Sada je: 16 tra 2024, 05:13.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nabavio sam novi laptop HP 250 G4 s EFI Biosom. Obrisao sam sve particije na disku (među njima vjerojato i GPT) i instalirao Mint 18 u UEFI modu (kako mi je i ponudio). Na kraju instalacije se javio problem kako se grub-efi ne može instalirati na /dev/sda disk. Mint (bez instaliranog gruba) sam preko live USB-a podizao uz pomoć rEFInd Boot Managera. Bios opcija "Legacy Support" mora biti uključena kako bi se odredio boot priority. U suprotnom, laptop ne bi prepoznao HDD.
Naknadnim googlanjem skužio sam kako je bilo gdje na disku iznova potrebno kreirati manju GPT particiju (fat32, boot flag; navodno treba i bios_grub flag ali nisam znao kako) na koju se instalira grub-efi (pratio sam upute - samo ključnu riječ "debian" treba zamijeniti s "ubuntu").
Popis particija (lsblk):
Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 465,8G  0 disk
├─sda1   8:1    0  46,6G  0 part /
├─sda5   8:5    0 414,4G  0 part /home
├─sda6   8:6    0   4,3G  0 part
└─sda7   8:7    0   513M  0 part /boot/efi
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 



Problem: grub je sada instaliran na sda7 i na podiže sustav automatski (to radi tek kad ga pokrenem s rEFInd boot managerom).
Pitanje: kako natjerati grub da podiže sustav (sda1)?

Sličnu temu smo imali ovdje.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Nemam sad pri ruci ProBook ali koliko se sjećam imaš mogućnost izbora u postavkama UEFI-a da li želiš da određeni uređaj s kojeg se diže sistem radi u UEFI ili non-UEFI modu...

Jesi li probao vratiti BIOS/Uefi na tvorničke postavke i instalirati Mint bez petljanja po postavkama instalacije?? ... znači onaj n00b pristup gdje odabereš da on sam odredi veličinu particije i gdje će što instalirati.

I zadnje, probaj staviti LM 17.3.... Ubuntu 16.04, Loki pa i LM18 (ista baza, jel') su tri koraka u nazad i nisam baš sretan s trenutnim razvojem i smjerom :pogled_dolje u kojem se razvijaju nove distribucije no to je za neku drugu temu :zvizdi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:... imaš mogućnost izbora u postavkama UEFI-a da li želiš da određeni uređaj s kojeg se diže sistem radi u UEFI ili non-UEFI modu...

Jedina opcija koja se u čitavom biosu odnosi na UEFI je enable/disable Legacy Support. Kada se to uključi, može se mijenati UEFI Boot Priority.

Jesi li probao vratiti BIOS/Uefi na tvorničke postavke i instalirati Mint bez petljanja po postavkama instalacije?? ... znači onaj n00b pristup gdje odabereš da on sam odredi veličinu particije i gdje će što instalirati.

Ako sam shvatio: reset biosa, a u Mintu odabrati "use entire hard disc" (meni svejedno, ionako je samo Mint na njemu)???

I zadnje, probaj staviti LM 17.3.... Ubuntu 16.04, Loki pa i LM18 (ista baza, jel') su tri koraka u nazad i nisam baš sretan s trenutnim razvojem i smjerom :pogled_dolje u kojem se razvijaju nove distribucije no to je za neku drugu temu :zvizdi

Mint 18 mi na ovom laptopu radi savršeno, dok je na Aceru isti bio živa katastrofa
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
1) Ne znam kako je kod tebe pa bez slike ili da osobno vidim kako izgleda... sve se svodi na nagađanje
2) Da, vrati BIOS na tvorničke postavke i prilikom instalacije odaberi da koristi cijeli HDD i da sam odradi particije (napraviti će dvije; / i swap
3) LM18 nisam dovoljno stigao isprobati... no nisam rakao da tri navedene distribucije ne rade nego da su napravili dosta izmjena ispod "haube" koje meni osobno ne odgovaraju... no nmv, zanemari, nije vezano za ovu temu.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Napravio sam kako si rekao i problem je riješen! :hepihepi

Koraci:
1.) Vratio Bios na defaultne postavke. Odmah se pojavile opcije "UEFI Boot Order" i "Legaci Boot Order". Ništa drugo nisam dirao. Otprilike ovako.

2.) Sustav instalirao na već postojeću root particiju (koju sam formatirao), a za /home odabrao postojeću particiju. EFI particiju (koju sam ranije kreirao) sam obrisao. Gotovo da se ništa nije promijenilo:
Kod: Označi sve
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 465,8G  0 disk
├─sda1   8:1    0  46,6G  0 part /
├─sda2   8:2    0     1K  0 part
├─sda5   8:5    0 414,4G  0 part /home
└─sda6   8:6    0   4,3G  0 part [SWAP]
sr0     11:0    1  1024M  0 rom


3.) Odbio sam instalaciju u UEFI modu i odabrao "Bios compatibility" - otprilike ovako.

4.) Nakon restarta sve je ok. Jedin ošto se ne prikazuje Grub meni već se Mint izravno boota.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Gdje bi nam bio kraj da si sam u naslov dodao [RIJEŠENO] i da si dodao na popis riješenih problema (sad više ne trebaš) :hihi :lulz rofl

PS. Pa ja nikad nisam vidio GRUB ako sam imao samo jedan OS i ako nisam petljao po GRUBU nakon instalacije... koji će ti vrag vidljivi GRUB, samo smeta :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Htio sam pričekat možda će još ko dopisat nešto pametno pa da kasnije označim temu kao riješenu :roll:
Očito imaš gadan OCD :hihi
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ma nemam... napokon sam uhvatio malo vremena pozabaviti se s T540p pa sam morao ubiti vrijeme nečim dok čekam da se instalira OS :-D

slika slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.