Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)
Odgovori

Problemi u pokretanju Ubuntu Mate 14 : 04

26 svi 2015, 17:00

Pozdrav svima! Eto ovako imam jedan problem koj se ponekad javlja na kompu od moje kcerke. Naime neznam razlog tome , a mozda je i njena krivnja posrijedi . Ukratko zna se desiti da se prilikom paljenja pojavi sljedeca poruka na crnom ekranu boot and Select proper boot device
insert boot Media in selected boot device. Spomenuta poruka je prvi put se pojavila prilikom promjene przilice na kompu (morao sam ju mijenjati jer nije otvarala ladicu i nije vise przila kako valja) do tog trenutka nikad tu poruku nije izbacio na ekran . Sad se zna desiti povremno da se to pojavi , a ja samo mogu nagadjati razloge. Ako mi ko moze pomoci i ko je imao slicno iskustvo bio bi mu zahvalan. Inace ako se u tom slucaju restarta komp opet se pojavi isti tekst jedini nacin za pokrenuti sustav je ugasiti komp istekati kabel na par minuta i onda upaliti pa bude sve ok . Jeli mozda posrijedi hard ili ....... Sad mi se bas neda nanovo instalirati jer sam podosta tih igrica i programa instalirao u komp pa nisam bas odusevljen novom instalacjom. Isprva sma sumnjao kako mozda przilica pravi probleme buduci da je dosta novi model sa sata prikljuckom dok je ova prethodna bila sa ata prikljuckom no komp ima dva sata prikljucka pa to nije problem da se mora nekakvim adapterima raditi . Danas sam prilikom te greske otpojio przilicu i prilikom restartanja se problem nije maknuo tako da moja sumnja na przilicu otpada kao uzrok . :hmm

Re: Problemi u pokretanju Ubuntu Mate 14 : 04

26 svi 2015, 17:26

Nije Ubuntu Mate u dvije ure popodne i 4 minuta, već 14.04 (veoma je važno pravilno napisati);

Vrati podešavanja u BIOS pa ponovo podesi u isti vrijeme i koji uređaj da se boot-uje prvi;

Možeš (a vjerujem da nije problem sa distrom) uraditi samo update grub-a u Ubuntu Mate naredbom:
Kod:
sudo update-grub
Zadnja izmjena: vision; 26 svi 2015, 17:36; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Problemi u pokretanju Ubuntu Mate 14 : 04

26 svi 2015, 17:31

Ako sam dobro shvatio, sustav se uopće ne pokreće. Navedena greška ukazuje da se radi o problemu s bootloaderom, tj. ne bi trebao biti hardversi problem.
Budući da si nedavno mijenjao pržilicu i petljao s njom, za svaki slučaj pokušaj u BIOSU za "1st boot device" postaviti HDD i ponovno pokrenuti sustav. Ovako ćemo utvrditi da nije potencijalan problem u pržilici. Isto tako isključi UEFI/SecureBoot.

Jednostavno guglanje pokazuje da je najvjerojatnije problem u bootloaderu što se rješava reinstalacijom GRUB-a na MBR particiji. Ukratko, treba ti Boot RepairCD.

http://askubuntu.com/questions/304144/c ... oot-device
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2251511
Odgovori