Sada je: 16 tra 2024, 05:36.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Da li se može instalirati 14.10 Mate bez bootloadera?
Instalater to ne nudi, uvijek mora biti nešto odabrano :sokiran .
Ne želim si pregaziti suseov bootloader pa ga kasnije popravljati. Onda obično izgubim onu zgodnu mogućnost da unaprijed odaberem u koji OS da se digne nakon restarta.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Onda obično izgubim onu zgodnu mogućnost da unaprijed odaberem u koji OS da se digne nakon restarta.

Ovo možeš s bilo kojim GRUB-om, ne mora biti SUSEov. Trebaš samo postaviti nešto tipa GRUB_SAVEDEFAULT na true. ;)

EDIT: Evo.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:
Fugu je napisao/la:Onda obično izgubim onu zgodnu mogućnost da unaprijed odaberem u koji OS da se digne nakon restarta.

Ovo možeš s bilo kojim GRUB-om, ne mora biti SUSEov. Trebaš samo postaviti nešto tipa GRUB_SAVEDEFAULT na true. ;)

EDIT: Evo.


Možda smo se krivo shvatili. Ova uputa iz linka mi izgleda kao za izbor defaultnog OS-a za boot. To nije problem.

Meni dijalog kod isključenja ili restarta u Suseu, dakle već u dignutom sustavu nudi izbor u koju distru da se boota, koja mi tog trena treba/paše/odgovara, pa ne trebam čekati boot ekran da izaberem.
Obično kad nešto brljam po grubu(2), onda ostajem bez tog izbora (slika dolje) kod gašenja ili restarta. Sam boot izbornik riješim.

slika

Ubuntuov instalater ne nudi mogućnost instala bez bootloadera, samo ti nudi izbor gdje ga želiš, za razliku od, recimo, suseovog, di biraš oš, neš ili dićeš.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
http://askubuntu.com/questions/132116/i ... lling-grub

Možda ti ovo bude pomoglo.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Fugu je napisao/la:slika

Ccc, windowsima si dao najbrži dio diska.. sramota. :hihi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:
Fugu je napisao/la:slika

Ccc, windowsima si dao najbrži dio diska.. sramota. :hihi


Ak se ne varam to je ssdejac :) tak da ti je svejedno... Ko jos ima sistem na normalnom hardu.. :P :zvizdi
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Onaj koji nema love za SDD? :bleh Ja imam SDD ali ga ne koristim.. 'oće l' ga tkogod kupit? Još je pod jamstvom. :D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
JH-IM je napisao/la:http://askubuntu.com/questions/132116/installing-ubuntu-12-04-without-installing-grub

Možda ti ovo bude pomoglo.

:thmb-up Hvala, istražim sutra, sad nemam baš vremena.

Yeti je napisao/la:Ak se ne varam to je ssdejac :) tak da ti je svejedno... Ko jos ima sistem na normalnom hardu.. :P :zvizdi

Je, ssd je, pa je brzina ista.

:hmm Palo mi je na pamet da bi mogao Ubuntu ipak instalirati s bootloaderom, ali bootloader na različito mjesto od postojećeg (suseovog u mbr-u).
Kasnije ubuntuov izbrišem (zapravo premjestim, da ga imam u slučaju potrebe), te ažuriram suseov postojeći.
Da li je to izvedivo?
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la: :hmm Palo mi je na pamet da bi mogao Ubuntu ipak instalirati s bootloaderom, ali bootloader na različito mjesto od postojećeg (suseovog u mbr-u).
Kasnije ubuntuov izbrišem (zapravo premjestim, da ga imam u slučaju potrebe), te ažuriram suseov postojeći.
Da li je to izvedivo?


Malo je glupo citirati svoj post, ali evo, napravio sam kao što piše gore. Stavio sam Ubuntu 14.10 Mate na mjesto starog Susea 13.1, pa sad prilikom odjave iz Susea 13.2 i dalje mogu odabrati u koji OS da se buta nakon restarta. 8-)

slika

Slijedi malo istraživanja i uređivanja...
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Evo mene opet, sada sa par zapažanja.

Mate je brz, znatno brži i lakši no KDE, boot također. Uz to od KDE-a je, po meni, bolji još u prikazu kopiranja ili premještanja:
slika
Software centar je također zgodan, jer kroz popis saznaš za neke programe za koje prije nisi čuo. I tu otprilike staje prednost pred KDE-om.

U prijašnjim sam pokušajima s Matom već pisao o nenormalnom razmaku među prikazanim stavkama u Caji. Kod zbijenog iliti sažetog prikaza situacija je bolja, ali samo ako su ikone mape ili thumbovi istih dimenzija. Ako nisu, izgleda baš gadno, nabacano.
Normalni prikaz:
slika

Zbijeni:
slika

Inače zgodna, malo pretamna, BlackMATE tema čini prikaz software centra nečitljivim, te ju je potrebno ručno poštelat:
slika

Dalje, pristalica sam lokalizacije OS-ova, menija po uređajima i tako to. Ali, šteta je što su tu hvalevrijednu rabotu, s oproštenjem, usrali, povremenim iritantnim prijevodima tipa: Priključili ste podatkovni slikopis... wtf? pface , zamjetio sam par još gorih bisera, moram ih poslikat.

Kod petljanja s panelima došla je ova poruka, in ingliš, na sreću jednokratno, osim toga nije bilo nestabilnosti u ovih par dana.
slika

Odužio ja s ovim postom, a imam i pitanje, samo da prvo pitam striku Gugla.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.