Sada je: 29 ožu 2024, 10:14.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa dobro, što je bolje? Vidjeti tu i tamo koju reklamu ili staviti sliku niske rezolucije na kojoj nemreš razaznati detalje? :-D

PS. Ima nas koji na forum nikad ne idemo mobitelom :kava
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@bertone a gdje je tu demokracija :-D više od dvije trećine surfanja se odvija putem mobitela.

Ovaj slučaj ima pomaka :bravo
Vratio sam secure boot na tvorničke i instalirao sinoć ubuntu 20.04. i zamislite Acer hvata WLAN ali ne od rutera TP link (koji mi je poklonio Bertone, platio čak poštarinu i imao volju slati paket ::bravo ), znači dohvaća susjedov WiFi signal ali neće moj kućni pface
Znači da sam krajem prošle godine imao na ubuntu wifi, pa se nešto promjenilo na ruteru (možda da nadogradim ruter?), a ja pola godine istažujem slučaj i krivim Atheros driver :nee
slika
Na slici: za primjer sam spojio hotspot s mobitela, ali nema pokućnog signala koji postoji i na koji je mobitel spojen.

Eh sada kako je 20.04. novost, može li me tko uputiti u sigurnu nadogradnju TP link rutera? Ili da sačekam malo drivere itd.?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Sličan problem sam imao i ja s routerom.
Riješio sam ga jednostavnim vraćanjem na tvorničke postavke routera i isključivanjem automatske promjene između 2.4 i 5GHz (držim ga na 2.4)...kasnije lako promijeniš postavke i namjestiš sve kako ti odgovara :)

Ako bertone počne dijeliti svoje ThinkPade okolo, javljam se prvi :P
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
niingu je napisao/la:Sličan problem sam imao i ja s routerom.
Riješio sam ga jednostavnim vraćanjem na tvorničke postavke routera i isključivanjem automatske promjene između 2.4 i 5GHz (držim ga na 2.4)...kasnije lako promijeniš postavke i namjestiš sve kako ti odgovara :)

Ako bertone počne dijeliti svoje ThinkPade okolo, javljam se prvi :P


Na isti način je riješen(??) sličan problem kao što ima i jeremija. KLIKNI ME
Na žalost se rasprava završila bez definitvne potvrde da je problem riješen pa nisam to prije linkao.

Na Aceru što sam ja testirao je drugi adapter (QCA9565). Taj radi bez greške :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Jeremija je napisao/la:@bertone a gdje je tu demokracija :-D više od dvije trećine surfanja se odvija putem mobitela.


Vraga demokracija,... lijenost i kriva percepcija da uvijek moraš (ne samo ti, općenito) biti uvijek svugdje, vidjeti sve i sudjelovati u svemu :-D

Jeremija je napisao/la:Ovaj slučaj ima pomaka :bravo
Vratio sam secure boot na tvorničke i instalirao sinoć ubuntu 20.04. i zamislite Acer hvata WLAN ali ne od rutera TP link (koji mi je poklonio Bertone, platio čak poštarinu i imao volju slati paket ::bravo ), znači dohvaća susjedov WiFi signal ali neće moj kućni pface

Znači da sam krajem prošle godine imao na ubuntu wifi, pa se nešto promjenilo na ruteru (možda da nadogradim ruter?), a ja pola godine istažujem slučaj i krivim Atheros driver :nee
slika

Eh sada kako je 20.04. novost, može li me tko uputiti u sigurnu nadogradnju TP link rutera? Ili da sačekam malo drivere itd.?


Drago mi je da TP link (340 *nešto ako se dobro sjećam) još uvijek radi i služi. Nemaš kaj nadograđivati firmvare, vrati ga na tvorničke postavke i ako nije hardverski kvar, raditi će,... pa na taj router sam se spajao iz birtije koja je cca 200 metara od mog stana tako da nije do routera (ako je hardverski ispravan) već u smrdanim postavkama.

niingu je napisao/la:Ako bertone počne dijeliti svoje ThinkPade okolo, javljam se prvi :P


Zavisi jesi li i potrebi ili ne.
Usput, prije dva mjeseca (kad je krenula škola na daljinu) sam posudio dva ThinkPada (jednog vjerojatno trajno, jednog će mi vratiti) tako da sad nisam u mogućnosti više bilo što posuđivati/dijeliti, ali tko zna što nam nosi budućnost :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
niingu je napisao/la:Sličan problem sam imao i ja s routerom.
Riješio sam ga jednostavnim vraćanjem na tvorničke postavke routera i isključivanjem automatske promjene između 2.4 i 5GHz (držim ga na 2.4)...kasnije lako promijeniš postavke i namjestiš sve kako ti odgovara :)

Ako bertone počne dijeliti svoje ThinkPade okolo, javljam se prvi :P


:-D "i tata bi sine" thinkpad :thmbs-up

Ruter radi kao urica, smješten je nekako usred kuće. Taman hvatam signal s ceste i staze ispred kuće do kraja terase na drugoj strani kuće.

Što se tiče i ove teme zaključio bih da mene neka viša sila ono baš hebe. Ono baš me voli bez vazelina lagano, da trošim sate vremena... :place

ACER JE NAŠAO WiFi signal nakon što sam isključio i uključio ruter iz struje, bez vraćanja na tvorničke.

Ali sam sigurno to pokušao prošli puta i nije upalilo, čak je i struje nestajalo nekoliko puta ove godine. Znači tek što sam secure boot vratio na tvorničke i napravio čisti secure boot s novom instalacijom ubuntu . I naravno nakon toga ištekao ruter iz utičnice i spojio ga SVE RADI ::bravo :bilder spivo :hepihepi
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ma rokni ga na tvorničke ako opet bude zezao, imaš pored antene malu rupicu, gurneš čačkalicu i držiš je pet sekundi dok lampice ne počnu blinkati i to je to :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vrlo vjerojatno je problem range na kojem ti je router radio. Koriste se 2,4 GHz (stari routeri) i 5 GHz (novi routeri). Ako ti laptop ne podržava 5 GHz, a router da, eto zašto se nije spajao niti ga vidio. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pozdrav ljudi :kinez:
Oprostite što vraćam temu ali povezana je tema. I pročitajte samo tri zadnja posta i dovoljno je da pohvatate bit.

Opet sam ostao bez WiFi na laptopu, točnije windows 10 normalno radi ali Ubuntu opet ne vidi ruter, dok sve ostale mreže vidi, trenutno sam povezan na mobitel putem WiFi točke.
slika

Svi ostali uređaji po kući hvataju signal normalno s tog rutera, samo ubuntu na ovom Aceru gnjavi, evo pokraj mene supruga na svom laptopu radi. Sjećam se da je windows nešto nadograđivao i smrdao mi boot za ubuntu. I sada mogu pokrenuti ubuntu samo ako isključim secure boot (SB). Ako je secure boot ON kad odaberem ubuntu kod bootanja laptop izbaci neku poruku "FAIL..." i resetira se. Ako je SB OFF ide ubuntu bez problema.

Nije mi ni bitno , nek SB bude isključen, ako nije problem :hmm

Tražim savjet kako da riješim problem ubuntu vs ruter , ali neda mi se resetirati ruter pa naređivati sve i povezivati ostale uređaje. Pogotovo sada dok supruga radi od kuće i treba joj internet veza.
I da isključio sam i uključio ruter :lulz
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
E svašta, danas ubuntu hvata wifi signal s rutera :)
Niti sam što dirao, niti se što nadogradilo. Magija!
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.