Sada je: 26 tra 2024, 13:17.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

na fejs stranici OMGubuntu,

https://www.facebook.com/omgubuntu/

objavljena je duhovita fotografija

slika
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
2011e?! Ubuntu je "napravio" i presao na untiy i sve do sada nakon sto je izasao unity 7 i unity 8 oni su taj isti svoj unity odbacili da bi uzeli GNOME i napravili da izgleda isto kao unity kojeg su odbacili? LOL
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 22 pro 2012, 13:08
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX
soundstream je napisao/la:2011e?! Ubuntu je "napravio" i presao na untiy i sve do sada nakon sto je izasao unity 7 i unity 8 oni su taj isti svoj unity odbacili da bi uzeli GNOME i napravili da izgleda isto kao unity kojeg su odbacili? LOL


To je stvar troškova i sve je objašnjeno u objavi da napuštaju Unity 8 zbog nedostatka interesa proizvođača hardvera za Linux mobitele i konvergenciju. Razvoj Unityja 8, Mir display servera i Ubuntu Toucha je koštao puno novca jer je na tome radio veliki broj developera.

Kada proizvođači nisu pokazali dovoljno interesa za projekt Linux mobitela i konvergencije, nije bilo više ni smisla nastaviti bacati novac u prazno i otkazali su Unity 8, Mir i Ubuntu Touch. Mir nije potpuno otkazan jer ga se koristi u nekim IoT projektima i on se i dalje u nekoj mjeri održava.

Unity 7 koji je Compiz plugin se također prestao razvijati jer nema bzdućnost na duže staze (nepostojanje podrške za Wayland).

U svjetlu svega ovoga dio developera koji su radili na Unity 8, Mir i Ubuntu Touch projektima je otpušten, a drugi prebačen na druge poslove u Canonicalu odnosno fokus kompanije je preusmjeren u profitabilne sektore kao što su cloud, serveri i IoT.

Preuzimanjem Gnomea, a uz mala podešavanja da ima Ubuntu korisnicima poznati look and feel, minimizirali su troškove desktop sektora u odnosu na vrijeme kada se razvijala konvergencija, a dobili desktop sličan Unityju koji je i spreman za budućnost (Wayland). Gnome kao desktop i sve oko njega će profitirati i već profitira od Ubuntuovog prelaska na Gnome, došlo je do kako to neki vole reći-sinergije interesa.

Napuštanje Unityja 7 i 8 je stvar troškova i budućnosti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
https://insights.ubuntu.com/2017/09/13/ ... -platform/

Canonical i NEC surađuju na izradi digitalnih platformi baziranih na Ubuntu Coreu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la: Gnome kao desktop i sve oko njega će profitirati i već profitira od Ubuntuovog prelaska na Gnome, došlo je do kako to neki vole reći-sinergije interesa.
Napuštanje Unityja 7 i 8 je stvar troškova i budućnosti.

Ne kužim. Kako će Gnome profitirati prelaskom Ubuntua kad ni Unity nije profitirao?
Možda U8 i preživi ako se poput MATE-a primi onaj community fork unity desktopa zanimljivog naziva, Yunit.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ne kužim. Kako će Gnome profitirati prelaskom Ubuntua kad ni Unity nije profitirao?
Možda U8 i preživi ako se poput MATE-a primi onaj community fork unity desktopa zanimljivog naziva, Yunit.


Ne da hoće nego već jest i bude sve više.

Najveća distribucija na Gnomeu znači više korisnika, testera i community contributora i developera.

Canonicalovi developeri koji će surađivati sa Gnomeom, predlagati nove features, upstreamati patcheve itd.

Najbolji primjer je nedostatak fractional scalinga za HiDPI ekrane u Gnomeu, čim se Canonical odlučio za Gnome organizirao je hackathon sa svojim, Gnome, Fedora i još nekim developerima na tu temu i Gnome je vrlo brzo dobio fractional scaling. Gurati će i Wayland što znači više testera za Wayland i vjerojatno sudjelovanja Canonicalovih developera na razvoju Waylanda u nekoj mjeri.

To je samo nekoliko primjera.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Malo sam pogledao oko problema skaliranja slike. Kako vidim iz bloga,
http://blog.3v1n0.net/informatica/linux ... he-report/

tri momka, dva Canonicalova i jedan RedHatov zaposlenik, koji žive u blizini se sastali zbog rješavanja promjene veličine slike u gnome-u i jedan zahvaljuje Canonicalu što su mu "dopustili" da organizira sastanak u njihovim prostorijama, a koje su bile odabrane prvenstveno zbog bliske lokacije svoj trojici developera te hvali dodatnu prednost pristupa hardveru. Zahvaljuje i Canonicalovom sponzoriranju sastanka. Vjerojatno plaćene pizze i kola.

Meni to više izgleda kao privatni pothvat zaposlenika, starih fossovaca i entuzijasta, nego kao aktivno i ciljano djelovanje same kompanije.

Što se tiče toga da Gnome može biti sretan što ih je Ubuntu prihvatio, to vrijedi još više u drugom smjeru. Šta bi Ubuntu da više nema ni jednog "community" desktopa na koji se mogao vratiti nakon propasti Unity-a? Jednostavno bi posve odustali od desktopa.

Hvali komercijalu, drž' se foss-a! Ili možda, hvali foss, drž' se komercijale. Ili ne znam, teška odluka. :(
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Malo sam pogledao oko problema skaliranja slike. Kako vidim iz bloga,
http://blog.3v1n0.net/informatica/linux ... he-report/

tri momka, dva Canonicalova i jedan RedHatov zaposlenik, koji žive u blizini se sastali zbog rješavanja promjene veličine slike u gnome-u i jedan zahvaljuje Canonicalu što su mu "dopustili" da organizira sastanak u njihovim prostorijama, a koje su bile odabrane prvenstveno zbog bliske lokacije svoj trojici developera te hvali dodatnu prednost pristupa hardveru. Zahvaljuje i Canonicalovom sponzoriranju sastanka. Vjerojatno plaćene pizze i kola.

Meni to više izgleda kao privatni pothvat zaposlenika, starih fossovaca i entuzijasta, nego kao aktivno i ciljano djelovanje same kompanije.

Što se tiče toga da Gnome može biti sretan što ih je Ubuntu prihvatio, to vrijedi još više u drugom smjeru. Šta bi Ubuntu da više nema ni jednog "community" desktopa na koji se mogao vratiti nakon propasti Unity-a? Jednostavno bi posve odustali od desktopa.

Hvali komercijalu, drž' se foss-a! Ili možda, hvali foss, drž' se komercijale. Ili ne znam, teška odluka. :(


Imaš na ovoj temi više slika sa tih događanja na jednoj od prethodnih stranica, definitivno nisu tri lika i bilo je nekoliko tih hackathona koliko ja znam, u Londonu i negdje u Aziji. Koliko sam negdje pročitao Canonical je pomogao i Debianu u migraciji na Gnome 3.26. Što se tiče HiDPIja je itekako ciljano djelovanje kompanije jer Ubuntu je korišten na desktopu u mnoge enterprise svrhe i prodaju se laptopi sa HiDPI ekranima sa Ubuntuom kao što su Dell XPS i Precision, dobra HiDPI podrška je obavezna, Unity ju je imao odavno.

Da nema nijednog community desktopa Unity ne bi nigdje ni otišao niti bi bio razvijen kao Compiz plugin sa patchiranim Gnome libraryjima, da su svi Linux desktopi neki oblik closed sourcea razvili bi i svoj desktop 2004 g kada je Ubuntu i nastao i razvijali bi ga do dan danas, ali kako imamo 1832 Linux desktopa, nema nikakve brige :hihi
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:da su svi Linux desktopi neki oblik closed sourcea razvili bi i svoj desktop 2004 g kada je Ubuntu i nastao i razvijali bi ga do dan danas, ali kako imamo 1832 Linux desktopa, nema nikakve brige :hihi

Ne bi rek'o. Bilo je komercijalnih unix desktopa ali gdje su sada? Jedno ljeto trajalo je, moj garavi, gotovo je. :)
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ne bi rek'o. Bilo je komercijalnih unix desktopa ali gdje su sada? Jedno ljeto trajalo je, moj garavi, gotovo je. :)


Kakve to ima veze sa tvojim komentarom i mojim odgovorom na njega? Ti si rekao da što bi Canonical da nema community desktopa, ja sam odgovorio da bi razvijao svoj od početka Ubuntua jer nepostojanje nijednog community desktopa znači slijedom logike da su svi proprietary, ali to ionako nije problem jer community desktopa ima hrpa :) Komercijalnih desktopa i distribucija je bilo, ali njihov nestanak nema veze sa pitanjem postojanja community desktopa na koje je Ubuntu mogao ili nije mogao preći :) Uvijek ih je bilo i biti će ih odnosno Ubuntu je mogao birati 2004 g kao što je mogao i sada kada je prešao na Gnome.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.