Sada je: 29 ožu 2024, 05:46.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

EQuilibrium
09 tra 2017, 19:52
Započinjem ovde temu o novoj distribuciji koju gradim na bazi Kubuntua. Zapravo na neki način je to samo prepakovan Kubuntu 16.04 LTS.
Samo ime EQuilibrium sam izabrao upravo zbog same filozofije distre, a to je ravnoteža između KDE i GNOME aplikacija.
Osnovna ideja distribucije je da uklopi prednosti KDE radne površine i GTK aplikacija. Znam da će nekima to da smeta, ali ... Za sad sve funkcioniše ok i pokazalo se da radi brže i lakše.
Zašto sam započeo ovu distribuciju (ili kako već da je nazovem, mada sam gledao zvanično jeste distribucija)?
Osnovna namena ove distribucije je da je delim zajedno za proizvodima koje proizvodi moja firma. Zapravo uz svaki stalak dobijace se ili adresa za preuzimanje ili DVD sa ovom distribucijom. Mislim da je ideja sasvim na mestu i sasvim korektna. Prvenstveno je trebalo da nosi oznake i logo sajta i naziv proizvoda, ali kasnije sam ipak rešio da bude distribucija nevezana imenom za proizvod, već potpuno zasebna. S druge strane, trebala mi je stabilna distribucija koja će da radi bez problema i da bude prihvatljiva i primamljiva na prvi pogled (moderna).
Da nemam problem, oko preimenovanja distribucije, vrlo verovatno bi večeras već bila kompletna i podeljena na testiranje. Preimenovanje moram da uradim da ne bih kršio pojedina autorska prava.
Evo i par slika
slika

slika

slika

Da ne bi bilo zabune, postoje i gumbovi za minimalizaciju maksimizaciju i zatvaranje, ali su sakriveni, ali cim se kursor pomeri u desni ugao monitora pojavljuju se, pokalo se da posle 5 minuta privikavanja, postanu skroz normalna pojava.

Kakvo je vaše mišljenje vezano za KDE radnu površinu i GTK aplikacije na njoj?
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Moje mišljenje oko KDE-a i GTK-a na njemu je sasvim okej, ali imam pitanje oko samog koncepta. Prije nego krenem sa zamjerkom, htio bih reći da je tema koju si odabrao jako lijepa (iako su ikone nekonzistentne i na to bi trebalo pripaziti).

Tvoja distribucija je nastala s ciljem promocije Linuxa putem proizvoda svoje tvrtke, ako te dobro shvaćam, ali zašto u tom slučaju ne dijeliš DVD-ove s pravim (K)Ubuntuom? Stvaranjem svoje distribucije ćeš samo uzrokovati probleme ljudima u dobivanju podrške, a sebi uzrokovati barem nekakve probleme s održavanjem do trenutka dok ne okupiš dovoljno veliku i snažnu zajednicu oko svoje distribucije, a s obzirom na to da tvoja distribucija ne nudi ništa novo -- kako i sam kažeš, to je tek prepakirani Kubuntu s bolje odabranom temom, sumnjam da će se to dogodi te da će ona neslavno završiti. Ako ne ponudiš nešto tehnički naprednije ili proizvodno bolje (što je jako teško bez jako puno truda i znanja), ljudi neće skakati na tvoju distribuciju. (Jer, budimo iskreni, nikomu se ne da reparticionirati zbog teme).

Možda sam bezobrazan i suviše pesimističan, ali smatram da je ovakav projekt loše uložen trud.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
eQuivalent je napisao/la:Kakvo je vaše mišljenje vezano za KDE radnu površinu i GTK aplikacije na njoj?


Na kde manjaru , gtk aplikacije delaju bez ikakvoga problema , a baš sam sistem nakrkal gtk aplikacijama ...

slika

:thmb-up
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Uh ... pravi Kubuntu, sam primetio da ljudima nije zanimljiv. Ne znam iz kog razloga ali kao da im je na neku ruku estetski neprihvatljiv na prvu loptu, dok im je npr Ubuntu zanimljiv. Tu mi se rodila ideja, da pokušam da uradim nešto što će imati sve karakteristike KDE i Plasme, ali brzinu i moderan dizajn GNOME okruženja. Mislim, generalno, mnogi programi se otvaraju brže i cela distribucija nekako deluje življe, mada u to cu biti siguran tek kad krene ozbiljnije testiranje na više racunara.
Najbolje će biti pojašnjeno kad snimim video.
Za sad od ljudi koji su videli uzivo distribuciju dobijam pozitivne kritike i neki već čekaju da je dobiju ;) što je na mene ostavilo zaista pozitivan utisak, pošto npr na Kubuntu koji je instaliran niko nije obraćao pažnju. Bilo je ono po principu, a ok pogledacu kasnije ili ok da cuo sam za to. Ovo im ipak nekako drzi paznju :) i po sistemu wow ovo je Linux, pa ok izgleda, ili wow pa nisam znao da Linux ovako dobro radi.
Što se mene tiče trud će se isplatiti, ukoliko ljudi pokažu interesovanje, a svi znamo da cim je nesto da kazem egzotika ljudima privuče paznju.
A sto se tiče truda, generalno ... svi mi koji smo godinama u linuxu prepravljamo distribucije po svojoj meri ... tako da meni ovo nije nista novo ni strano, jedino još da nađem onaj deo gde se menja ime :D ubi me vec skoro nedelju dana trazim :D

Uskoro video (čim završim i snimim čistu distribuciju) i sve će biti jasnije kako radi i kakva je filozofija
(jbg los sam s recima, primera radi, kad nakon određenog vremena citam postove shvatim da ni sam sebe ne razumem sta sam hteo reci u tom trenutku)
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Vjerujem da za promjenu imena moraš rekompajlirati tu aplikaciju, ali nisam siguran. Nagađam skroz.

Jasno mi je što pokušavaš napraviti, ali jesi li u to uložio ozbiljnijeg napora u programiranju? U suprotnom, to je tek prilagođeni Kubuntu, a onda se ponovno javlja moje pitanje: zašto ne dijeliš pravi Kubuntu sa svojim proizvodima? Zašto, ako ti je trenutni Kubuntu ružan, se ne pridružiš njihovom timu za dizajn? Tako bi tvoji doprinosi imali kudikamo veći utjecaj i ne bi bili osuđeni na gotovo neizbježnu propast. Ako želiš još više utjecati, postoji i KDE Visual Design Group kojem možeš dati sugestije ili se pridružiti. (https://vdesign.kde.org/who.html)

A egzotika privlači ljude u mnogim stvarima, ali nikad si baš nisam razmišljao "jao ajme što bi bilo dobro imati atheos kao primarni operativni sustav".
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
@eQuivalent

iweb je potpuno u pravu. Natrpavaš si bespotrebnog posla. Umjesto da na neki inovativan način digneš popularnost već i tako dovoljno dobrog Kubuntua ti ideš petljati sa nekakvim svojim projektom vrlo upitnog duljeg razvoja. Odnijeti će ti hrpu energije i kad ti padne entuzijazam biti ćeš u problemu.

Znaš, kada bih osobno otvarao firmu koja bi radila na promociji Linuxa, onda bih se držao jedne ili eventualno dvije distre (Kubuntu i/ili Linux Mint u svim formatima) i za njih naplaćivao instalaciju, uvod u rad osnovnih aplikacija (LO, GIMP) i samog OS-a, te naplaćivao nekakvo mjesečno održavanje. Ali definitivno ne bih razvijao svoju distribuciju. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof, moja firma se ne bavi promocijom Linuxa. To je moja doba volja. Samo sam želeo na neki način da uz moje proizvode ljudi dobiju nešto čemu će se pride obradovati. Svestan sam da 90% njih nikad neće ni pokrenuti taj disk ili preuzeti s neta ISO ... ali ...
p.s. Svojevremeno sam imao ideju kad se pojavio Ubuntu sa Unity da neke modeli budu u boji i sa logom Ubuntua i da delim njihov disk uz te proizvode. Kontaktirao sam Canonical i do dan danas ja odgovor nisam dobio.

Sve u svemu, greška se desila u prvom postu nije Kubuntu 16.04 LTS nego 16.10 uzet kao osnova.
Druga stvar, naveo sam da je na neki način samo prepakovan, zapravo dodati su neki delovi i dosta se u osnovi razlikuje od izvornog Kubuntua, npr Kubuntu i KDE Mint su daleko sličniji, nego npr Kubuntu i EQuilibrium.
Treća stvar koja je meni najiritantnija je što kad se uzme Kubuntu 16.10 kao osnova dobija se brz i stabilan sistem, dok npr Kubuntu 16.04 kao osnova nema ni priblizno takve karakteristike, a problem je sto za Kubuntu 16.10 uskoro ističe podrška. Sad čekam da vidim kakva će biti 17.04 kao osnova. Znaci trenutno jako jako iritantna situacija. Jer želim da ljudima ponudim brz i stabilan sistem koji će da RADI.
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Ideja je za pohvali no mislim (kao i drugi) da si nepotrebno kompliciraš život.

Po meni bi bolja solucija bila da ako već imaš želju i volju ljudima uz svoj proizvod pokloniti DVD medij sa Linux instalacijom da si za bazu odabrao Linux Mint i na jedan DVD stavio sva četiri trenutno dostupna DE-a (Cinnamon, Xfce, Mate, KDE), napravio svoj cover za DVD (koji ti je indirektno i reklama) i dao nekoj tvrtci da ti sve to odštampa i sprži DVD-e, pa da ljudi koji kupe stalak mogu isprobati nekoliko DE-a i eventualno odabrati ono što im najviše odgovara (bolja promocije Linuxa od guranja isključivo jednog DE-a).

Nešto slično kao što smo davno napravili sa LZS DVD-om:

slika

... i da, odi na LTS izdanje jer je ovo sa kratkoročnim bez veze.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Nešto slično kao što smo davno napravili sa LZS DVD-om:

slika



ovaj DVD što ste radili u LZS je super cool - nisam ga vidio prije !

to zapravo i nije van teme , equivalent evo ti konkretan poslovni plan
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Gde može distribucija da se okači besplatno za preuzimanje?
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.