Sada je: 18 tra 2024, 23:55.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ja sam takođe osjetio razliku xubuntu(12.04 pa 14.04) i mint xfce(13 pa 17.2) na laptopu starom 3 god.:
1.npr. xubuntu 12.04:znala mi je često pucati internet veza,dakle paket network manager
2.igrica na playonlinuxu:radi na mintu,na xubuntu plav ekran(čak i sa drugim laptopom)
3.predinstalirani kodeci na mintu
Izgleda da mint ima i dodatne neke pakete,što me sve navelo da se držim minta iako sam mislio zamijeniti sa xubuntuom.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Objavljen LinuxMint 18.1 Xfce i KDE.

Novosti u Xfce i KDE izdanju.

Link za preuzimanje.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Objavljen Mint 18.2
(kernel 4.8.0-53, Ubuntu 16.04, podrška do travnja 2021.)

Proces nadogradnje je isti kao i ranije (System Upgrade - > Edit->Upgrade to Linux Mint 18.2 Sonya). Nadogradnja sustava se ne odnosi na kernel, instalirani programi se neće uklanjati, niti će LightDM umjesto MDM-a postati zadani display manager. Upute za prelazak na LightDM:
Kod: Označi sve
apt install slick-greeter lightdm-settings
apt remove mdm; sudo reboot


http://blog.linuxmint.com/?p=3306


MATE 1.18 je sada u potpunosti rađen u GTK 3. Cinnamon 3.4 ima poboljšanja i troši manje resursa. Cinnnamon Spices na webu nudi pregled svih dodataka na jednom mjestu, te se sada aktivno održavaju. KDE 5.8. X-aplikacije imaju manji redizajn.
Nekoliko fićra koji su meni kul:
  • Update manager od sada korisnicima donosi novi CLI alat "mintupdate-tool" za automatiziranje procesa nadogradnji pomoću vlastite skripte i crona. Detalji na "mintupdate-tool --help". Vrlo korisno.
  • bluetooth bolji nego prije. Navodno.
  • paketi koje korisnici sami instaliraju, a verzijom se razlikuju od onih u repou ili uopće nisu u repou, od sada se nalaze u Software Sources -> Foreign packages. Moguć je njihov downgrade.
  • LightDM je moguće fino podešavati. Novost je "guest sessions" - korištenje računala za korisnike koji nemaju vlastiti račun (jednom sam tražio takvo što, a vindovz to ima od najranijih početaka, stvarno sramotno pface ). Stvara se privremeni račun sa zadanim postavkama, a takvi korisnici nemaju pristup /home mapi registriranih korisnika. Korisno za mjesta gdje se kreće puno ljudi - škole, kafiće, knjižnice, djecu kod kuće i sl. Ovu mogućnost je moguće isključiti (uključeno po defaultu).
  • Brasero više nije predinstaliran (halelujah!),
  • root account je zaključan, a root se postaje sa "root -i" i vlastitom lozinkom
  • apt podržava naredbe "markauto" i "markmanual" za izlistavanje paketa koji su automatski i ručno instalirani.

https://www.linuxmint.com/rel_sonya_cin ... atsnew.php
https://www.linuxmint.com/rel_sonya_mate_whatsnew.php
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Guest session je sigurnosno gledano dosta loša ideja pa zato nije baš uvođen, jer malicioznom korisniku daje shell što skraćuje jedan korak (drugi je exploit eskalacije korisničkih prava).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
calisto053 je napisao/la:....[*]root account je zaključan, a root se postaje sa "root -i" i vlastitom lozinkom...


Ako imaš volje, pa da malo detaljnije objasniš ( može naravno i bilo tko drugi tko je ovo detaljno isprobao u praksi )
što ovo u praksi donosi i koje se razlike naspram dosadašnjeg stanja...

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
An Introduction to Linux Mint 18.2:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=HhHu-1glWps

Edit by Cooleech
P.S. Kad već stavljaš link, a ne youtube tag, onda bar napiši o čemu se radi na linku, tipa prepišeš naslov, ako ti je lino tipkat.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
OS (CimetMint 18.1) mi nudi upgrade na 18.2.
Je li netko probao? :hmm
Što se događa sa temama, dockom, te ostalim vizualnim čudima kod upgradea? Ne da mi se sve ponovno štelat. :sokiran
Photo/audio/video/dokumenti/itd. su na ne OS diskovlju pa se za njih ne brinem. 8-)
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ja probao,ništa se krucijalno nije dogodilo sve na svom mjestu i radi vrlo :)
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc
Fugu je napisao/la:OS (CimetMint 18.1) mi nudi upgrade na 18.2.
Je li netko probao? :hmm
Što se događa sa temama, dockom, te ostalim vizualnim čudima kod upgradea? Ne da mi se sve ponovno štelat. :sokiran
Photo/audio/video/dokumenti/itd. su na ne OS diskovlju pa se za njih ne brinem. 8-)

Koristio sam Vertex temu na 18.1 Mate i nakon upgradea razdjelnici na ploči su mi postali presvijetli što mi se nije svidilo. Maknio sam ih i od tada je sve ok što se samog izgleda tiče.

Što se tiče samog funkcioniranja sustava, nisam primijetio nikakvu promjenu.
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Hvala na brzim odgovorima. Zapravo mi sve dobro radi, osim kaj se povremeno probudi iz sleepa, neposredno ili koju minutu nakon kaj sam ga uspaval. Sve bios vejkap điđe su isključene, duhovi su posrijedi, vjerojatno. Prije su me mučili i mišovi, ali to se riješilo kad sam uštekal Logitech vulgaris žičnog prastarog probe radi, te ostavio tako. Očito popuštam, jer je to sad singleone vidljiva žica u kući...
Da skratim, ako se odlučim za upgrade, javim.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.