Sada je: 29 ožu 2024, 07:19.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

GUI = Grafičko korisničko sučelje
CLI = Command-line interface
Jedna od prvih stranica zlatne knjige Wikipedije. https://hr.wikipedia.org/wiki/Grafi%C4% ... %C4%8Delje
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
dupin je napisao/la:Obojica se vraćaju u GUI. Izgleda da je kombinacija tipki za povratak u GUI drugačija. Baš ću zaviriti u Arch kasnije da provjerim. ;)


Upravo na tu kombinaciju sam htio da skrenem pažnju. Nije ista.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
bertone je napisao/la:
Mateo je napisao/la:Pozdrav svima,
kao običnog korisnika zanima me da li je moguće ikako utjecati na promjenu postavki datuma, obzirom da
je programski (ili kako se to već kaže) postavljen samo ovaj "američki stil" prikaza; odnosno /mjesec-dan-godina/.


Naravno da je moguće... bitno ti je znati samo kako složiti kod za datum/vrijeme (pazi na velika i mala slova u kodu/formatu vremena/datuma):

Link za custom postavke datuma i vremena: http://www.foragoodstrftime.com/ - možeš uzeti neki od preddefiniranih kodova ili napraviti svoj.

Za prikaz postavki:
Kod: Označi sve
gsettings get com.canonical.indicator.datetime time-format

Kod: Označi sve
gsettings get com.canonical.indicator.datetime custom-time-format


Za uređivanje custom postavki (ispod imaš sliku sa uređenim custom kodom/formatom):
Kod: Označi sve
gsettings set com.canonical.indicator.datetime time-format custom && gsettings set com.canonical.indicator.datetime custom-time-format "%e.%m.%Y. ~ %H:%M"


slika

Za povratak na preddefinirane postavke koristiš:
Kod: Označi sve
gsettings reset com.canonical.indicator.datetime time-format && gsettings reset com.canonical.indicator.datetime custom-time-format


Ako zapneš, u terminalu lupiš:
Kod: Označi sve
date --help


PS. između datuma i vremena ili pojedinih znakova možeš dodavati po volji što želiš pa tako recimo datum i vrijeme možeš odvojiti bilo kojim znakom... meni je zgodno to napraviti tildom, tj. ovim ~



..pozdrav ... ma evo proučavam malo ovo sa datumom pa primjetih razliku jednu kod naredbi za uređivanje postavki ....... naime ... u proj naredbi : ....datetime time-format custom ........ a u screenshot prilogu piše datetime time-format at custom ........ Pitanje glasi da li taj AT onda treba ili ne treba ??? jer iako sam uspio u izmjeni, volio bih "utvrditi gradivo", a usput i promjeniti onaj tildo u neki drugi simbol/znak čisto onako ....eto, to bi bilo to .... hvala ti još jednom ...pozz :thmb-up
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Mateo je napisao/la:..pozdrav ... ma evo proučavam malo ovo sa datumom pa primjetih razliku jednu kod naredbi za uređivanje postavki ....... naime ... u proj naredbi : ....datetime time-format custom ........ a u screenshot prilogu piše datetime time-format at custom ........ Pitanje glasi da li taj AT onda treba ili ne treba ??? jer iako sam uspio u izmjeni, volio bih "utvrditi gradivo", a usput i promjeniti onaj tildo u neki drugi simbol/znak čisto onako ....eto, to bi bilo to .... hvala ti još jednom ...pozz :thmb-up


Gdje ti vidiš na screenshotu "... date time-format at custom ..." szbunjen

Što se tiče custom formata vremena, ja to i ne koristim, postavio sam samo custom format vremena za tebe da ti mogu napraviti screenshot i potom vratio na staro gdje imam samo postavke vremena.

Što se pak tilde tiče, i to sam ti stavio samo za primjer, a ti ako hoćeš možeš staviti i "I <3 LZS" ili ime svoje cure/žene/ljubavnice/auta/kućnog ljubimca ili ako si extreman i "I <3 W10" :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Mateo je napisao/la:..pozdrav ... ma evo proučavam malo ovo sa datumom pa primjetih razliku jednu kod naredbi za uređivanje postavki ....... naime ... u proj naredbi : ....datetime time-format custom ........ a u screenshot prilogu piše datetime time-format at custom ........ Pitanje glasi da li taj AT onda treba ili ne treba ??? jer iako sam uspio u izmjeni, volio bih "utvrditi gradivo", a usput i promjeniti onaj tildo u neki drugi simbol/znak čisto onako ....eto, to bi bilo to .... hvala ti još jednom ...pozz :thmb-up


Gdje ti vidiš na screenshotu "... date time-format at custom ..." szbunjen

Što se tiče custom formata vremena, ja to i ne koristim, postavio sam samo custom format vremena za tebe da ti mogu napraviti screenshot i potom vratio na staro gdje imam samo postavke vremena.

Što se pak tilde tiče, i to sam ti stavio samo za primjer, a ti ako hoćeš možeš staviti i "I <3 LZS" ili ime svoje cure/žene/ljubavnice/auta/kućnog ljubimca ili ako si extreman i "I <3 W10" :hihi




...moj previd kod screenshot-a pface :zvizdi :place sad pogledah pa skužih da je "at" od "format" samo otiš'o "at" u drugi red :lulz :lulz

Ovo ostalo nije više ni bitno jer je promjena uspješno napravljena i sve takve i slične naredbe koje se rade kroz terminal; zapisane u text editor-u /gedit/

Eto to bi bilo to pa kad "otkrijem" nešto drugo ...forum je tu :thmb-up
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.