Sada je: 29 ožu 2024, 06:13.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ako nešto učinim odmah po instalaciji Linuxa onda je to redshift plasmoid. Redshift je jedan mali alat koji će ekran vašeg monitora, kada počne vani padati mrak polako prebaciti u crvene tonove, a kako bi nakon duljeg gledanja u takav "crveno pomaknuti" ekran vi mogli lakše zaspati. Naime, nakon duljeg gledanja u bliješteći, "plaviji"ekran organizam se teže privikava na termin spavanja i mogući su problemi s nesanicom.
Meni je ovo baš puno pomoglo, jer ekran dosta gledam u večernjim satima.

Koraci:
  1. Otvoriti Software manager i instalirati aplikaciju plasma-widget-redshift
    slika
  2. Nakon instalacije widget možete postaviti ili na Panel ili u System tray (meni je ovo potonje zgodnije jer mi štedi prostor na Panelu).
  3. Kliknite na ikonicu crvene žarulje s desnim gumbom miša i odaberite Redshift Settings
  4. U prozoru provijerite da li vam je prepoznao ispravnu geografsku širinu i duljinu i korigirajte po potrebi, te uključite opciju Autostart. Kliknite na OK
    slika
  5. Nakon ovoga restartajte svoj Mint jer se redshift daemon pokreće tek pri ponovnom startu računala.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Ne znam kako se stavljaju slike pa ću objasniti u textualnom modu.
Po defaultu Mint ima podršku za Hrvatski ali po UTF-8 kodnoj stranici pa onda u nazivima mapa ili datoteka nemate naših šumnika(ć,č,š ). Za ovo promjeniti: Izbornik->Postavke->Jezici pa onda kliknite na Instaliraj/ukloni jezike te dodajte Hrvatski -iso88592. Sve druge osim Engleskog USA i GB ja sam obrisao/deinstalirao. Vratite se i postavite Hrvatski-iso88592 i to je to. Primjeni na cijeli sustav.
Pozrav!
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 24 sij 2014, 13:48
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Kako nema?? UTF-8 podržava naše znakove, a promjena kodne stranice u Linuxu s UTF-8 na ISO može biti i pogubna, jer Linux po defaultu koristi UTF-8.

Ne znam koje to datoteke nemaju šumnike? Možda one koje su kreirane iz Windowsa? Pitam, jer nikada u životu svog Linuxa nisam imao ovakav problem s našim znakovima i UTF-8 kodnom stranicom.

Meni uredno sve datoteke na Mintu imaju šumnike po UTF-8... da nije do radnog okruženja? Koji Mint DE koristiš?
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Mint već ima predinstalirani widget za praćenje vremena i vremenske prognoze, ali je u odnosu na yaWP slabašan.
yaWP widget nudi mnogo vremenskih opcija i lijepo se prilagođava vašoj temi KDE-a. Podržava i više vremenskih providera, pa si odaberete onog koji po vama nudi najbolju vremensku prognozu.

Koraci:
  1. Otvorite Software manager i instalirajte paket plasma-widget-yawp
    slika
  2. Nakon instalacije desni klik na desktopu i odabir opcije Add Widgets
  3. Utipkajte yawp u pretraživaču widgeta koji se pojavio iznad donjeg panela
  4. Widget odvucite na ekran i otvorite podešavanja.
  5. U prozoru za podešavanja podesite lokaciju vašeg mjesta, te ostale parametre izgleda i stila.
    slika
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Evo i moj skromni doprios ovoj odličnoj temi...

Ubrzavanje Caja File Managera (Mint MATE) pri pokretanju:
Kod: Označi sve
gksudo pluma /usr/bin/startcaja

... i zakomentiramo samo prvi redak tako da sve bude:
Kod: Označi sve
# sleep 3
caja -n "$@"



Xfce nema vlastiti Users and Groups manager, ali umjesto njega može poslužiti defaultni Gnomeov (nije potrebno instalirati ostale programe i zavisnosti):
Kod: Označi sve
sudo apt-get --no-install-recommends install gnome-system-tools



Network Manager sprema wifi profil u folder:
Kod: Označi sve
/etc/NetworkManager/system-connections/
.


Upravljanje Compizom (NB: Mint 17 i kasniji imaju defaultno instaliran Compiz):
Kod: Označi sve
1) instalacija:
sudo apt-get install compiz compiz-plugins compizconfig-settings-manager

2) omogućiti Window Decoration plugin:
System > Preferences > Window Decoration

3) postaviti Compiz za default:
gsettings set org.mate.session.required-components windowmanager compiz
ili
Dconf Editor > org > mate > desktop > session > required-components > windowmanager > compiz

4) resetiranje Compiza (brisanje profila):
rm -vi ~/.config/compiz-1

5) postaviti Marco za default (potreban logout):
mate-wm-recovery
ili
gsettings reset org.mate.session.required-components windowmanager
ili
Dconf Editor > org > mate > desktop > session > required-components > windowmanager

6) uklanjanje Compiza
sudo apt-get remove compiz compiz-plugins-default compiz-plugins compizconfig-settings-manager



MATE je siromašan vlastitim screensaverima, ali je moguće natjerati xscreensaver da normalno proradi. Dovoljno je, primjerice, instalirati xscreensaver-gl ili neki drugi dodatni paket, otići na lokaciju gdje su spremljeni:
Kod: Označi sve
cd /usr/share/applications/screensavers/

... u Plumi otvoriti jedan od novih xscreensaver fajlova, npr:
Kod: Označi sve
gksudo pluma glmatrix.desktop

... te posljednji red promijeniti u:
Kod: Označi sve
OnlyShowIn=GNOME;MATE
.
Spremiti promjene i novi screensaver će se pojaviti u postavkama.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Sad mala kritika Calistu (a i ostalima koji će eventualno postati tweakove).

Grof je lijepo u prvom postu napisao kako misli voditi i moderirati temu (u smislu preglednosti, podjele.. da ne kažem vizualnog identiteta), i onda umjesto da se vodite time da olakšate moderiranje i vodite se principom jedan post = jedan tweak kako bi se popis u prvom postu mogao lakše i preciznije slagati, uobičajeno autori dodatnih tweakova u jednom postu nabacaju 2 - 3- 5 tweakova koji ničim nisu međusobno povezani i sad pitam ja kako uredno voditi prvi post s popisom brzih linkova na određeni tweak/post szbunjen

Na kraju, da ne izmišljam toplu vodu, ponovno pročitati što je Grof napisao:
Grof je napisao/la:Ovo je tema u kojoj će se objavljivati korisni tweakovi koji se odnose na Linux Mint 17.x i to na sva njegova radna okruženja.
Zbog urednosti teme, svi tweakovi će se putem moderatora postavljati u ovaj prvi post i to sortirano po slijedećim pravilima:
  • Svaki tweak ide u svoj zasebni post - jedan tweak, jedan post
  • Poveznice svih tweakova su date u ovom, prvom postu teme
  • Svi tweakovi su grupirani - Opći tweakovi koji nemaju veze s radnim okruženjem idu pod poglavlje: Linux Mint: Opće, a tweakovi koji se odnose na određeno okruženje pod poglavlja: Linux Mint: [naziv radnog okruženja] (npr. Linux Mint: KDE)
  • Svaki tweak ima svoj naziv i opis + korake, te po potrebi i screenshotove
  • Naziv tweaka stavite pod [b]Naslov posta[/b] u formi [GRUPA]: Naziv tweaka (vidi primjere gotovih tweakova)


Ovo zadnje su upute za moderatore/administratore da uskoćimo Grofu pomoći oko vođenja teme, no ne možemo to raditi ako se članovi ne drže prvoga :twisted:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Točno :kava
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:Kako nema?? UTF-8 podržava naše znakove, a promjena kodne stranice u Linuxu s UTF-8 na ISO može biti i pogubna, jer Linux po defaultu koristi UTF-8.

Ne znam koje to datoteke nemaju šumnike? Možda one koje su kreirane iz Windowsa? Pitam, jer nikada u životu svog Linuxa nisam imao ovakav problem s našim znakovima i UTF-8 kodnom stranicom.

Meni uredno sve datoteke na Mintu imaju šumnike po UTF-8... da nije do radnog okruženja? Koji Mint DE koristiš?


E ovako...Moguće je da se radilo o nekoj datoteci koja je kreirana pod win. Nisam siguran. Ona mi je onako zapala za oko pa rekoh da to ispravim i ispravio sam na gore opisan način. Nije došlo do nikakvih problema nakon promjene na iso kodnu stranicu. Meni se čini ok da i datoteke koje su rađene pod win budu prikazane kako treba.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 24 sij 2014, 13:48
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Ne znam, meni sve i od win i od Mac i od Linux sustaa ispravno prikazuje s našim znakovima pod defaultnom UTF-8 kodnom stranicom.
Ne bi tu trebalo biti problema!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Koliko je dobro ili loše u update manageru označiti da uvjek vjeruje i instalira sigurnosne nadogradnje ?

U pitanju je linux mint 17.1 cinnamon, i te sigurnosne nadogradnje su obično kategorija 4 ili 5 za koje mint kaže da su nestabilne i opasne...
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.