Sada je: 29 ožu 2024, 15:10.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ubuntu 14.04
21 vel 2014, 11:36
Otvaram novu temu jer sam htio nešto pitati, a nema 14.04 teme.
Dakle, jesam li ja malo naivan ili nešto propuštam. Ovo najavljuju kao veliku stvar, a zapravo vraćaju stvar tamo gdje treba biti, barem za nemaximalizirane prozore.
:hmm
http://www.webupd8.org/2014/02/ubuntu-1 ... rated.html
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Pa došlo im je konačno u glavu da je ovako logičnije. A naravno oni i najmanju sitnicu predstavljaju kao revoluciju. :) Nema veze, bitno je da su na kraju to uveli, biće nam svima lakše. Ja imam na testing particiji 14.04, veoma lepo radi, čak radi i brže od moje Arch+KDE kombinacije, malo sam ljubomoran. :oops
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Nije baš jasno zašto to opet vraćaju, pretpostavljam da je zbog stalnog grintanja korisnika (koliko sam ja radio s Unityjem, glavni izbornik na vrhu je poprilično frustrirajuće rješenje).

To tako valjda ispada kad pokušavaš da vuk bude sit i da su ti sve ovčice na broju (ili da napraviš sučelje koje će se koristiti od mobitele pa sve do desktopa i da istovremeno korisnici koji su navikli na elemente sučelja ograničena samo na desktop ostanu sretni). :)
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
shabek je napisao/la:Nije baš jasno zašto to opet vraćaju, pretpostavljam da je zbog stalnog grintanja korisnika (koliko sam ja radio s Unityjem, glavni izbornik na vrhu je poprilično frustrirajuće rješenje).

To tako valjda ispada kad pokušavaš da vuk bude sit i da su ti sve ovčice na broju (ili da napraviš sučelje koje će se koristiti od mobitele pa sve do desktopa i da istovremeno korisnici koji su navikli na elemente sučelja ograničena samo na desktop ostanu sretni). :)


Moglo se to i prije vratiti na staro samo ne preko System Settings. Unity Tweak Tool dodan u 13.04 je dosta pomogao u konfiguriranju Unityja. Btw ovaj Unity nije namijenjen za mobitele i tablete, onaj što je namijenjen za mobitel/tablet/desktop je tek u izradi u svojoj desktop varijanti, Unity 8 postoji u ovom trenutku samo za Ubuntu Touch. Tada će biti i napokon baziran na QTu i QMLu, a ne više na Compizu i Gnome komponentama.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Pa različito je, to je postavljeno na način, kako sam ja na nekom od foruma (a možda i ovde) pričao za KDE. Da bi bilo odlično, ako bi se izbornik, stavio u naslovnu traku.
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
JH-IM je napisao/la:Btw ovaj Unity nije namijenjen za mobitele i tablete, onaj što je namijenjen za mobitel/tablet/desktop je tek u izradi u svojoj desktop varijanti, Unity 8 postoji u ovom trenutku samo za Ubuntu Touch. Tada će biti i napokon baziran na QTu i QMLu, a ne više na Compizu i Gnome komponentama.


Unity je od samog početka implementirao rješenja bazirana na idejama koje su se u to vrijeme počela pojavljivati, a koja su bila vezana uz problem da elementi koji se koriste na klasičnom desktopu nisu baš pogodna za male ekrane i/ili ekrane osjetljive na dodir i da je klasičan desktop overkill za prosječnu upotrebu kod većine uređaja (uključujući i računala).

Tako su naprimjer taskbar i start izbornik zamjenjeni launcherom i dashom (više-manje), system try je otprilike zamjenjen indikatorima i sl. Izbornik je isto tako bio problem i ono što su napravili je bio dobar pokušaj (pogotovo HUD), ali nisam baš siguran da bi se to moglo opisati kao uspješno rješenje - zbog čega sad to vjerojatno pokušavaju koliko-toliko pokrpati sa ovom posljednjom izmjenom.

Unity 8 je nastavak razvoja svih tih ideja, ali njegova glavna karakteristika je 'ispod haube' (baziran je na Qt/QML i njihovim vlastitim komponentama) i omogućava im razvoj tih ideja bez ovisnosti (i problema) koja imaju sa Gnomeom.
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
shabek je napisao/la:
Unity je od samog početka implementirao rješenja bazirana na idejama koje su se u to vrijeme počela pojavljivati, a koja su bila vezana uz problem da elementi koji se koriste na klasičnom desktopu nisu baš pogodna za male ekrane i/ili ekrane osjetljive na dodir i da je klasičan desktop overkill za prosječnu upotrebu kod većine uređaja (uključujući i računala).

Tako su naprimjer taskbar i start izbornik zamjenjeni launcherom i dashom (više-manje), system try je otprilike zamjenjen indikatorima i sl. Izbornik je isto tako bio problem i ono što su napravili je bio dobar pokušaj (pogotovo HUD), ali nisam baš siguran da bi se to moglo opisati kao uspješno rješenje - zbog čega sad to vjerojatno pokušavaju koliko-toliko pokrpati sa ovom posljednjom izmjenom.

Unity 8 je nastavak razvoja svih tih ideja, ali njegova glavna karakteristika je 'ispod haube' (baziran je na Qt/QML i njihovim vlastitim komponentama) i omogućava im razvoj tih ideja bez ovisnosti (i problema) koja imaju sa Gnomeom.


Unity 7 nije dizajniran baš za male ekrane a ni za touchscreenove, na laptop rezoluciji ikone se brzo popune u launcheru i imaš manjak prostora za nove ikone isto kao i relativnu gužvu u dashu, puno bolje funkcionira na većoj rezoluciji, ja koristim Unity na 1366x768 i u usporedbi sa 1920x1080 na desktopu bolji je dojam i preglednost na visokoj rezoluciji. Unity je najviše inspiriran OSXom i željom Ubuntua da se razlikuje od drugih, launcher je pomaknut na lijevo, overlay meniji za programe, buttons na lijevoj strani itd. Instalirali su ljudi Ubuntu na tablete (ne mobilni Ubuntu) i Unity 7 se pokazao kao pain in the ass za korištenje na touchscreenu. Dash je originalna Canonicalova ideja i jedna od najkorisnijih stvari koje su izmislili.

Unity 8 ne bi tako skoro izgubio ovisnost o Gnomeu da nije mobilnog Ubuntua, baziranjem Unityja 8 na Miru Canonical je napravio figurativni vendor lock na svoj sustav, tako da ne mogu nastati mobilni Mintovi, ništa od navedenog im ne bi trebalo da se nisu odlučili na mobilni Ubuntu. Sve će to biti vjerovatno open source ali teško portabilno, Unity 7 je open source ali ga je conveniently teško portati na druge distribucije zbog raznih patchiranih libraryja, Unity 8 vezan na Mir će biti još teže portati jer će trebati ga portati na X.org ili Wayland uz opet vjerovatno hrpu specifičnih patcheva od Ubuntua na razne system wide libraryje. Niti nema nekog interesa za to iako neki portovi za Unity 7 postoje, koliko funkcionalni sa tim nisam baš upoznat puno, bili su za OpenSuse, Fedoru pa čak i Arch Linux. Većim odvajanjem od ostalih Canonical se štiti od kopiranja.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Mislim da nije baš da su vratili kako je bilo nego su dodali opciju tako da si korisnik sam može birati da li želi da mu se menu prikazuje u panelu ili u naslovnoj traci prozora. Prije Unity sučelja menu je imao svoju traku ispod naslovne trake prozora, a eventualno prtljanjem po konfiguraciji se menu moglo prebaciti u panel.
Usput rečeno, barem po mojim iskustvima, 14.04 u alfa verziji radi bolje nego nekoliko prijašnjih izdanja u svojim finalnim verzijama. Ovo bi mogao biti dobar LTS, a što onda znači da će distre koje koriste Ubuntu kao bazu vjerojatno također izdati kvalitetna izdanja (prije svega Mint i elementary).
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
JH-IM je napisao/la:Unity 7 nije dizajniran baš za male ekrane a ni za touchscreenove, na laptop rezoluciji ikone se brzo popune u launcheru i imaš manjak prostora za nove ikone isto kao i relativnu gužvu u dashu, puno bolje funkcionira na većoj rezoluciji, ja koristim Unity na 1366x768 i u usporedbi sa 1920x1080 na desktopu bolji je dojam i preglednost na visokoj rezoluciji. Unity je najviše inspiriran OSXom i željom Ubuntua da se razlikuje od drugih, launcher je pomaknut na lijevo, overlay meniji za programe, buttons na lijevoj strani itd. Instalirali su ljudi Ubuntu na tablete (ne mobilni Ubuntu) i Unity 7 se pokazao kao pain in the ass za korištenje na touchscreenu.


Nisam niti napisao da je Unity 7 predviđen da se koristi na tabletima, več da je cilj bilo razvoj i implementacija novih ideja u razvoja grafičkih sučelja.

Back when the design team started working on Unity the goal was to solve a key set of problems in the user experience of Linux and build a simple and efficient user interface, but to also build a set of design patterns that could scale across multiple form-factors.

http://www.jonobacon.org/2013/08/27/ubu ... nvergence/


JH-IM je napisao/la:Dash je originalna Canonicalova ideja i jedna od najkorisnijih stvari koje su izmislili.


Gnome Do? Synapse? Katapult? KRunner?

JH-IM je napisao/la:Unity 8 ne bi tako skoro izgubio ovisnost o Gnomeu da nije mobilnog Ubuntua, baziranjem Unityja 8 na Miru Canonical je napravio figurativni vendor lock na svoj sustav, tako da ne mogu nastati mobilni Mintovi, ništa
--- snip, snip ---
iako neki portovi za Unity 7 postoje, koliko funkcionalni sa tim nisam baš upoznat puno, bili su za OpenSuse, Fedoru pa čak i Arch Linux. Većim odvajanjem od ostalih Canonical se štiti od kopiranja.


Poprilično sam siguran da Mark ne provodi besane noći u strahu da će mu netko iskopirati Unity, niti da ne smišlja čuda sa ciljem da ga napravi na način da je to teško napraviti (barem ne patchiranjem svega živoga što dolazi u dodir s tim). :)
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
shabek je napisao/la:
Nisam niti napisao da je Unity 7 predviđen da se koristi na tabletima, več da je cilj bilo razvoj i implementacija novih ideja u razvoja grafičkih sučelja.



Sam si spominjao male ekrane i/ili touchscreenove između ostalog.

Gnome Do? Synapse? Katapult? KRunner?


Gdje su navedenima na primjer lensovi i scopeovi? Search kao search naravno da nije izmislio Canonical, kao ni nitko od navedenih, ali dash sa svim svojim karakteristikama koje navedeni nemaju itekako je originalna Canonicalova ideja i dash je ključan dio Unityja, dok su navedeni usputni alati. Velika razlika.


Poprilično sam siguran da Mark ne provodi besane noći u strahu da će mu netko iskopirati Unity, niti da ne smišlja čuda sa ciljem da ga napravi na način da je to teško napraviti (barem ne patchiranjem svega živoga što dolazi u dodir s tim). :)


Isti onaj Mark koji je naložio izradu Mir display servera kojega će koristiti samo Ubuntu iako je, prema onima upućenim u te stvari, Wayland bio sasvim dovoljan za njihove potrebe? I tako slučajno je Unity 7 teško portabilan, Mir neće nitko koristiti osim Ubuntua pa će i Unity 8 biti teško portabilan, vjerovatno još teže nego Unity 7. Ne smišlja čuda, dovoljno je nekoliko patcheva koji su specifični za Ubuntu da portanje bude znatno otežano. A kod Unityja 8 će imati i kompletni display server vezan za njega. Da su htjeli da Unity bude dostupan i na drugim distribucijama onda bi projekt išao u pravcu da ne treba Ubuntu specific patcheve što je izvedivo.

Canonical želi da Ubuntu ima vlastiti vizualni identitet a ako ostali počnu koristiti Unity više ga neće imati, sada svi znaju čim vide Unity da se radi o Ubuntuu i ničem drugom. Ne bi rekao da bi im se svidjelo da odjednom Unity postane novi KDE i svi ga koriste. Mir i convergent Ubuntu su koraci dalje u zaokruživanju Ubuntuovog identiteta, da više nije samo Linux distribucija već ekosustav i proizvod. Osobno to ne smatram lošim, Linux distribucije su si previše sve slične, potrebno je imati više vizije.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.