Sada je: 28 ožu 2024, 09:54.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bertone je napisao/la:Nemam pojma, možda večeras ide na testni HDD.
Ovak na prvu, drugačiji izbornici nekih postavki, drugačije ikone, drugačije obavijesti.. brza je i dalje :)



ajd svakako napisi neki brzi i mali review kad ju isprobas. Zanima me bas :)
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
Što se tiče novina, neke nove opcije u podešavanjima poput povezivanja sa socijalnim alatima i postavkama za privatnost (da li čuva nedavne dokumente, IRC razgovore itd).

Većina novina ne radi za sada, tako da na primjer ima opcija da sinhronizuješ sve svoje datoteke sa Google Drive-om, međutim ne radi trenutno.


Sve novo što sam primjetio da trenutno radi:
1. Sređen izgled.
2. Calendar sada podržava spajanje sa Google-ovim kalendarom i CalDav podacima, međutim sve što za sada radi jeste prikazuje boldovane događaje kada klikneš na datum prikazan u wingpanel-u bez opcije da ih pregledaš dok ne otvoriš Calendar aplikaciju. Možeš da dodaš nove događaje, to sam isprobao i radi. Ikonica kalendara u Plank-u mijenja se dinamički tako da pokazuje koliko događaja imaš u budućnosti (što je po meni potpuno nepotreban feature).
3. Drugi preglednik fotografija.
4. Midori podržava Flash.

Muzički i video player nisam prije koristio tako da nisam mogao da primjetim promjene.

Dosta je bagovita verzija, u roku od pola sata od instalacije sam pronašao dva baga u Scratch-u i postavio na Launchpad.

Sve u svemu, u kakvom je stanju sada Freya nije vrijedno update-a sa Lune.
Blog: https://r3bl.github.io
Twitter: https://twitter.com/r3bl_
Hardcore elementary fan.
Avatar
Postovi: 142
Postovi: 142
Pridružen/a: 20 lip 2013, 00:14
Lokacija: Brčko, BiH
Podijelio/la zahvalu: 13 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: elementary OS
hvala ti :)
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
Instalirao sam jučer navečer na jedan laptop, no pokazalo se bugovitim sustavom (u bitno većoj mjeri nego što bi se očekivalo od sustava koji je toliko dugo u tom tzv "poliranju"). Ko što i inače radim htio sam staviti engleski jezik i hrvatsku tipkovnicu no nije uspjelo, a onda kad sam počeo petljat po tome i pokušat srediti layout ispalo još gore tako da mi je nakon svakog restarta sustav izbrisao sve jezike i tipkovnice osim engleskog.

Sat na panelu je u jednom trenutku naprosto nestao (mislim da nakon što sam napravio update i upgrade) i nisam ga više dobio natrag. Jučerašnji upgrade je bio ca 270 MB.

Neke aplikacije (recimo Photos) nemogu niti pokrenuti.

Za Midori mi još uvijek nije jasno čemu zapravo služi. Kako se vi snalazite s browserom koji nema home button i click to play opciju? To su mi stvari koje nekako podrazumijevam pod normalno za bilo koji browser.

Onaj launcher za pokretanje aplikacija u gornjem lijevom uglu i dalje mijenja položaj nakon otvaranja što je zapravo dosta iritantno.

Inače na oko izgleda dosta lijepo i radi brzo.

Nažalost i dalje se drže onih svojih paradigmi poput recimo toga da desktop služi samo tome da bude velik prazan prostor na koji ne možeš kliknuti niti nešto na njega staviti.
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Otvorim terminal i stavim "apt-get update" on to odvrti, nakon toga radim dalje nešto drugo i već zaboravim da sam radio update, a kad onda u gornjem desnom uglu iskrsne obavijest da je terminal uspješno odradio zadatak i izvršio update. S vremenom je postao brži u davanju tih obavijesti, al i dalje kasni.
Recimo kroz Midori skinem deb paket, u međuvremenu već odradim i instalaciju tog paketa, a onda iskoči obavijest da je gotov download tog paketa.

Htio sam još isprobati i da li radi nvidia Optimus al nisam došao do te faze, tipkovnica me ubila u pojam.
Zajeb je još gori ako si kao sudo šifru staviš neki izraz koji sadrži hrvatske dijakritičke znakove, a sustav te potom uredno baca na englesku tipkovnicu.
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Koliko vidim po utiscima, za sada bolje da ne mičem Ubuntu 14.04 koji mi je na test particiji i radi iznenađujuće dobro. Arch naravno nema šanse da diram. :)
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Nisam još stigao instalirati no budem čim se malo sastavim s vremenom.

Prvo hvala na informacijama onima koji su probali, a drugo ne vidim u čemu je problem szbunjen
pa ovo je beta1, tako je bilo i sa lunom beta1, hrpa na prvu onemogućenih funkcija i bugova, vremenom (nadogradnjama) su se funkcije polako dodavale jedna po jedna i bugovi smanjivali i kad je više manje sve bilo ok izašla je beta2.. tu betu sam na laptopu koristio do nedavno iako je i ona na prvu imala par bugova i mušica, vremenom je sve sjelo na svoje mjesto :)

Pa beta i služi tome da ju testiramo i prijavljujemo bugove, a ne da njom zamijenimo finalne i stabilne inačice neke druge distribucije ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Imam Lunu na laptopu vec nekih 2 tjedna i prezadovoljan sam... kada uhvatim viska vremana skidam i stavljam Freyu ;)
Avatar
Postovi: 259
Postovi: 259
Pridružen/a: 02 tra 2013, 16:41
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: openSUSE
Prije tri dana instalirao sam Freyu i dosta sam zadovoljan.
Fluidnost OS-a je super kao i na Luni. Zasada nisam naletio na nikakav bug ali me polako iritira sporost Software Centra... :zzz
Jedino sam još primijetio veće zagrijavanje laptopa unatoč instaliranom TLP-u i problem sa brightness postavkama, ali ostavljam je na laptopu kao glavnu distru pa ćemo vidjeti kako se ponaša ubuduće :thmb-up

P.S.
Najveći problem kojeg sam uočio je trajanje baterije.... na windows 8.1 mi traje oko 3.5-4 sata a na Freyi niti sat vremena. neznam jeli tako i s Ubuntuom 14.04?
Avatar
Postovi: 259
Postovi: 259
Pridružen/a: 02 tra 2013, 16:41
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: openSUSE
Na "Get Involved" stranici ElementaryOS-a pojavila se ova slika:

slika

.. koje više nema, ali po njoj, Freya Beta2 je vani 23. rujna :-D

PS. znam @calisto, ne piše koje godine ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.