Sada je: 04 svi 2024, 14:57.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Grof je napisao/la:Umire li Kubuntu? :/

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... u-RM-Quits


Vjerovatno ne, meni je zanimljivo kod ovoga da samo on kuka oko nekih problema, a drugi što rade na derivatima nisu imali prigovora. Vidjeti ćemo što će Canonical odgovoriti na njegove tvrdnje.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ovaj tekst, tj, izjava Jonathana nekako mi nema smisla. Tj, nema smisla mnogo toga od verzije 14.10. Znamo da je Kubuntu takoreći otkačen od strane Canonicala i da je Kubuntu prešao u ruke Blue Systems itd itd
Jonathan je iz Canonicala prešao u Blue Systems (na neki način) ... i Kubuntu je postao da kažemo nezavisna distribucija (ali i dalje derivat Ubuntua) poput nekih drugih Ubuntu derivata.
Realno, mišljenja sam bio (a i dalje mislim) da je Kubuntu tad trebao da menja ime u neko zvučnije i neko koje će označiti njegov novi početak. Verujem da bi na taj način Kubuntu pridobio daleko više pristalica i osigurao sigurniju budućnost (jer po meni je vrhunska KDE distribucija) kakva mu s pravom dolikuje.
Stvar se jako komplikuje, pošto je Kubuntu zaštićeno ime (a mislim i sam brend) čiji je vlasnik Canonical.
Da skratim. Mislim, da će Kubuntu, ukoliko ne dođe do nekih strukturnih promena polako početi da se gasi. Naravno njegovo mesto zauzeće neka (a možda čak i ista distribucija) pod drugim imenom.
Tužno je sve to, kad se pogleda kolki je napredak postignut, kako Kubuntu radi, a kako će to sve zbog nekih unutrašnjih razmirica da se uruši. Upravo takve stvari jako utiču na negativni trend GNU/Linux distribucija u široj populaciji. Upravo ta neizvesnost šta će se dešavati.
I da napomenem, da je Kubuntu 15.10 vrhunski odrađen, vredi ga isprobati, a verujem i dugoročno koristiti. Ja sam na njega prešao sa 14.04 i moram reći da je napredak i više nego osetan. Poletniji je, nekako manje opterećuje kompletan računar ... e sad kod KDEa fale neke opcije koje je KDE4 imao ali ... još se razvija. Sve u svemu odlično izdanje i ako mogu da ga poredim onda bih ga uporedio sa izdanjem 11.10 (koje je svojevremeno bilo jedno od najstabilnijih i najboljih izdanja Kubuntua)
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Uvijek je radi novca. Ranijih godina je bilo pisano da su mu zamjerili, jer nisu dobili izvještaj na što je trošio novac, nije baš bilo transparentno. On je njima zamjerio što se donacije nisu raspoređivale za Kubuntu onako kako bi on to htio. Onda je Canonical dao korisnicima na izbor kojem će projektu donirati novce pri skidanju Ubuntua... itd.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
http://ubuntu-news.org/2015/10/26/joint ... y-council/



Members of both the Kubuntu and Community Councils have been approached by community members and asked what the relationship is between the each other. Both councils would like to confirm that the relationship is strong, and mechanisms are in place to ensure a healthy and open relationship between both councils. We would all like to point out that both councils collaborated and resolved any tensions together. We are all part of this one Ubuntu community, many of us have known each other for years and we all believe that everyone’s contributions are important, no matter which part of the project they ultimately land in. The two council are actively working on a number of concrete issues together and have decided to increase the frequency of meetings to better track progress.

Valorie Zimmerman said recently: “KDE, Ubuntu and Debian are all healthy, and Kubuntu is made from all three.”

Some Kubuntu and Kubuntu Council members also discussed this subject in more detail in their last podcast, which you might want to have a look at: http://youtu.be/qGkjB4gCGhw

We would like to thank everyone who supported the *buntu family over the last years and want to restate: Our doors are always open if you have any feedback or questions.


Kubuntu kao što je i očekivano će nastaviti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Dakle, Kubuntu je danas službena Ubuntu distribucija. 16.10 je izašao dan kasnije kao i Lubuntu, GNOME Ubuntu, Xubuntu, Mate Ubuntu.

Iako su mi na Kubuntuu rekli da će ići van s Plasmom 5.8, ipak je 5.7.5. Novost je povratak više traka za glasnoću, za svaku aplikaciju. KDE Connect ima podršku za slanje SMS-a sa desktopa. Ovo još ne radi kako treba. Valjda će u 5.8 lts bit sređeno.

slika slika slika slika slika
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Evo mene opet na Kubuntuu. Imao sam amlu avanturu na Leap 42.2 koja se neslavno završila posle par dana (nije vredno ni spominjanja) i instalirao sad 16.10.
Za sad sam zadovoljan, onos to nije radilo na 16.04.1 na 16.10 je ispravljeno, radi brze fluidnije ... jednostavno, mislim da ima potencijala. Sad bas razmisljam kako uvek izdanja nakon LTSa budu daleko bolja. Kao da ta LTS izdanja dodju neispolirana ili ne znam ja sta. Uvek oni sa desetkom nakon LTSa rade bolje. Za sad sam zadovoljan, pa videcemo.
Sve radi iz prve. Jedino opera 12.16 ne moze vise da se instalira :( bedak, ali sta je tu je.
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
eQuivalent je napisao/la:Jedino opera 12.16 ne moze vise da se instalira :( bedak, ali sta je tu je.

Koji je smisao imati zastarjelu verziju Opere? :sokiran
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Smisao zastarele verzije Opere je njen mail klient koji je savršen. Plus, što je koristim za posao, pa je adresar sa kontaktima jako velik, par desetina hiljada kontakata, a ne vidim ni jedan drugi adresar, koji bi preuzeo njene kontakte. Morao sam da instaliram Operu Mail preko Winea (mada ima jako ruzan font).
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Instaliranje zastarjelog softvera je sigurnosna ranjivost, kao i stara verzija web preglednika, koja ujedno smanjuje kompatibilnost s raznim web servisima. Ne bih ti preporučio da to radiš, pogotovo ne za poslovne svrhe.

Mi, primjerice, koristimo G Suite (https://gsuite.google.com/), ali postoji niz drugih rješenja koja bi tu ulogu mail klijenta i adresara mogla preuzeti (od Thunderbirda do ownClouda).
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Pa kako da prebacim adrese? Mislim kad smo već načeli tu temu. Kolko sam gledao sad, Opera Mail (znači ovaj nov za windowse) i dalje se bazira na 12.16 Operi. Dakle, ne verujem nešto previše da je taj softver tolko ranjiv. Drugo su browseri itd ... Ali slazem se s tobom po pitanju starih programa, ali šta da radim. Nema mi druge. Sem da kompletno sve prepisujem, što je preogroman posao.
dakle, ako imas ideju ispucaj. Kako da učitam u neki adresar Operin adresar?
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.