Sada je: 19 tra 2024, 05:16.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kubuntu, nepravedno zapostavljeni linux, iako svojim mogućnostima i kvalitetama daleko nadmašuje mnoge ostale daleko popularnije linux distribucije pa i same windowse.

slika

Kubuntu ima sve ono što se očekuje od modernog i kvalitetnog operativnog sustava a često nudi i daleko više nego što bi se očekivalo od jednog linux derivata. Nakon višednevnog testiranja na dva pc-a prosječnog hardvera, usudio bih se reći da je kubuntu možda jedini linux koji bi mogao svojim kvalitetama oboriti s trona sveprisutne windowse.

Što to, po mojem mišljenju, čini kubuntu tako superiornim ? Njegova snaga i kvaliteta leže u kombinaciji ubuntu+KDE . Ubuntu mu daje čvrste temelje i kvalitetu koja uključuje stabilan operativni sistem, veliku korisničku bazu, prepoznatljivu osobnu i poslovnu infrastrukturu, pouzdanost na dulji period, i sve ono što ubuntu zasluženo postavlja na mjesto najraširenijeg home desktop linuxa.


KDE na jedan pozitivan način nadograđuje sve ono što ubuntu baza donosi defaultno na operativni sistem.
KDE je cjeli ekosistem, što znači da to nije samo desktop tema već je to i cjeli niz mogućnosti i pratećih aplikacija koje izvrsno odrađuju svoje zadatke na kubuntu šasiji. Nekad je KDE pratio zao glasi da je to vrlo nestabilno i zahtjevno okružje, no na moje iznenađenje najnovija implementacija kde-a na kubuntu 15.04 je manje zahtjevna hardverskih resursa nego npr linux mint 17.1 cinnamon a pogotovo naspram orginalnog ubunta sa unity sučeljem koje je defaultno težak na većini prosječnog hardvera za današnje IT uvjete.

KDE u kombinaciji sa ubuntom,u izvedbi kubuntu 15.04 ( beta2 ) donosi mnogo naprednih mogućnosti koje čak i nisu vidljive odmah na prvi pogled jer se radi o sistemskim resursima i pratećim implementacijama.
Kubuntu je sa najnovijim kde+plasma implementacijama nadmašio sve ono što je microsoft pokušao sa svojim windows 8 - 8.1 operativnim sistemom. Kako u svom radu koristim i windowse i više linux operativnih sistema, osobno sam stekao dojam da je kubuntu u najnovijoj inačici otišao par koraka ispred svih ostalih operativnih sustava i da bi zasluženo mogao zasjesti na tron te postaviti standarde koje će ostali sistemi tek morati dostizati.

Moram napomenuti da sam testiranja vršio sa beta inačicom kubuntu 15.04, i bez obzira što se radi o beta verziji, nisam naišao na nijedan problem koji bi onemogućavao pouzdan i kvalitetan rad navedenog operativnog sistema. Tu i tamo se znala pojaviti manja smetnja, no smetnje i greškice se dešavaju i na finalnim i konzervativnim operativnim sustavima pa ovoj beti stvarno nemam što prigovoriti. Nova plasma se ponekad sruši , možda jednom u par dana intenzivnog testiranja, no to ne pričinjava nikakvu poteškoću jer se sama restarta i nastavi sa radom bez gubitka podataka ukoliko se odvijala radnja koja to zahtijeva.
Ukoliko isključite notifikacije nebi ni znali da se plasma restartala. I kako je riječ o posve novom okružju neki proizvođači još nisu u svoje uratke dodali sve potrebne izmjene i prateće datoteke za ispravan rad u tom novom okružju. No niti to nije ništa katastrofalno već se radi najčešće o manjim vizuelnim nedostacima da npr ikona programa nije ispeglana ili da se pokazuje generički prikaz. Za dropbox još nema ikone za sistemsku traku, iako sam dropbox uredno radi i sinhronizira podatke sa cloudom,a na njihovom web forumu kažu da će u nadolazećim inačicama svog programa implementirati potrebne dodatke da bi se dropbox ikona uredno prikazivala u sistemskoj traci. Možete i sami tamo postaviti ručno ikonu no nije poanta u prikazu ikone nego u statusu sinhronizacije i podešavanja dodatnih mogućnosti za dropbox. No, dropbox radi, a ikona će se već pojaviti sa nekim updateom.

Najbolje mjesto za početak upoznavanja kubunta je njihovo službeno web mjesto:

http://www.kubuntu.org/

Najnovije iso slike možete pronaći na poveznici:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/

Mislim da širem krugu čitatelja nebi bilo zanimljivo da sad suhoparno nabrajam brojčane verzije kojekakvih programa i dodataka već ću se osvrnuti na neke tehničke detalje koji su me oduševili bez da sam za to trebao ijednu dodatnu aplikaciju instalirati.

Sve nas zanima stanje i ispravnost hardvera na kojem radimo. Ova verzija kubunta defaultno nudi uvid u te detalje, a za primjer ću navesti prikaz potrošenosti kapaciteta baterije te stanje vašeg diska:

slika

slika

slika

Netrebam naglašavati da je defaultno instaliran sav softver za svakodnevi korisnički rad te multimedijalni kodeci ukoliko ste to selektirali na početku same instalacije. Uefi nije radio nikakve probleme na defaultnim postavkama i nema potrebe ga isključivati. GPT particijska tablica je podrazumijevana i radi bez poteškoća. Samo zauzeće resursa je vrlo prihvatljivo s obzirom na sve što se nudi ispod haube, a niti nakon višesatnog korištenja nije dolazilo do povećanja temperatura i slično.

slika

slika


Kroz softver centar ( MUON , nikad čuo dosad, ali radi ) sam instalirao par igrica i raznih softvera da bih isprobao i taj segment, i niti tu nisam naišao na nikakve probleme usprkos beta verzija na kojoj sam to sve odrađivao.

Sam desktop nudi bezbrojne mogućnosti podešavanja i modifikacija. Ikone više nisu ikone već su to kompleksni prikazi aktivnih događanja, nešto u stilu onoga što je windows pokušao postići svojim live pločicama na desktopu, no u kubuntu je to sve za par kopalja ispred microsoftovih rješenja.


Prepoznavanje hardvera je besprijekorno , kernel je 3.19 verzije , pisač i skener su dodani automatski njihovim priključenjem, kroz manager upravljačkih programa je moguće instalirati i dodatke za koje je prije bilo potebno nadograđivati bios da bi se ispravno implementirali no ovdje to kubuntu odrađuje umjesto vas na vrlo jednostavan i bezbolan način.

slika


Na kraju ovog kubuntu pregleda, moram reći da uz pravilan marketing i prezentaciju bi kubuntu ovim načinom mogao polako postati standard u svijetu gnu/linux operativnih sustava ( a i šire ) . Kubuntu ima čvrstu ubuntu pozadinu, a također ima i svoje sponzore i developer ekipu koja zasada odlično odrađuje svoj posao.
Testiranja sam odradio na stolnom pc-u i laptopu , koji su osrednje snage za današnje standarde. Iso slika je oko 1,3 gb, instalacija traje oko 14 minuta a ukoliko ste preuzeli najsvježiju iso sliku tada i prvih dan dva neće biti niti nadogradnji. Svi defaultni i naknadno dodani programi odrađuju svoje zadatke i osim manjih mušica koje sam naveo na početku, nije bilo drugih problema. Dokumentacija na matičnim web stranicama je detaljna i ažurna te popraćena brojnim fotografijama koje omogućuju i totalnom početniku odrađivanje onih osnovnih i najčešćih radnji.

http://docs.kubuntu.org/installation.ht ... ll-process


Svakako ću odsada nastavitii pratiti razvoj i događanja oko kubunta.

:-D
Max Bunker
Max Bunker
Mislim da bi se od ovog dao napraviti fini članak, a čini mi se da ti je to bio i cilj. Nemam sada vremena to sve čitati i ispravljati, pa ako si ti za (i nitko drugi nema ništa protiv) možda bi mogli ovo objaviti kao tvoj pogled na friški Kubuntu. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kaj si ti Vidoviti Milan pa pogađaš tuđe misli ? ... Hehehhehehe :hihi

Malo se šalim, no ako tebi to izgleda prihvatljivo za članak slobodno stavi na odgovarajuće mjesto.
Primarna namjena teksta je za moj blogić ( http://podsistem.blogspot.com/2015/04/k ... linux.html )
čime namjeravam dijelu korisnika koji su nezadovoljni ubuntom pokazati da mogu imati linux šasiju sa trenutno najmodernijim sučeljem koje se nudi u linux svijetu. Ovdje na LZS sam ga stavio pod novu temu jer nisam našao nijednu opću kubuntu temu a os me stvarno oduševio pa sam htio sa vama podijeliti rezultate višednevnog čačkanja pa kubuntu. Na staroj makini ( P4 ) se ubuntu neželi niti iz live moda pokrenuti dok se kubuntu glatko instalirao i čak ugodno radi na tom dinosauru.

Naime, mnogi su nezadovoljni izgledom i težinom orginalnog ubunta pa mi je lakše svima njima poslati mail sa linkom nego jednom po jednom objašnjavati kako to izgleda i što bi dobili prelaskom na kubuntu.

A i na bug-u me često traže savjete i pomoć u odabiru i podešavanju linux-a a ubuntu im nikak nelegne pa mi je i njima lakše staviti link nego ponaosob objašnjavati....

A zagriženim win boysima i curama malo vadim mast jer su dosad bili uvjereni da desktop win 8.1 još godinama neće biti dohvatljiv linuxu a sa kubuntuom imam osjećaj ne samo da ga je sustigao nego i debelo pretekao....

:thmb-up
Max Bunker
Max Bunker
Nije loše,

ali nije linux nego distra, linux je kernel ;)

Loše je 17 GB Swap-a, pa gdje toliko - za 8 GB RAM memorije dovoljno je staviti 1.5 GB. Ali opet to zavisi kod instalacije šta se odabere - koji način za particionisanje.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ma nekako mi ostala stara navika za swap ram x 2 pa onda to u letu otipkam...

Znam da je gnu linux pravi naziv no novi korisnici su i ovako zbunjeni koječime pa da im još i ja nepravim dodatnu zbrku u glavi.. Za vecinu njih naziv linux podrazumijeva operativni sistem, kao što i za windowse misle da su svi isti iako su npr ogromne razlike između win 7 starter i ultimate verzije :-)
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:Ma nekako mi ostala stara navika za swap ram x 2 pa onda to u letu otipkam...

Ovo je MOŽDA imalo smisla dok se RAM kretao oko 512 MB do gige, danas to nema smisla. Swap = RAM i amen. U slučaju da stroj ima preko 2 GB RAM-a swap niti ne dodajem.. hibernaciju ne radim, a sleep radi i bez swapa. :)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Mislim da bi se od ovog dao napraviti fini članak...

I ja podržavam ovu inicijativu. Bubni to u [DRAFT] zajedno sa svim tim slikama.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Mislim da bi se od ovog dao napraviti fini članak...

I ja podržavam ovu inicijativu. Bubni to u [DRAFT] zajedno sa svim tim slikama.


Ne mora prenositi u DRAFT (a i ne može nego bi prebacivanje teme trebao napraviti netko od modova/admina) no to je manje bitno jer članak možemo prenijeti i direktno u WP.

Bitno je da autor (u ovom slučaju @max) da suglasnost za objavu/prenošenje članka (jer je na njegovom blogu već objavljen), suglasnost za minimalnu preradu članka, lektoriranje, dostavi skrinšote od kojih ćemo odabrati par za naslovnicu i tako.. još par sitnica koje bi se mogle pojaviti tijekom pripreme članka za objavu ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Pa naravno da imate sve moje suglasnosti za objavu i tog i ostalih mojih materijala, kao i za preradu za vaše potrebe. Samo reci kaj i kako da vam dostavim i no frks ....
:-)
Max Bunker
Max Bunker
Muon je tu od početka KDE4 ako se ne varam. Što se tiče ikona i one su tu, ako se napravi Activities kao tip folder view.

Po meni Activity su nešto što nema na niti jednom drugom DE ni kod OSX-a ni kod Win, a premalo su reklamirani i korišteni. Npr. imam poslovni laptop i dođem kući i prebacim na 'kućni activities' sa domaćin wallpaperom i ikonicama igara da ga djeca mogu koristiti, dok su mi poslovne datoteke s desktopa nestale iz dječjeg vidikruga.

Druga velika prednost što KDE jedini DE za sada ima jeste na drugi monitor možeš dodati poseban panel s menijem, tako da se na tom panelu prikazuju samo prozori otrvoreni na tom monitoru. Kao da imaš dva računala. Na poslu gdje uz laptop imam i veći monitor ovo je jednostavno odlično.

Treća velika stvar KDE-a je file manager Dolphin. Ono što je GNOME napravio Nautilusu je zločin, gdje su oduzeli dosta mogućnosti, dok je Dolphin pun mogućnosti, sa detaljnim pregledima, split viewom...

Četvrta odlična stvar je krunner. Aktivira se s alt+space a može dosta toga, kao prošireni Ubuntu Unity Dash.

Što se mene tiče, dobitna kombinacija će biti Ubuntu LTS (sadašnji ili budući) + KDE Plasma
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.