Sada je: 29 ožu 2024, 12:54.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

shabek je napisao/la:Problem je Plasma ili je problem Kubuntu?

Najlakše je kriviti nekoga;
shabek je napisao/la:wireless je prestao raditi (ili uopće nije radio) iako je bio spojen na mrežu (koja je nestala sa popisa nakon što sam kliknuo na disconnect)

Sličan problem, prestane otvarati stranice (a prikazuje da je spojen), onda ugasiš i upališ wifi i radi normalno;
shabek je napisao/la:pretraživanje aplikacija u muonu uopće nije radilo (bilo što sam upisao nije davalo nikakve rezultate)

Isto, a i bez toga instaliraš i koristiš synaptic ako ti je potreban;
shabek je napisao/la:Add to Places' u Dolphinu nije radilo

Sumski je u openSUSE temu postavio link, to je ispravljeno (u KaOS radi normalno) ali u Kubuntu još nema;
shabek je napisao/la:neke stvari mi se čine bolje riješene nego što to ima Gnome

Svako okruženje je sređeno na svoj način - ili lako ili složeno;
Nisu tu problemi same greške, več činjenica da sam ih u kratkom vremenu pronašao toliko. Ovo sve skupa mi je pomalo čudno, nekako je preveliki broj problema za jedan release

Dešava se, ali i nije neka šteta učinjena prelaskom na Plasmu 5 jer je dostupan Kubuntu 14.04 LTS sa KDE4.

Dosta toga je i na zajednici, da prijavi bugove i pomogne razvijateljima da reproduciraju iste (za Kubuntu nisam prijavljivao ništa, jer sam ga jedan dan koristio - svidio mi se Semplice..., ali da sam ostao duže bi, jer koja je svrha prijaviti bug i poći).

Pozz.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:
shabek je napisao/la:Nisu tu problemi same greške, več činjenica da sam ih u kratkom vremenu pronašao toliko. Ovo sve skupa mi je pomalo čudno, nekako je preveliki broj problema za jedan release

Dešava se, ali i nije neka šteta učinjena prelaskom na Plasmu 5 jer je dostupan Kubuntu 14.04 LTS sa KDE4.


Pretpostavljam da mi tako i treba jer vjerujem kojekakvim 'sumnjivim portalima' koji Kubuntu 15.04 proglašavaju 'Top Linux distribucijom'... :hihi

Šalu na stranu, ništa od problema nije toliko kritično da se sustav nebi mogao koristiti, tako da ću se još malo poigrati s tim...
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
@shabek.. u naslovu recenzije/teksta piše beta2 i odmah potom u prvom pasusu opet piše beta2..

osim toga piše i da je OS isproban/korišten na dva različita hardvera i da član koji je pisao tekst nije imao problema..
.. s druge strane sam si napisao da si našao niz problema koji su se vezali jedan na drugi nakon što si palio gasio wifi ili što si već radio i ok, lijepo je što si to podijelio sa nama no da bi to što se dogodilo tebi bilo doista bug, mora se ponoviti i drugim korisnicima jer ovako ispada da su problemi ipak nastali posredstvom korisnika ;)

.. no i to je rješivo.. skini novi ISO, napravi novi bootabilni USB i lupi novu instalaciju i pa probaj koristiti OS (nadogradnje, instalacije programa i dr.) bez drugog petljanja po hardveru/OS-u pa ako se greške i problemi ponove, onda već s nekim argumentima možeš reći da postoje ti i ti problemi, a potom se sa tvojim iskustvom u zasebnom okviru ili stavljanjem poveznice na post u forumu mogu i drugi upoznati da ono opisano u članku na naslovnici ipak nije med i mlijeko :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bila šala ili ne, prvo moraš rastumačiti napisano. ;)
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
bertone je napisao/la:@shabek.. u naslovu recenzije/teksta piše beta2 i odmah potom u prvom pasusu opet piše beta2..


Nisam isprobao betu 2, ali ono što nakon svega napisanog mogu zaključiti je da je ovaj release poprilično rijedak slučaj (ili jedini?) kad se dogodilo da je beta kvalitetnija od finalne verzije... :)
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
Zanima me da li Kubuntu i ostale "sporedne" verzije Ubuntua koje je Canonical službeno podržao dolaze sa podrškom za UEFI kao i službena Ubuntu verzija?
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
@trzalica

Osobno sam detaljno isprobao ubuntu-gnome i kubuntu , i oba dolaze za podrškom za uefi sisteme.
Vjerujem da tebe kao iskusnog linuxaša netreba upozoriti da bi u bios-u trebao u boot orderu vidjeti dva pokretača za tvoj usb ( ili dvd ) te da bi uz jednoga trebao stajati prefix UEFI te da baš toga moraš pokrenuti ukoliko želiš uefi instalaciju , no dobro je to naglasiti za netkoga tko to još nezna.

@shabek

Ili si imao peh ili te nekaj zeza ( hardver na izmaku , loš iso . loš medij usb-dvd.... ). Pa tvorci kubunta u biti niti jedan dio ne razvijaju od nule već koriste gotova rješenja koja su naširoko prisutna i u drugim distrama.
Baza ubunta sa nakeljenim kde-plasma DE, znači slagalica gotovih kockica kako radi i netruner i kaos i tko zna koliko njih još... Meni još uvjek kubuntu dela na ona dva stroja jednako dobro kao i prvog dana , a s vremenom mi se čak i plasma prestala restartati ( napisao sam u onom članku da ponekad se plasma skrši ) , jedino kaj još nemam ikonu za dropbox...
Na njihovom službenom forumu , g+ grupi , fb stranici, nema nikaj više pritužaba nego kaj ih je uobičajeno kod svih distri prilikom izlaska novih verzija... Naravno da tu i tamo se pojavi netko sa nerješivim problemima, ali se tamo manje više sad već sve vrti oko toga da sa plasme 5.2 skoče na plasmu 5.3....
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:@trzalica

Osobno sam detaljno isprobao ubuntu-gnome i kubuntu , i oba dolaze za podrškom za uefi sisteme.
Vjerujem da tebe kao iskusnog linuxaša netreba upozoriti da bi u bios-u trebao u boot orderu vidjeti dva pokretača za tvoj usb ( ili dvd ) te da bi uz jednoga trebao stajati prefix UEFI te da baš toga moraš pokrenuti ukoliko želiš uefi instalaciju , no dobro je to naglasiti za netkoga tko to još nezna.

Hvala na odgovoru premda mislim da nisi shvatio moje pitanje...
Jesi na kraju odabrao - ostaješ na Kubuntu ili tražiš dalje?
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Podrška za uefi je tu ( pričam za ubuntu, ubuntu-gnome i kubuntu ) , i nema nikakvih problema, od same instalacije do kasnijeg rada. Znači, ja nisam onemogućavao uefi, niti secure boot, i nisam na te tri distre naišao na probleme kojima bi uefi bio uzrok.... I Cannonical ( kao i Novell) već dugo surađuju sa microsoftom tako da nebu tu smjelo biti problema ( za ubuntu obitelj kao i za opensuse obitelj ) , a iznimke su uvjek moguće, pogotovo prilikom izlaska novih verzija hardvera ili softvera ( pa onda treba koji mjesec ili tjedan dok se to sve nepokrpa ) .........

Glede odabira... a neznam ni sam.. Mene kubuntu zadovoljava kao distra za svakodnevni rad, no malo je problem što ja moram razmišljati i o tuđim potrebama a ne samo o svojima .
A kao stari mačak dobro znam da politika kubunta da istrčavaju sa novitetima i tako dobiju primat u liderstvu , bi se lako u jednom trenutku mogla razbiti o glavu korisnicima ako izađe neki novitet koji nije dovoljno dugo i naširoko testiran... I onda bi mogle nastupiti posljedice koje bi moglo biti skupo popravljati ( govorim o poslovnom okruženju ).... Za po doma mi se čini odličan izbor : dobra ubuntu baza-pozadina, kde-plasma estetika i noviteti, stabilnost.... Nikud mi se ne žuri pa bum još polako sve to izvrtio u raznim hardverskim i softverskim kombinacijama .. Sve je više kvalitetnih linux igrača pa više nije ni lako naći najbolji kad su svi vrlo vrlo dobri i blizu jedni drugima ( debian, ubuntu ,najbliži ubuntu derivati , mint, opensuse, ....pa i fedora mi od 21-jedinice dobro izgleda.. )

Jedino kaj izbjegavam one sado-mazo distre koje se neusudim niti izgovarati a kamoli ih ići instalirati i boriti se sa njima...( neću ih imenovati da se ne naljute njihovi fanovi ali zna se na koje mislim....hehehhe )

:-D
Max Bunker
Max Bunker
Umire li Kubuntu? :/

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... u-RM-Quits
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.