Sada je: 15 svi 2024, 06:49.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Budući da se radi o bitnom sigurnosnom riziku za korisnike Minta, stavio sam ovu temu kao Global Announcement te će imati taj status idućih par dana.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Vratili su stranicu.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
http://news.softpedia.com/news/linux-mi ... 0901.shtml

Linux Mint forum was hacked long before announcement

From what the Linux Mint team has said until now, we understood that this was a recent event, but it turns out that it's not the case. It's impossible to say how long ago the forum database was stolen, but a month ago it was being offered for sale.

It turns out that they were warned about this breach on January 16 when Pieter Vlasblom left a tweet for them with an image to prove it. They didn't respond, and on February 21 the Linux Mint team was revealing the existence of hacked ISOs.

There is a good possibility that they simply don't check their Twitter account all that often and they just didn't see the warning. In any case, it looks like the forum breach, at least, happened a while back, leaving the users exposed for more than a month.

The good news is that the Linux Mint domain is back up and functioning, with the vulnerabilities fixes. We can only hope that they will quickly recover from this misfortune.


Forum je bio hakiran barem mjesec dana prije objave.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Forum je bio hakiran barem mjesec dana prije objave.

Lako moguće, iako su prvi lažni Cinnamon ISO-i podmetnuti 20.2.2016.
To se da provjeriti md5sum checksumom.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Forum još uvijek nedostupan; pokušavaju ga popraviti. U međuvremenu, ISO se uvijek može skinuti s FTP servera:
http://ftp.heanet.ie/mirrors/linuxmint.com/
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Mint forum ponovno dostupan. Preporuka je promjena lozinke
https://forums.linuxmint.com/
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Clem se zahvaljuje svima koji su pomogli nakon napada - phpBB team, Automattic (WordPress), Avast, Kaspersky, eUKhost, AYKsolutions, Sucuri... Svi serveri se sele na HTTP, a bit će i drugih poboljšanja.
http://blog.linuxmint.com/?p=3007#comments
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Svako zlo za neko dobro, rekli bi stari.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
calisto053 je napisao/la:Svi serveri se sele na HTTP, a bit će i drugih poboljšanja.

Na HTTPS, misliš ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Clem objavio neke od novosti koje nas očekuju u idućem izdanju.

1.) Cinnamon će dobiti podršku za vertikalni panel ( ::bravo :halelujah,brate: ), mogućnost različitih pozadina (ovo mi nije još jasno, ali vidjet ćemo - možda u scale/expo view?), novu ikonu i teme


2.) Update Manager prepisan u GTK3 i redizajniran, podržava različite teme, a dodana mu je "level 5" skupina nadogradnji (trenutnu "level 5" u Mintu 17 označava "Unsafe Updates"; poredak će se vjerojatno mijenjati). To obuhvaća nadogradnje za novije kernele (vjerojatno ono što se dosad obavljalo putem terminala). Naravno, korisnik sam može uključivati i isključivati vrste nadogradnji. Najs!

slika


3.) Prozor za odabir kernela je potpuno redizajniran i sadrži dodatne informacije (hotlinkove) za korisnike (samo je malo praznjikav). Veri najs!

slika


4.) Dodan Welcome Screen u Update Manager kako bi se korisnici bolje snašli i odabrali između stabilnosti, sigurnosti i svježih paketa. Zanima me da li se ovo uvijek pojavljuje ili se može isključiti? Svaki puta klikati ovdje ili jednom za svagda uključiti "level 1-3"? Kako god bilo, veliki lajk za ovo!

slika


5.) Novi Cinnamon 3.0 i Mate 1.14 donose bolju podršku za touchpad ( :halelujah:). Korisnici će birati između različitih profila - edge-scrolling, two-finger-scrolling i defaultni (Natural scrolling).


6.) Iznova je napisan i Sound Configuration Module, te puno bolje izgleda. Gotovo svi moduli su sada nativni u Cinnamonu, te ih je puno lakše razvijati i održavati (još samo 4 su ostala iz Gnome-a: Networking, Display, Colors i Wacom tablets).

slika


7.) Nove Moka ikone i nova Mint-Y tema (Mint-X mi je grozna; ova je bazirana na GTK Arc temi) - sviđa mi se kontrast i odnos boja, samo se nadam da neće bit previše flaty, kako je ranije obećano.



http://blog.linuxmint.com/?p=3017
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.