Sada je: 16 tra 2024, 20:48.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

gstaraz je napisao/la:Pa iskren da budem, KDE je na mom desktopu bio nepunih 2 dana... čim sam vidio sve one čičke mi je bilo dosta. Kad sam krenuo da ću ga podesiti malo, izgubio sam se u svim mogučim opcijama i na kraju odustao.


Da, tako je i meni bilo pri prvom susretu s KDE-om :D Malo me zaplašila hrpa opcija, ali sam se potrudila pronaći neke upute i objašnjenja, i eto - sad ga sretno i uspješno koristim već više godina :D Jednom kad skužiš što čemu služi i kako se podešava, više nije nikakav problem. Kao i s Linuxom općenito, uostalom :D

Uglavnom, da ima načina namjestiti ga da izgleda kao Gnome možda bi mu i dao još jednu šansu... probat ću ga nabacit još jednom u VBox pa da pogledam malo o tome što pričaš...


Pa ima načina. Možda bih ja mogla sastaviti neke upute za to kad uhvatim vremena, pa ću ti poslati ili staviti na forum.

btw.
Zar je moj post izgledao kao da komentare baziram na tuđim neinformiranim recenzijama ?!?


:lulz
Zar je u mom postu pisalo da se odnosi isključivo na tebe? Ne :D Pisalo je "korisnici" - znači, mnogi korisnici, diljem svijeta i Interneta. Nemoj reći da i ti patiš od Diablo sindroma? :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Ah, šta češ... egocentričnost je zamka u koju se svi tu i tamo ulovimo :pogled_dolje

U svakom slučaju bi rado bacio oko na upute koje spominješ, pa kad budeš imala vremena znaj da ćeš mene usrečiti :thmbs-up
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
OK, složit ću neki mini-tutorijal. Slobodno mi ovdje napiši na što želiš da obratim pažnju, tj. kako bi taj konačni tweakani Gnome-KDE :D trebao izgledati (već si spomenuo ikone na desktopu, možeš napisati kakav izbornik želiš, kakve windows dekoracije, koje efekte itd.). ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
naći savršenu distru je nemoguće, pa sve i da sami napravimo LFS opet kažemo može to bolje
stvar je u tome da ako nemaš dovoljno znanja moraš se prilagođavati distri, u suprotnom je prilagođavaš sebi
blago onome ko nađe grafičko okruženje koje mu odgovara - zato se prilagođavam
svako okruženje možeš podesiti kako želiš, e sad zavisi koliko je uprošteno novim korisnica.
Kod: Označi sve
Htjeo sam Computer, Home folder i mountane USB imati na desktopu..

ovoga je meni bilo preko glave kada sam instalirao Xubuntu - sve particije na desktopu (cca 12),
a zadnje gdje sam koristio gnome2 je CentOS - ali to je druga priča.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Abzeenth je napisao/la:OK, složit ću neki mini-tutorijal. Slobodno mi ovdje napiši na što želiš da obratim pažnju, tj. kako bi taj konačni tweakani Gnome-KDE :D trebao izgledati (već si spomenuo ikone na desktopu, možeš napisati kakav izbornik želiš, kakve windows dekoracije, koje efekte itd.). ;)


Pa ne treba mi puno...
1. Klasičan Gnome start menu (Applications-Places-System) ... ili Cinnamon menu ako ne ide ovaj; samo ne KDE menu
2. Computer, Home folder i kad ubodem USB da se pojavi na Desktopu
3. Dekoracije nešto u stilu OS X-a ) npr. "gnome cupertino"
+ kako skroz deaktivirati Activityes

efekti su mi sasvin dovoljni ovi što pruža "kwin" i notifikacije su mi isto OK ove što su standardne u KDE u onoj okrugloj iconici na panelu; tako da mislim da bi to bilo sve.
evo još jednom screenshot kako bi mi bilo ok da izgleda:

slika

Thanks!
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
Zaboravih:

kod KDE sam imao problem sa fotoaparatom... mogao sam importirati slike sa njega samo preko njegovog (KDE)viewera (ne sječam se kako se zove)... nisam nikako mogao otvoriti aparat kao recimo bilo koj USB stick pa jednostavno skinut slike na PC.

To importiranje je trajalo vječno i jedinu opciju koju sam imao je bila skinut SD karticu i piknut je direktno u PC bez fotoaparata... jedino na taj način sam mogao izbiječi import kroz njegov viewer. (i to je bio jedan od razloga što nije potrajao duže od 2 dana na mom PC-u :( )
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
gstaraz je napisao/la:Zaboravih:

kod KDE sam imao problem sa fotoaparatom... mogao sam importirati slike sa njega samo preko njegovog (KDE)viewera (ne sječam se kako se zove)... nisam nikako mogao otvoriti aparat kao recimo bilo koj USB stick pa jednostavno skinut slike na PC.

To importiranje je trajalo vječno i jedinu opciju koju sam imao je bila skinut SD karticu i piknut je direktno u PC bez fotoaparata... jedino na taj način sam mogao izbiječi import kroz njegov viewer. (i to je bio jedan od razloga što nije potrajao duže od 2 dana na mom PC-u :( )



OK.
Dobra stvar je što si uopće mogao importirati slike - to znači da sustav prepoznaje tvoj fotoaparat i da radi s njim ;)
Međutim, da bi ga prepoznao (i mogao koristiti) kao USB device, obično na samom fotoaparatu moraš u postavkama označiti tu opciju, ili ga prebaciti u transfer način rada (ne znam koji model/marku fotoaparata imaš, pretpostavljam da se na svakom to zove drugačije, ali moralo bi postojati u nekom obliku).

Jesi li to napravio?

Ako jesi, a i dalje nije radilo, postoji još nešto što možeš napraviti, i što bi najvjerojatnije upalilo da kojim slučajem i dalje imaš KDE :D
System Settings - Device Actions, izgleda ovako: https://i.minus.com/jbw8AuGwznnO2N.jpg
Trebalo bi dodati action da kameru otvara u file manageru, i za svaki slučaj maknuti postojeći action (ako ga imaš) da kameru otvara u bilo čemu drugom.

Budući da taj problem nema veze s podešavanjem izgleda sustava, pišem ga ovako, u zaseban post. Vodič za podešavanje ću otvoriti kao novu temu u odgovarajućem podforumu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
ma vecina starijih korisnika place za gnometom 2, joj kada se sjetim ubuntuua 10.10... savrsenstvo... mate jos nije dostigao to ako ikada i oce zbog vise razloga
evo na sjecanje bacio dva panela na kde :)
slika
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
zole052 je napisao/la:ma vecina starijih korisnika place za gnometom 2, joj kada se sjetim ubuntuua 10.10... savrsenstvo... mate jos nije dostigao to ako ikada i oce zbog vise razloga...


A šta češ kad mi je taj Gnome naj logičnije i naj intuitivnije izgledao, plus šta bi na njemu podesio ama baš svaku glupost koja bi mi pala na pamet bez da moram konzultirati 10 enciklopedija di se podešavanje te opcije nalazi :)

...kad sad vidim 501 widget, milion i jedna glupost koja iskoči sa desktopa koju uopče nisam želio i povrh toga još i ti "Activity"... pface

evo primjer fotoaparat kojeg sam naveo... pa logično mi je nekako da kad ja piknem fotić da, ako nisam nešto automatski namjestio, se tu pojavi mali prozorčić koj me pita šta sad želim sa tim aparatom... dali da ga otvori u vieweru ili u file manageru... ali NE!... ja moram prokopat 1001 postavku da mu kažem da ga otvara kao običan USB ::bravo

Da izkarikiram malo:
- Upiknuo sam fotoaparat --> OS je prepoznao da je to fotoaparat i pita me dali da ga mounta (pa šta pitaš ananasu jedan... šta sam ga upiknuo da tamo stoji ????)
- Ok, mountam aparat i on me pita sa kojim od dva po defaultu instalirana viewera da ga otvori (a di je file manager u cijeloj priči... nije li logično da ako sam piknuo fotić u PC, da želim valjda i spremiti te slike u neki folder ???)
- Ajde nek mu je i to... odaberem jedan od viewera i nakon sto opcija samog viewera, i par minuta čekanja da učita sve slike i izgenerira thumbnaile, počnem napokon prebacivati slike u folder... --> nakon oko pola sata prebacivanja di nije ni do 30% došao (oko 300 slika je bilo sveukupno), slijedi hard reset jer mi ga je pun K i ne mogu nikako ubit proces!
Pa daaaaj :ljut2 ...to mi sve više liči na Windowse, pa i gore od toga...

Vjerujem da to ima neke veze sa generacijama korisnika... ja sam među onima kojima je prvo grafičko sučelje bio Win 3.11 pa evolucijom lagano do xp (sedmica več malo biježi od tog koncepta) ...sve je to izoralo neke brazde po mozgu, koje mi eto sada nazivamo "Intuicijom"
Kad je došlo vrijeme da se pređe na sedmicu, tad sam prvi put krenuo sa Linuxom. (a sječam se da su mlađi svršavali na te widgete, prozirne prozore u Win7, i to...)


Abzeenth je napisao/la:...Ako jesi, a i dalje nije radilo, postoji još nešto što možeš napraviti, i što bi najvjerojatnije upalilo da kojim slučajem i dalje imaš KDE :D...


Nešto sam radio, ali mislim da to nisam... mislim da sam samo namještao da automatski mounta fotoaparat, ništa više...
U starijim verzijama Minta kao i u sadašnjoj Mate verziji me uvjek pitalo šta da radi kad bi piknuo fotoaparat, pa mi nije ni palo na pamet da bi tako nešto trebalo napraviti...

..u vezi citata: imat ću ga ponovno, ako uz pomoč "tutoriala" uspijem namjestiti da izgleda kao Gnome :-D
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
OK, sad uviđam neke temeljne probleme koji me ponešto demotiviraju od pisanja tutoriala.
Citirat ću ih i komentirati zašto mislim da su to problemi u ovom konkretnom slučaju.

gstaraz je napisao/la:plus šta bi na njemu podesio ama baš svaku glupost koja bi mi pala na pamet bez da moram konzultirati 10 enciklopedija di se podešavanje te opcije nalazi :)


Na KDE-u se može podesiti jednako toliko (ako ne i više) toga kao na Gnomeu. Znam da je ovo sa 10 enciklopedija pretjerivanje u komične svrhe :D, ali ipak je neizbježno čitanje određenih izvora ako se radi o korisniku koji je početnik ili koji se prvi put susreće s KDE-om.

Ne znam zašto i kad je čitanje postalo toliki nepremostivi problem?? Horde novih korisnika (evo, naglašavam da se ovo ne odnosi samo na tebe :D) odustaju od rješavanja problema ili čak korištenja Linuxa (??!!) zato što im kažemo da će morati čitati man stranice ili kad im linkamo na upute na forumima.

Pa i moj tutorial bi trebalo pročitati i slijediti, neće se to sve samo napraviti :D A kao kvalitetan i koristan izvor linkala bih KDE-ov User Guide, iako postoje stotine stranica i foruma s raznim savjetima. U tom vodiču je sve sistematizirano i vrlo jasno opisano za početnike. I to je samo jedan PDF, nema ih deset :D Ali trebalo bi ga pročitati.

...kad sad vidim 501 widget, milion i jedna glupost koja iskoči sa desktopa koju uopče nisam želio i povrh toga još i ti "Activity"... pface


ja moram prokopat 1001 postavku da mu kažem da ga otvara kao običan USB ::bravo


Ovo bi mogao biti problem zato što je neke stvari koje želimo napraviti nemoguće izvesti bez da koristimo widgete. Također će biti potrebno ući u System Settings i namještati neke postavke da bismo dobili izgled Gnomea. E sad, jesi li spreman na to? :D

Ako će ti to biti tlaka i preteško, onda se nema smisla mučiti...koristi DE koji sad imaš ili probaj neki jednostavniji. Struktura KDE-a je takva da su widgeti njegov sastavni dio. Slično kao što je u OO programskim jezicima sve objekt, tako je u KDE-u skoro sve widget :D, barem što se desktopa tiče. Kužim da neki ljudi baš jako, jako ne vole widgete :D, ali onda KDE nije za takve, i osjećala bih se glupo da silom inzistiram da ga koristite samo zato što ja mislim da je najbolji. :D

U starijim verzijama Minta kao i u sadašnjoj Mate verziji me uvjek pitalo šta da radi kad bi piknuo fotoaparat, pa mi nije ni palo na pamet da bi tako nešto trebalo napraviti...


Opet, ovo nije upućeno samo tebi, već mnogima - kad ćete naučiti da se sve mijenja? :D Ovakve izjave podsjećaju na moju babu i "kad sam ja bila mlada, to je bilo ovako", "u moje vrijeme smo mi radili ovako", "prije X godina je to izgledalo ovako". Zaboravite na to. Da, prije je bilo tako, a sad je drugačije. Hardver se mijenja. Softver se mijenja. Trendovi u dizajnu se mijenjaju. Pristupi programiranju se mijenjaju. Ako prijeđete na novu distru ili novi DE, zaboravite stara očekivanja, navike, načine rada i pripremite se na promjene. Možda neće biti neke ogromne i radikalne, ali sigurno će ih biti i sigurno će zahtijevati nešto učenja i privikavanja.

Onda, da pišem tutorial ili ne? :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.