Sada je: 19 tra 2024, 21:46.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Zdravo ekipa!

Imam vrazjih problema s instalacijom LM na laptop. Dakle probao sam instalirati LM 13 xfce na laptop. Prva stvar kad ga boota s dvd/a u normal modu javljaju se graficki problemi - zato sam ga pokrenuo u safe modu i napravio instalaciju klasicnu. Medutim pri rebootu nakon instalacije trazi me password, a zatim baca

Linux Mint failed to start Xwindow system


Uz alt-ctrl-f2 javlja

Linux Mint 13 Maya comp name tty2
comp name login


Naravno moj username i passowrd mu nisu tocni. Ma gonim ga ja u ..... Inace laptop je dosao sa predinstaliranim Ubuntu PP/om koji radi savrseno, ali nije praktican za osobu koja ce ga koristiti radi unity sucelja.

Moze pomoc?

ps prethodno sam probao cinnamon instalirati isto bez uspjeha, tamo mi pri ulasku u sustav pokazuje samo pozadinu bez iceg drugog nakon naoko uspjesne instalacije.
Zadnja izmjena: Daždevnjak; 17 vel 2014, 23:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Instaliranje iz safe moda je donijelo probleme sa xorgom. Probaj potpuno deinstalirati xorg sa

Kod: Označi sve
sudo service mdm stop; sudo apt-get purge xserver-xorg

pa
Kod: Označi sve
sudo apt-get install xserver-xorg

pa
Kod: Označi sve
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Možeš isto tako purgati pa preinstalirati i mdm (mint display manager).
Onda napravi i potpuni update sustava sa
Kod: Označi sve
sudo apt-get update; sudo apt-get dist-upgrade

Mint 13 još uvijek daje medibuntu error al to nema veze.
Onda instaliraj vlasnički driver ako imaš nvidiju ili ati.
Pogledaj sa apt-cache search nvidia (fglrx za ati) koji je točno naziv vlansičkog drivera.
Ako i dalje ne boota u gui, probaj u grubu pri bootanju editirati liniju linux... tamo kod splash dodaj i nomodeset pa ako dospiješ u gui updataj sve iz mint updatea.
Držim ti fige.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ok, uspio sam ukloniti Xorg. Medutim dalje mi javlja failed to fetch kada probam instalirati. Mislim da ne povezuje s netom iako je sve konfigurirano. S live dvd/a imam vezu medutim cim krenem s instalacijom vezu izgubi, ista stvar je bila i prije u ubuntu/u na drugom racunalu tako da sumnjam da je veza na internet funkcionalna.

p.s. hvala na pokusaju. budem probao ponovo s cinnamon verzijom, ali evo vec i na livedvdu fali bottom bar pa sumnjam da ce biti bolje nego zadnji put. ako ne upali mint ide u smece, ne da mi se toliko zezat samo da instaliram sustav.

edit - samo da javim nista ni od cinnamona. Ovdje kao ucita sustav nakon instalacije medutim,, nakon pocetnog ekrana slijedi crnilo i ne reagira... ocito ima problema s grafickom
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Samo da javim problem je ocito u nekompatibilnosti laptopa i nativnih linux drivera. Ubuntu koji je dosao s njime OEM je verzija koja sadrzi 2 fat32 particije sa vjerojatno potrebnim driverima kako bi stvar sljakala, eh sad da li bi se moglo iste drivere upakirati s mintom vjerojatno, ali msilim da se ja toga necu uhvatiti.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Pa koja je grafička?
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Daždevnjak je napisao/la:Samo da javim problem je ocito u nekompatibilnosti laptopa i nativnih linux drivera.

Da, zato si i morao instalirati iz safe moda i zato sam ti i napisao da instaliraš vlasnički driver.
Ja ti ne bi preporučio tu ranu verziju Cinnamona koja ide uz mint 13 uz živ i zdrav XFCE. Znam da ima backporta najnovijih verzija iz unstable repoa ali nisu dobro integrirane i ruše se na 13-tici. Ja nemam mint 13 ali sam ga često instalirao na laptope i imao jednom istih problema kao i ti s nvidia grafom.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Suko je napisao/la:Pa koja je grafička?


Integrirana - Intel Ivy Brigde / Intel HD Graphics. Tu su speksi:

http://ark.intel.com/products/75191

jurastublic je napisao/la:Ja ti ne bi preporučio tu ranu verziju Cinnamona koja ide uz mint 13 uz živ i zdrav XFCE. Znam da ima backporta najnovijih verzija iz unstable repoa ali nisu dobro integrirane i ruše se na 13-tici. Ja nemam mint 13 ali sam ga često instalirao na laptope i imao jednom istih problema kao i ti s nvidia grafom.


Dobro i ja sam mislio bolje xfce za laptop cisto da ide nesto brze iako bi trebala oba raditi. Kontaktirao sam podrsku iz Della i ovo su rekli:

LM 13 is equivalent to Ubuntu but you will probably need to update the hardware support stack yourself.

More information here: https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack

The version of Ubuntu shipped with your laptop is probably already configured with the right stack. Otherwise, there is no reason why Mint would not work whilst Ubuntu would.

Other option is to used the latest version of Linux Mint (with Cinnamon 2.0 which is a huge improvement).


Znaci u biti stvar je u tome da na 13/ici treba napraviti update X stacka i kernela ili instalirati najnoviju verziju sustava kako bi radili s laptopom? Je li moguce nekako bezbolno zapakirati spomenute stackove sa sustavom na drugom racunalu na iso i sprziti dvd tako da se automatski instaliraju kada ih stavim na spomenuti laptop?
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Da, gotovo sigurno je stvar da ti trebao novi kernel jer ti je HW pre nov za LM13, što je zapravo i rješenje tvojeg problema. Instaliraj LM16 i sve će raditi. Inače, nisi trebao micati ubuntu zbog sučelja, pa nije ovo windows :D Mogao si uredno na ubuntu instalirati xfce, kde ili bilo što drugo.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Hvala svima na pomoci!

Da u biti ja sam prvo nalijepio cinnamon sucelje na ubuntu preko nekih repoa medjutim nije skroz sljakalo kako spada (falile su ikone sto sam rijesio instalacijom paketa gnome ikona), a i main menu program za uredivanje izbornika je bio nefunkcionalan. Takoder javljaju se duplikati file managera i nekih programa sto mi se ne svida pa volim vise imati cistu instalaciju.

Vidim da xfce u ubuntuu izgleda drugacije vise linuxasko rekao bih nego ono u LM/u koje je prozorasko http://www.ubuntututorials.com/install- ... ntu-12-04/

A KDE boze sacuvaj, ali de gustibus znate sto se kaze. Ja volim sto cisce i funkcionalnije bez puno kerefeka. Nista instalirati cu najnoviji LM16 xfce pa se nadam sve ce biti ok. Pozdrav
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Za ubuduće: jedino grafičko sučelje koje je vezano za neku specifičnu distru je unity. Sve ostalo se može prebaciti, a stvari tipa kde, gnome, xfce, lxde, i3 i sličnipostoje u repozitorijima za sve distre. I ne samo grafička sučelja, isto vriejdi i za sve programe. Dakle, ako ti se ne sviđa sučelje ili želiš drugi program, nema razloga mijenjati distru.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.