Sada je: 05 svi 2024, 23:05.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

KDE Neon
03 ruj 2016, 21:44
Kao što je već svima poznato (ok, nekima možda i nije), a nešto što sam predviđao da će da se desi, pre ili kasnije KDE ima svoju (ne)zvaničnu distribuciju KDE Neon. Iza ove distribucije stoji lik koji je nekad razvijao Kubuntu i bla bla bla sve ostalo možete da priočitate i dalje kao i na njihovom sajtu (da ne dužim i da ne smaram).
Voleo bih da ovde podelite iskustva, ukoliko neko koristi kakva je distribucija i sve ostalo. Još uvek je nisam instalirao na računar, probao sam samo live i deluje mi solidna (uskoro ću znati više kad je instaliram).
Trenutno deluje, kao da je Kubuntu podvojena distribucija, jer i jedna i druga distribucija imaju istu osnovu, samo delimično drugačiju filozofiju. Iskreno, ukoliko KDE Neon opstane i bude stabilan, mislim, da će svi korisnici manje više sa Kubuntua preći na Neon. Jer ipak se dobija punokrvna KDE distra bez nekog suvišnog softvera. Vreme će pokazati.
Dakle nadam se da će uskoro u temi biti i više reči iz iskustva.
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Re: KDE Neon
04 ruj 2016, 11:29
Moze neki link na sajt od distre isto?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: KDE Neon
04 ruj 2016, 11:51
shrike je napisao/la:Moze neki link na sajt od distre isto?


http://jriddell.org/2016/07/05/kde-neon-5-7/
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Re: KDE Neon
04 ruj 2016, 12:39
Yet another ubuntoid ....
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Avatar
Postovi: 1225
Postovi: 1225
Pridružen/a: 22 lip 2009, 23:04
Lokacija: Katoličke Čaire
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Re: KDE Neon
06 ruj 2016, 16:38
evo ja ću reći svoja iskustva...
Za rad koristim stolno računalo s 2 UHD monitora (oba ista 28"), bavim se programiranjem (Java), Android, web i sve što ide oko toga. Pa i pomalo dizajnom...
Mislim da je KDE sučelje za takvo okruženje br. 1 jer se najbolje snalazi na UHD rezolucijama, i sve izgleda bolje nego na ostalim DE. Ali...
trenutno je KDE općenito izuzetno bugovit, odnosno ja sam imao usudio bih se reći strašnih pojava i problema koje su učinile da sada imam Ubuntu (Unity) na tom stroju a vjerojatno ću preći na Mint Cinnamon (ovo radi bez problema).

Taj KDE Neon, je KDE distra (?) koja mi je najslabije radila. Problemi koje imam s KDE-om su slijedeći:
- Ne radi SDDM (login) sa Nvidia driverima (GTX960). Na nekim distrama mi radi prvih nekoliko puta o onda samo black screen?!
- ako sa nekim nomodeset paramom u grubu i dobim login - onda nemam mouse pointer
- Ako to premostim odnosno uključim autologin, onda što se plazme tiče, ista stalno brka primarni i sekundarni monitor, tj. glavni panel ode na krivi monitor, ponekad se cca 5 sec nakon podizanja sustava naizmjence prikazuje malo na jednom - malo na drugom monitoru - ja tada čekam dok se to ne smiri...
- dolphin se ponekad sruši bezveze
- nakon povratka iz idle opet paneli skaču...

Isprobao sam Fedoru 24 KDE, Kubuntu 16.04, Mint 18 KDE, (Manjaro nisam uspio ni instalirat), Neon - i mogu reći da mi se čini da su Fedora i Mint bili najžilaviji a taj Neon najslabije složen.
Na netu sam vidio da i drugi imaju problema s panelima na dualmonitor konfiguracijama.

Čini mi se da na tom Neon-u ni u ludilu update-e ne treba raditi u terminalu nego ga pustiti da se update-a kroz ono sučelje (Muon?) ili kak se zove. Meni se recimo desilo da apt autoremove obriše nešto i više se stroj ni ne boot-a.

Uglavnom, sve druge KDE distre su nešto bolje od tog Neon-a, ali meni ni jedan KDE ne radi kako treba
Postovi: 86
Postovi: 86
Pridružen/a: 19 tra 2012, 18:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSuse 13.1
Re: KDE Neon
06 ruj 2016, 17:55
codegun je napisao/la:evo ja ću reći svoja iskustva...
Za rad koristim stolno računalo s 2 UHD monitora (oba ista 28"), bavim se programiranjem (Java), Android, web i sve što ide oko toga. Pa i pomalo dizajnom...
Mislim da je KDE sučelje za takvo okruženje br. 1 jer se najbolje snalazi na UHD rezolucijama, i sve izgleda bolje nego na ostalim DE. Ali...
trenutno je KDE općenito izuzetno bugovit, odnosno ja sam imao usudio bih se reći strašnih pojava i problema koje su učinile da sada imam Ubuntu (Unity) na tom stroju a vjerojatno ću preći na Mint Cinnamon (ovo radi bez problema).

Taj KDE Neon, je KDE distra (?) koja mi je najslabije radila. Problemi koje imam s KDE-om su slijedeći:
- Ne radi SDDM (login) sa Nvidia driverima (GTX960). Na nekim distrama mi radi prvih nekoliko puta o onda samo black screen?!
- ako sa nekim nomodeset paramom u grubu i dobim login - onda nemam mouse pointer
- Ako to premostim odnosno uključim autologin, onda što se plazme tiče, ista stalno brka primarni i sekundarni monitor, tj. glavni panel ode na krivi monitor, ponekad se cca 5 sec nakon podizanja sustava naizmjence prikazuje malo na jednom - malo na drugom monitoru - ja tada čekam dok se to ne smiri...
- dolphin se ponekad sruši bezveze
- nakon povratka iz idle opet paneli skaču...

Isprobao sam Fedoru 24 KDE, Kubuntu 16.04, Mint 18 KDE, (Manjaro nisam uspio ni instalirat), Neon - i mogu reći da mi se čini da su Fedora i Mint bili najžilaviji a taj Neon najslabije složen.
Na netu sam vidio da i drugi imaju problema s panelima na dualmonitor konfiguracijama.

Čini mi se da na tom Neon-u ni u ludilu update-e ne treba raditi u terminalu nego ga pustiti da se update-a kroz ono sučelje (Muon?) ili kak se zove. Meni se recimo desilo da apt autoremove obriše nešto i više se stroj ni ne boot-a.

Uglavnom, sve druge KDE distre su nešto bolje od tog Neon-a, ali meni ni jedan KDE ne radi kako treba


Moje iskustvo sa KDEom je identično jer sam ovih dana isprobao Kubuntu, Manjaro, Antergos, OpenSuse Tumbleweed i OpenSuse na svojem laptopu sa Intelovim procesorom i Nvidia GTX970M grafičkom karticom sa proprietary driverima, na nijednoj mi KDE nije radio bez povremenih crasheva aplikacija, a ponekad je crashala i cijela plasma, Antergos je možda ukupno bio najbolji, ali rekao bi da je KDE 4 bio daleko stabilniji. Još mogu probati Fedoru i Neon, ali sumnjam da bi se išta promijenilo. Ja nisam imao problem da mi login nije radio sa proprietary driverima ni na jednoj od ovih distribucija.

Na istom laptopu Unity, MATE i Gnome rade bez ikakvih problema, dakle nije do drivera kao što se neki iz KDEa vole opravdavati nego je do samog KDEa, jednostavno je pun bugova, prebrzo se razvija i oni štancaju nove verzije bez da su popravili hrpu bugova iz prošle.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Re: KDE Neon
06 ruj 2016, 19:24
vezano za KDE zaboravio sam još jednu stvar napomenuti...
Kubuntu 15.10 mi je na toj konfiguraciji radio izuzetno dobro, koliko se sjećam ovako napamet, kernel je bio ispod ver. 4, a Nvidia driver je bio 352.X a plazma je bila čini mi se 5.3. A to je radilo dosta dobro...

imam jedno pitanje makar je offtopic... vezano za ovo gore, probao bi potjerati sadašnju ver. plazme na tom starijem nvidia driver-u. Kako da instaliram stariji nvidia driver? Ako napišem apt install nvidia-352 - to mi uvalja zadnji 361 a ne taj 352 ?
Postovi: 86
Postovi: 86
Pridružen/a: 19 tra 2012, 18:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSuse 13.1
Re: KDE Neon
06 ruj 2016, 19:56
Ako se ne varam, verzija drivera je vezana za verziju xorga koji je pak vezan za kernel... pisali smo u par navrata unazad tjedan dva koja se sve 3.14zdarije događaju nakon automatske nadogradnje HWE kernela na kernel 4.4.x.x pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 663 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: KDE Neon
06 ruj 2016, 20:07
Ako hoćeš na rizik, driveri su ovdje pa odaberi:
i686
amd64
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Re: KDE Neon
07 ruj 2016, 10:52
jurastublic je napisao/la:Ako hoćeš na rizik, driveri su ovdje pa odaberi:
i686
amd64


probao sam to, nisam uspio tako instalirat driver na *buntu, zapne instalacija negdje osim na Fedori 24 KDE. Tamo sam tako instalirao driver ali nisam probao 352
Postovi: 86
Postovi: 86
Pridružen/a: 19 tra 2012, 18:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSuse 13.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.