljudi koji dijele tvoj stav na ovom forumu, zajedno angažirate i stvorite neku novu ekstenziju za Gnome 3 (najbolje onu koja ispravlja upravo ono što zamjeraš Gnomeu 3) pa je objavite i ljudi diljem svijeta je onda potom (više ili manje masovno) koriste.

Zatim, možeš ti i sam napisati neku uputu za modificiranje Gnomea 3, najbolje nekakvu namijenjenu početnicima (sa velikim slikama i u pdf formatu), pa je za desetak dana objaviš ovdje. Ja bih ti prvi čestitao.

U svim drugim slučajevima, svaka takva svjetonazorska rasprava (tipa ja mislim ovo a ti misliš ono) je gubljenje vremena.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:
Ja sam samo tražio da se ne pljuje po Gnomeu 3, da se ljude koji ga stvaraju i koriste ne naziva idiotima itd.



Kritika nije pljuvanje, ovdje je Gnome kritiziran sa argumentacijom svakoga posebno, pljuvanje je "Gnome je loš" bez objašnjenja, ovdje su ljudi točno iznijeli koji elementi vanilla Gnomea su njima loši i zašto su im loši. Ako je kritička rasprava pljuvanje onda je 99.9% svih rasprava o Linuxu na ovom i drugim portalima ništa nego pljuvanje, jer velika većina tema uvijek ima nekoga ili neke sa kritičkim mišljenjem, ako ičega ne fali u Linuxu to je onda različitih mišljenja. Boldano nije točno, nitko nije nazvao korisnike idiotima.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Kritika nije pljuvanje.


OK, možda sam uistinu preburno reagirao. Ispričavam se zbog toga.

I slažem se da iako je meni osobno vanila Gnome 3 posve dobar, jednom dijelu korisnika nije.

U tom kontekstu mislim da uistinu ne bi bilo loše da netko sa foruma (ti?) napiše uputu za modificiranje Gnomea 3 ili da se eventualno otvori posebna tema u Radna okruženja - Gnome s tom temom, pa i popisom ekstenzija koje su neophodne svakom tko se tek susreće s Gnomeom 3 pa mu baš ne sjeda takav kakav je, vanila. Slično kao što je Vlado otvorio temu CLI u Savjeti i trikovi, tu bi svatko mogao da dopiše onu ekstenziju za koju misli da je korisna.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:
JH-IM je napisao/la:Kritika nije pljuvanje.


OK, možda sam uistinu preburno reagirao. Ispričavam se zbog toga.

I slažem se da iako je meni osobno vanila Gnome 3 posve dobar, jednom dijelu korisnika nije.

U tom kontekstu mislim da uistinu ne bi bilo loše da netko sa foruma (ti?) napiše uputu za modificiranje Gnomea 3 ili da se eventualno otvori posebna tema u Radna okruženja - Gnome s tom temom, pa i popisom ekstenzija koje su neophodne svakom tko se tek susreće s Gnomeom 3 pa mu baš ne sjeda takav kakav je, vanila. Slično kao što je Vlado otvorio temu CLI u Savjeti i trikovi, tu bi svatko mogao da dopiše onu ekstenziju za koju misli da je korisna.

Slažem se sa @iStopom da bi jedna takva tema (iz koje se može napraviti i članak za portal) bila dobra stvar jer željeli to ili ne, mnoge korisnike sa 18.04 čeka GNOME pa bi sa temom/člankom imali dovoljno vremena za razmisliti ili se samo pripremiti.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.