Sada je: 25 tra 2024, 01:07.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Max Bunker je napisao/la:Ave. Ima neko volje da mi malo pojasni nekaj sa kodovima jer mi terminal nije jača strana ?

Ovako: pokrenem na ubuntu onaj modul za nadogradnje, mirror je na glavni ubuntu poslužitelj, i dobijem obavijest da je kompjuter ažuran i da nema nadogradnji.

E onda pokrenem u terminalu

Kod: Označi sve
sudo apt-get install -f


i dobijem obavijest da ima npr 13 nadogradnji, a slijedećom komandom mi se onda te nadogradnje i instaliraju:

Kod: Označi sve
sudo apt-get upgrade


Eto, ako netko zna i ima volje pa da mi malo pojasni zašto software updater ne nalazi nikaj a ove komande i konzole nađu i ponude neke nadogradnje.


To su takozvani phased updates koji se distribuiraju inicijalno samo dijelu korisnika, da se provjeri stabilnost na malom uzorku prije nego se distribuiraju svima, zato ti Software Updater javlja da nemaš updateova a konzola javlja da imaš i možeš ručno instalirati.


Također, koja je razlika između slijedećih komandi:

Kod: Označi sve
sudo apt-get update&&sudo apt-get install


Ova komanda (dvije spojene u jednu) updatea repositoryje i instalira neki paket (poslije install treba ići ime paketa), najčešće kada se dodaje novi repository zbog nekog paketa pa ovom komandom se povuče lista paketa iz svih repositoryja (dakle i iz ovog novog) i onda se instalira paket.

Kod: Označi sve
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade


Updatea listu paketa u repositoryjima i pokreće upgrade paketa za koje je pronađena nova verzija ili ne upgradea ništa ako nema novih verzija nijednog paketa. Ovo je u osnovi komanda (dvije komande spojene u jednu) za upgradeanje sustava preko konzole.

Kod: Označi sve
sudo apt-get dist-upgrade


Ova komanda updatea pakete na "inteligentniji" način, najčešće se koristi ako je u pitanju instalacija velikog broja paketa iz vanjskog repositoryja koji bi mogli proizvesti konflikte, na primjer kada dodaš ppa za najnoviji Gnome koji nije dostupan u službenim repositoryjima.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ako se hoćeš riješiti nekog ppa i revertati na službene pakete (ako je potrebno) koristi ppa-purge.

Kod: Označi sve
sudo apt-get install ppa-purge


Kod: Označi sve
sudo ppa-purge ppa:oibaf/graphics-drivers


Ovdje je ppa:oibaf/graphics-drivers samo praktični primjer, umjesto njega stavi ppa koji je već potrebno ukloniti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
@JH-IM

Puno ti hvala za pojašnjenja.
:-)
Max Bunker
Max Bunker
Ne znam da li je već bilo u ovoj temi, ali evo kako omogućiti sheranje interneta s vašeg računala.
(Ne onaj ad-hoc način kojeg blesavi androidi ne prepoznaju, već pravi AP način.)
Isprobao na svom kompu. Meni radi bez problema.
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/06/share-internet-with-android-ubuntu-1404/
Moguće da će raditi i na drugim distrama.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Ne znam da li je već bilo u ovoj temi, ali evo kako omogućiti sheranje interneta s vašeg računala.
(Ne onaj ad-hoc način kojeg blesavi androidi ne prepoznaju, već pravi AP način.)
Isprobao na svom kompu. Meni radi bez problema.
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/06/share-internet-with-android-ubuntu-1404/
Moguće da će raditi i na drugim distrama.

Dodano, hvala.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
https://wiki.ubuntu.com/ubuntu-make

Jednostavna instalacija Android Studio i Android SDK paketa.


Dodano na popis. Edit by bertone.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Isključivanje Overlay Scrollbara

Kopajući po dconf editoru i tražeći nešto drugo :zvizdi , našao sam opciju gdje se isključuje Overlay Scrollbar (to su ona dva gumba sa strelicama gore-dolje koji se pojave na scrollbaru kad dođete kursorom na njega i po meni su ružni i nepotrebni)

Uglavnom pokrenite dconf editor i pratite: "com > canonical > desktop > interface" i vidjeti ćete da je pod "scrollbar mode" postavljeno na: overlay-auto

slika

klik na overlay-auto i odaberite normal

slika

i nakon toga nema više ružnih :place strelica gore-dolje :-D

slika

Napomena: Ovo je Ubuntu 14.04.2 i nisam pogledao da li su iste opcije i na 14.04.1 jer nemam sad drugi laptop s njime pri ruci no provjerim kasnije.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Napomena: Ovo je Ubuntu 14.04.2 i nisam pogledao da li su iste opcije i na 14.04.1 jer nemam sad drugi laptop s njime pri ruci no provjerim kasnije.


Afaik ovo se može namjestiti sa Unity Tweak Toolom u svim novijim verzijama Ubuntua. Kada smo kod Ubuntua 14.04 za upgradeati kernel i X.org na 14.04.2 odnosno na Utopic stack treba napraviti slijedeće:

Anyone wishing to opt into the hardware enablement stack for Trusty may do so by running following command which will install the linux-generic-lts-utopic and xserver-xorg-lts-utopic packages:

sudo apt-get install linux-generic-lts-utopic xserver-xorg-lts-utopic libegl1-mesa-drivers-lts-utopic xserver-xorg-video-all-lts-utopic xserver-xorg-input-all-lts-utopic

If you are on an amd64 system that boots with UEFI, you will also need the matching signed kernel:

sudo apt-get install linux-signed-generic-lts-utopic
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Bez ljutnje ali Unity Tweak Tool sam probao koristiti i po meni je to beskorisni poluproizvod u kojem onih par stvari koje sam želio koristiti nisu radile (i još uvijek ne rade) tako da ako i ima ta mogućnost (i uz to da još i radi) super, no nemam pojma da postoji :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Bez ljutnje ali Unity Tweak Tool sam probao koristiti i po meni je to beskorisni poluproizvod u kojem onih par stvari koje sam želio koristiti nisu radile (i još uvijek ne rade)


Meni ono što mi je trebalo je radilo :zbunjen
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.