Sada je: 25 tra 2024, 20:07.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima!

Koristim Ubuntu 14.04 i naletio sam na jedan problem koji nisam uspio riješiti niti nakon guglanja pa sam pomislio kako bi bilo lijepo i ovdje zatražiti pomoć. :)

Dakle, kaj se događa:
primijetio sam da mi disk na laptopu u fazi idleanja sustava po mojoj procjeni prečesto zuji/rošta/aktivira se.

Prvo sam počeo pratiti aktivnost diska naredbom iotop -bo i vidio da se učestalo spominju procesi jbd2 i kworker jer sam dobio neke ispise u ovom stilu:
Kod: Označi sve
Total DISK READ :       0.00 B/s | Total DISK WRITE :      38.76 K/s
Actual DISK READ:       0.00 B/s | Actual DISK WRITE:      50.38 K/s
  TID  PRIO  USER     DISK READ  DISK WRITE  SWAPIN      IO    COMMAND
  620 be/3 root        0.00 B/s   38.76 K/s  0.00 %  5.14 % [jbd2/sda5-8]
...
...
Total DISK READ :       0.00 B/s | Total DISK WRITE :      46.59 K/s
Actual DISK READ:       0.00 B/s | Actual DISK WRITE:     236.84 K/s
  TID  PRIO  USER     DISK READ  DISK WRITE  SWAPIN      IO    COMMAND
  620 be/3 root        0.00 B/s   46.59 K/s  0.00 % 13.37 % [jbd2/sda5-8]
...
...
Total DISK READ :       0.00 B/s | Total DISK WRITE :      42.66 K/s
Actual DISK READ:       0.00 B/s | Actual DISK WRITE:      62.06 K/s
  TID  PRIO  USER     DISK READ  DISK WRITE  SWAPIN      IO    COMMAND
  620 be/3 root        0.00 B/s   42.66 K/s  0.00 %  8.01 % [jbd2/sda5-8]
  168 be/3 root        0.00 B/s    0.00 B/s  0.00 %  7.43 % [jbd2/sda3-8]


Tada sam htio na neki lijep način otkriti koliko to točno ovi procesi zapravo pišu po disku pa sam počeo pratiti kaj se događa s diskom korištenjem parametra za akumulirani ispis: iotop -Poa
Rezultat nakon par minuta praćenja je bio sljedeći:
Kod: Označi sve
Total DISK READ :       0.00 B/s | Total DISK WRITE :       7.72 K/s
Actual DISK READ:       0.00 B/s | Actual DISK WRITE:       0.00 B/s
  PID  PRIO  USER     DISK READ  DISK WRITE  SWAPIN     IO>    COMMAND                                       
  620 be/3 root          0.00 B      3.43 M  0.00 %  0.60 % [jbd2/sda5-8]
  168 be/3 root          0.00 B    676.00 K  0.00 %  0.33 % [jbd2/sda3-8]
13770 be/4 root          0.00 B      0.00 B  0.00 %  0.04 % [kworker/u8:2]
13691 be/4 root          0.00 B      0.00 B  0.00 %  0.03 % [kworker/u8:1]
13936 be/4 root          0.00 B      0.00 B  0.00 %  0.00 % [kworker/u8:0]


Prema tome kaj vidim ovdje, čini mi se kao da kworker izbršava neke I/O operacije, ali da se zapravo na disk ništa fizički ne zapisuje. Ili se varam i krivo sam protumačio ovaj drugi ispis?

Prema uputama koje sam našao negdje na netu, pokušao sam u fstab dodati i parametar noatime, ali to mi nije apsolutno ništa promijenilo.

Kakva su vaša iskustva?
Je li ovo normalno ponašanje (iako mi je teško povjerovati da ovdje mogu dobiti odgovor "da" budući da sam sebe uvjeravam da se disk ne bi trebao čuti u idle stanju)?
Trebam li možda početi guglati kako isključiti journaling? :D

Mislim, da se razumijemo, početnik sam i hrpetinu toga ne znam, do zaključka da se radi o nekom problemu (koji to možda uopće nije i možda samo pušem na hladno) s jbd2 sam došao čisto zbog tog spomenutog roštanja diska.
Uglavnom, bit ću jako zahvalan za svaki komentar ili savjet. :D
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
A jesi provjerio zdravlje diska proizvodacevim alatom ? Naime, naletao sam na neispravne diskove koji se tako ponašaju jer se minutama muče sa nekom radnjom koju na ispravnom disku nebi zapazio jer bi trajala pol sekunde....
Max Bunker
Max Bunker
to su normalni fs/kernel zapisi, a vidim da ti ni količina dotičnih nije nešto velika (sitća čista). ja se ne bi pretjerano brinuo. Možeš vidjeti i zdravlje diska sa smartctl alatom.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
@obojica :)
Provjeravao sam već i sa smartctl/Disks i dobio info kako da je disk u OK stanju.

@shrike
U biti to kaj si naveo je i ono kaj me mučilo. Vidim da se radi o sići od podataka, ali mi se ne sviđa zujanje. :D
A s druge strane, smartctl kaže da disk (još) ne krepava, tako da mi je sve to izazvalo dosta upitnika koji mi lebde iznad glave. :)
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
Ja imam taj isti problem već dugo. To je višestruko prijavljen bug u Ubuntuu, ali još uvijek nije riješen. Ovo je samo par instanci, ima ih još:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... bug/607560
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... bug/887793

Strašno me je to živciralo pa sam "riješila" tako da sam isključila journaling. Znam da je to jako loše rješenje, ali sve je bolje od tog užasa koji konstantno zapisuje po disku i diže mi zauzeće procesora. :ljut2
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Baš krasno. :)
Onda se budem išao poigrati s isključivanjem journaliga i držao fige da mi podaci ne eksplodiraju kao posljedica te akcije. :)

Hvala!
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
Pitam se je li taj problem prisutan i na drugim distrama koje nemaju veze s Ubuntuom. Ako nije, možda bismo mi kojima to jako smeta :D mogli razmisliti o prelasku na nešto drugo.

Inače, ja sam taj journaling isključila prije malo manje od godinu dana i, da pokucam u drvo, dosad još nisam imala nikakvih problema ni havarija. Ako te to tješi :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
uh, oh. to znači da maltene vrtite ext2. Probaj vratiti journaling, ali montiraj disk sa nobarrier opcijom. Recimo, možeš odmah probati:
Kod: Označi sve
 mount -o remount,nobarrier /dev/sda

To je isto loša ideja, ali ne toliko koliko micanje journalinga. Osobno na debianu nisam doživio takav problem, ali opet, nemamo iste diskove, tako da to baš ne znači ništa posebno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ubuntu vrtim desetak godina i nisam naletio na taj bug...

Smartctl je jako površan i temelji se na generickom smart ocitanju. Za diskove koji su me zezali, smart nije najčešće ništa upozoravao, no alati poput sentinela ili hddtune su itekako nalazili narušen health. Najprecizniji je alat proizvođača diska pokrenut u nekakvom live ili dos modu..
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.