Sada je: 14 svi 2024, 20:48.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

...razumijem @rudarovu zabrinutost ali mislim da je ovo bio tek mali "hickup" koji se svakome može dogoditi. Nešto slično, samo opet različito dogodilo se i Manjaru prije nekoliko mjeseci kada se njihovoj stranici i forumu nije moglo pristupiti zbog SSL certifikata koji je bio istekao. Eto, malo čudno i neki će reći da je možda malo i neodgovorno ali dok god to ne ugrožava stabilnost sustava (a ne vidim to niti približno kao nekakvu sigurnosnu prijetnju samom OS-u), manje je bitno. U Mintovom slučaju došlo je do ozbiljnih hardverskih poteškoća, odnosno kvara tako da vjerujem da je upravo to bio glavni razlog za ovo što se dogodilo prošlih nekoliko dana a ne neki softverski propust tj. pogrešna konfiguracija samih servera ili hakerski napad.

Slažem se s tim da bi trebali odrediti koji su im DE-ovi prioritet a koji nisu i te "manje bitne ili zanimljive" prepustiti zajednici. A i ne razumijem zašto više gube resurse na LMDE :nee
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Stekao sam dojam da je LM financijski u prilično dobroj situaciji, imaju odane sponzore i hvale se uspješnom međusobnom suradnjom, pa bi mi zato bilo neobično da im zapinju serveri. No, možda sredstva koriste u neke druge (jednako opravdane, naravno) svrhe.

Prije duljeg vremena Clem je izjavio da su samo trojica ljudi profesionalno angažirana (tj. zaposlena s plaćom i 'punim radnim vremenom') na razvoju LM-a i možda su odlučili proširiti taj krug, što stvara dodatan novčani teret. U tom smislu razumijem @bertoneovu analogiju s Canonicalom.

Što se LMDE-a tiče, teško mi je ostati objektivan s distrom koju sam vrlo uspješno koristio oko tri i pol godine. Znam da je i tada bilo nezadovoljnih korisnika koji su se žalili zbog presporog ciklusa nadogradnji i, posljedično, zastarjelih programa, dok su alternative s Romeom bile vrlo nestabilne. LMDE je bio zamišljen kao izravna veza s Debianom, u praksi se takvim baš i nije pokazao, ali samo imamo li u vidu 'nestabilne' inačice Debiana. Čini mi se da je na sličnoj platformi bio zamišljen i Solyd, pa se skoro ugasio i onda obnovio (koliko znam), no dalje se drže samo stabilnog Debiana, odustajući od prethodno proklamirane veze, tj. izravnog preuzimanja iz repozitorija Testing, možda i Sid.

Mali Mintov tim jednostavno nije stigao pravovremeno prilagođavati nama neukima sve 'tvrđe' programe koje je servirao Testing (da ne kažem još i Sid). Mislim da je baš u tome bio cilj LMDE-a: ispolirati sve neravnine koje bi nastale preuzimanjem sadržaja iz Debianovih repozitorija, posve bezbolno za ciljanu skupinu slabije upućenih (ili nezainteresiranih) korisnika. Zbog ove lijepe ideje (koju sam osobno iskoristio u velikoj mjeri i konačno bezbolno prešao na Debian kao otpočetka željenu distru) i osobnih dobrih iskustava bit će mi iskreno žao ako se LMDE jednom ugasi.
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Linux Mint 17.3 KDE i Xfce su od danas službeno vani.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vidim da je KDE verzija ostala na četvorki. :thmb-up
Da je barem i Leap ostao...
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
http://news.softpedia.com/news/linux-mi ... 9564.shtml

The Linux Mint project is about to get a lot more interesting because, with the 18.x branch, the developers are going to introduce the so-called X-Apps, which are designed to work across Cinnamon, MATE and Xfce.

The Linux Mint developers didn't want to make their own apps, and they used different techniques to avoid this method, but the changes brought on by GNOME 3.18 and the Ubuntu base have modified the perspective.

A lot of projects are doing their apps when they don't find what they want. Distros like Manjaro, Solus, or elementary OS have their own applications, and it looks like Linux Mint is also going to join this crowd.


Mint će imati svoje aplikacije nazvane X aplikacije, za Mint mi se čini ovo kao waste of manpower ako ih budu radili from scratch, bolje da forkaju postojeće iako je moguće da se radi i o tome.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Mint 18 će biti LTS po uzoru na 17.x.
Rade na novoj Mint-X temi (Clem obećava da neće biti ništa flat - barem je razuman čovjek, hvala bogu....). Iskreno se nadam da će ponovno uvesti minty zelenu; ova metalik siva mi je grozna.
Regarding the new themes, we’re working on something that looks more modern without looking minimalistic, professional and with subtle hints of colors without looking flashy. It’s a bit hard to describe, but ideally we want something that conveys the same feeling Mint-X did when it was introduced (years ago), while looking different (because we will ship both themes) and modern.


Tzv. "X-aplikacije" bi trebale biti cross-platformske (generičke), što je pametna stvar. Npr., ako želite instalirati Nemo i Caju u Xfce-u, ne bi trebali s tim povlačiti i hrpu zavisnosti. Navodno se izgled postojećih aplikacija neće bitnije mijenjati. Problem je nastao zbog novog GNOME 3.18 koji donosi velike promjene, a samim time i probleme u kompatibilnosti sa aplikacijama (kratkoročno, to se rješavalo downgradeanjem i patchiranjem aplikacija). U osnovi, forkat će se postojeće aplikacije, npr. xedit text editor (fork Plume):

slika




Isto tako, po uzoru na BintBox predstavljen je i Mintom pogonjen Airtop PC i jako je seksi :ljubav
(siguran sam da cijena baš i nije :ljut2 )
Na testiranjima je dobio odlične ocjene .

slika


http://blog.linuxmint.com/?p=2985
http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... -Announced
http://airtop-pc.com/
http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... -Announced
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:Isto tako, po uzoru na BintBox predstavljen je i Mintom pogonjen Airtop PC i jako je seksi :ljubav
(siguran sam da cijena baš i nije :ljut2 )
Na testiranjima je dobio odlične ocjene .


Uff, i nisu... :(
http://airtop-pc.com/faq-items/what-is- ... of-airtop/
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Predstavljene prve dvije X-aplikacije: text editor (fork Plume) i media player (Totem).

The core ideas for X-Apps are:

To use GTK3
To use a traditional UI (titlebars, menubars)
To be generic, desktop-agnostic and distro-agnostic
To provide the functionality users already enjoy (or enjoyed in the past for distributions which already lost some functionality)
To be backward-compatible (hopefully all the way to GTK 3.10)

The first two X-Apps to be ready are the text editor and the media player.


slika


http://segfault.linuxmint.com/2016/02/t ... are-ready/


slika
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Jučer, 20. veljače, hakirana je Mintova službena stranica. Mint 17.3 Cinnamon ISO je modificiran i u njega je ubačen backdoor. Korisnici koji su navedeno izdanje skinuli jučer su jedini izloženi. Ostali nemaju bojazni.
Ukoliko ste preuzeli ISO, hitno provjerite md5sum:
Kod: Označi sve
6e7f7e03500747c6c3bfece2c9c8394f  linuxmint-17.3-cinnamon-32bit.iso
e71a2aad8b58605e906dbea444dc4983  linuxmint-17.3-cinnamon-64bit.iso
30fef1aa1134c5f3778c77c4417f7238  linuxmint-17.3-cinnamon-nocodecs-32bit.iso
3406350a87c201cdca0927b1bc7c2ccd  linuxmint-17.3-cinnamon-nocodecs-64bit.iso
df38af96e99726bb0a1ef3e5cd47563d  linuxmint-17.3-cinnamon-oem-64bit.iso


Ukoliko ste već instalirali sustav, potražite fajl /var/lib/man.cy. Ukoliko fajl postoji, računalo odspojite s neta, sačuvajte podatke, a čitavu particiju/e formatirajte. Formatirajte i instalacijski USB, a instalacijski DVD uništite.
Pregled repozitorija još traje, službena stranica je trenutno ugašena. Napad je izvršen iz Sofije (Bugarska), a backdoor se spaja na web stranicu koja je također smještena u Sofiji. Zasad su poznata imena trojice hakera.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Pohvala za ažurnost, @calisto... :thmb-up

No, ovo je jedna ružna, neugodna vijest. Čudno se nešto zbiva s Mintom u zadnje vrijeme. :hmm Sjećam se da je također bilo problema kod podizanja njihove stranice prije 'nekog' vremena (možda prije nekoliko mjeseci, ili nekoliko tjedana; ne mogu se sjetiti kad), ali primijetio sam da ih jednostavno 'nije bilo' i da su se korisnici žalili. Sukladno teorijama zavjere, da nije LM konačno stao na žulj nekom malo većem igraču, pa ih zasad samo 'opominje' na ovaj način, preko leđa malih hakera koje se lako žrtvuje?

Na jednom domaćem portalu nedavno sam pročitao članak koji žestoko napada Mint, a govori u prilog MS Win. Navodno je jedan korisnik LM-a instalirao MS Win 10 u VM, pa onda objavio sve podatke o nadzoru računala koji pokušava provesti MS Win, snimajući sve sadržaje i pokušavajući ih poslati webom do sjedišta MS. Čovjek je zabilježio desetak tisuća (!) pokušaja valjda u 24 sata. Njegov je tekst kasnije povučen, ali se autor ovoga članka svejedno okomio na Mint i njegovu zajednicu kao neprijateljski raspoloženu prema MS Win. Čini se da je zapravo obrnuto.

P.s. Evo, mislio sam na ovaj članak: http://www.tportal.hr/gadgeterija/tehno ... ma-10.html
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.