Sada je: 18 tra 2024, 20:19.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

OS X može imati nešto *nalik* Activitiesu ako koristiš Mission Control i Spaces funkcije njega, ali ipak je kod KDE-a to puno moćnije i bolje izvedeno ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
hrvooje je napisao/la:Po meni Activity su nešto što nema na niti jednom drugom DE ni kod OSX-a ni kod Win, a premalo su reklamirani i korišteni. Npr. imam poslovni laptop i dođem kući i prebacim na 'kućni activities' sa domaćin wallpaperom i ikonicama igara da ga djeca mogu koristiti, dok su mi poslovne datoteke s desktopa nestale iz dječjeg vidikruga.

Jeste, ali poslovni laptop sa bitnim podacima se ne daje tako lako djeci ;). Ti fajlovi na Desktop su smješteni u Desktop datoteci u Dolphin, djeca odu u izbornik, vide ikonu dupina :hihi otvore i eto igre :lulz
Umjesto korišćenja activities-a sigurnije je napraviti novi korisnički račun ako više osoba koristi laptop/pc.

hrvooje je napisao/la:Druga velika prednost što KDE jedini DE za sada ima jeste na drugi monitor možeš dodati poseban panel s menijem, tako da se na tom panelu prikazuju samo prozori otrvoreni na tom monitoru. Kao da imaš dva računala. Na poslu gdje uz laptop imam i veći monitor ovo je jednostavno odlično.

Cinnamon ;) Za ostala okruženja ne znam, provaću jednom.

hrvooje je napisao/la:Treća velika stvar KDE-a je file manager Dolphin. Ono što je GNOME napravio Nautilusu je zločin, gdje su oduzeli dosta mogućnosti, dok je Dolphin pun mogućnosti, sa detaljnim pregledima, split viewom...


Otvoriš dva file managera i eto split view, imaju opciju dodavanja datoteka u sidebar, za detaljni prikaz nekog fajla: desni klik → properties, za slike vidiš sa čega je uslikano (ne uklanjaju exif), i td.

Za napredno korišćenje nekog file manager-a može se instalirati neki (GUI) commander.

hrvooje je napisao/la:Četvrta odlična stvar je krunner. Aktivira se s alt+space a može dosta toga, kao prošireni Ubuntu Unity Dash.


Je, ali sa Alt+F2 ukucaš šta ti treba i otvoriš.

Nemoj ovo shvatiti kao povod za svađu ili slično, slažem se sa gore navedenim ali i iznosim alternativu za ostala okruženja. ;) KDE je prepun opcija koje omogućavaju lakše koriščenje.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Pivatni laptop krepao, pa moram. Ionako samo igraju par igara. Da, nekoliko korisničkih računa bi bilo ispravno, ali tko bi djeci koja ne znaju pisati mijenjao svako malo račune ;)

Cinnamon je odličan i njega također korisnim, ali ima tu stvari koji su grubi na rubovima, ništa veliko i bitno ali ipak. Sudjelujem u zajednici s prijedlozima za popravak i mogu reći da će 2.6 biti odličan s nezavisnim panelima na dva monitora. Nešto što sam predložio je bilo:
- ukljanjanje iz menu favorita sa opcijom desni klik --> remove
-dodavanje recent apps stavke u menu
-desni klik na file u Nemo, da bi se dodalo u favorite u menu
-nakon instalacije novog programa, slično kao u Win, označiti i grupe i ime novog programa
-podešavanje svijetline na oba monitora sa klizačem
-pamćenje zadnje pozicije prozora
-gašenje notifikacija pri full-screen , korisno kad se pokrenu igre
-dodavanje opcije kružnog skrlanja u touchpad opcijama
-bolje formatiranje appleta sa datumom i vremenom, manji datum ispod većeg sata. inače bude applet 10 cm dugačak :)
itd ...

Što se tiče file managera, sve je to ok, al ja gledam da napravim klik manje. Na kraju dana onome kome nije bitno, može koristiti i ratpoison, sve se svodi na osobne potrebe i osjećaj.

Nije baš da će ti alt-F2 otvoriti bookmarke, webstranicu ili nedavni dokument, al opet sve su to detalji
https://dot.kde.org/2015/04/08/plasma-sprint-2015
a evo i još malo i novijih vijesti iz plasma 5 tima
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Da otvorimo novu temu o Kubuntu 15.04 ili ovdje nastavimo?

Fino je radio, bez system tray ikonica (Skype, Dropbox), instalirao treći OS (triple boot) i izgubio sam Kubuntu.

Nije moja greška u particionisanju, particije su netaknute (stavio za / i /home btrfs), mislio sam da nije do grub-a, ali nije, vratio sam grub magei-i, ali ni ona ga ne prepoznaje.
Zanimljivo je da ulaskom na particije Kubunta iz mageie dobivam prvo folder @ pa onda u njemu ono što sam odmah trebao dobiti.
Slično tako je kad odem u KaOS, ali u /home particiju ne vidim nikakve podatke.

Bizarno :sokiran
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Bumpam temu :bump
Zanima me je li autor izmijenio sve što je planirao, te imamo li dopuštenje za objavu?
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Nisam ništa mjenjao, pa ako smatraš da kaj treba mjenjati reci pa lako promjenim. Za objavu sam već prije napisao da slobodno objavite.

Btw, vrti se odonda na dva stroja i nema niti najmanjeg problema.
Max Bunker
Max Bunker
FIREWALL

Evo dočekasmo i finall 15.04.
Još me drži osjećaj da bi kubuntu mogao biti dobitna kombinacija za mene i moje potrebe. Na dilemi sam dal da u potpunosti se prebacim na kubuntu.

Molio bih neku preporuku za neki gui firewall za kde koji bi se fino uklopio u kubuntu design i da ne zeza u kde okružju, te da ga imam u službenim repozitorijima pa da ga je lako instalirati i iskonfigurirati.

Hvala
:-)
Max Bunker
Max Bunker
Danas sam iskoristio priliku da isporbam kubuntu 15.04 (odustajem od Archa i vraćam se na Ubuntu), ali sam naletio na poprilično problema... u cca pola sata korištenja mi se dogodilo:

- wireless je prestao raditi (ili uopće nije radio) iako je bio spojen na mrežu (koja je nestala sa popisa nakon što sam kliknuo na disconnect)
- iako mreža uopće nije radila muon je ispisivao da je softver na računalu ažuran nakon što se nije uspio spojiti na repozitorije (ni slova o nekakvoj greški, iako je prikazivao sa progress barom da kao nešto radi)
- pretraživanje aplikacija u muonu uopće nije radilo (bilo što sam upisao nije davalo nikakve rezultate)
- nakon nekog vremena krunner je prestao raditi (alt+space nije otvaralo ništa)
- preglednik slika (gw-nešto-nešto) je dobro radio ako se aplikacija pokrenula i nakon toga iz nje odabrala slika, ali ako je slika otvorena iz Dolphina aplikacija se prikazivala samo u dijelu prozora, dok je ostatak prozora bio transparentan
- 'Add to Places' u Dolphinu nije radilo

Osim problema s wirelessom koji se više nije pojavio, ostali problemi su se nastavili i nakon što sam napravio update sustava. Nisu tu problemi same greške, več činjenica da sam ih u kratkom vremenu pronašao toliko. Ovo sve skupa mi je pomalo čudno, nekako je preveliki broj problema za jedan release... ili je to normalno za kubuntu?
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
Takva je Plasma 5.x
Uzmeš Kubutnu 14.04.x LTS i uživaš.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Takva je Plasma 5.x
Uzmeš Kubutnu 14.04.x LTS i uživaš.


Problem je Plasma ili je problem Kubuntu? Mislim, ja inače koristim Gnome tako da nisam siguran kakvo je trenutno stanje u KDE svijetu. A ovih nekoliko dana (sa sumnjivim vremenom) sam si odredio da malo isprobam KDE, neke stvari mi se čine bolje riješene nego to ima Gnome.
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.