Sada je: 29 ožu 2024, 08:18.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Problemi i nedostaci GNU/Linuxa
30 ožu 2012, 15:33
Htio bih započeti novu temu: problemi i nedostaci linuxa općenito.
Nadovezujući se na blisku temu:
viewtopic.php?f=1&t=8401&hilit=problemi+linux

... i žučnu raspravu na linuxzasve.com, htio bih da nabrojimo i raspravimo probleme i nedostatke u linux svijetu. Svi na ovom forumu jesmo fanovi i fanatici, ali bih htio konstruktivan razgovor i objektivno sagledavanje svega što muči pročetnike i napredne korisnike!
Nadam se da će administratori/moderatori pokrenuti raspravu. ;)
Zanimaju me svi prijedlozi. Hvala!
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Sa obzirom na kategorizaciju koja se vrši spadam među napredne a po godinama korištenja među dugogodišnje, skoro pa gerijatriju. Ono koje mene smeta to da ljudi nikako ne mogu naučiti da nisu linuksi već da je Linux i on je samo jedan, da Linux nije operacijski sustav već je kernel za isti a operacijski sustav sa Linux kernelom je GNU/Linux distribucija. Također me smeta što ljudi doživljavaju GNU/Linux kao zamjeni ili pak alternativu za Windows što nije točno, GNU/Linux je poprilično samostalan i nikad nije bil rađen da bude niti alternativa niti zamjena za Windows. Smeta me što se ljudi uvrijede kad im se kaže da otvore terminal i smeta me konstantno pljuvanje po terminalu i svemu vezanome uz terminal. Prvo ljudi trebaju shvatiti da Linux nije Windows i da nikada neće biti, zapravo niti se ne trudi biti i zato ih nevalja uspoređivati. Za početnike postoje mnoge divne i krasne distribucije kao Ubuntu, OpenSuse, Mint, PcLOS koje je jednostavno ne samo instalirati već i održavati a ne treže niti neko poznavanje shella jer ima mnoštvo divnih gui aplikacija, no svi ljudi masovno zapostavljaju i okreću se samo za Ubuntom a onda kad nešto zapne počinju psovke, klevete i širenje dezinformacija.
Lutherus
Lutherus
Ne smeta me ništa u socijanoj sferi (bolim k**** hoće li netko širiti dezinformacije, govoriti da su linuksi ili sl. postao sam odbojan na to, a kad mi netko ispriča da je probao krekirani debian i da je na njemu igrao COD 15 samo potvrdno zaklimam glavom). Ono što me smmeta je kernel tj. sve lošija i lošija optimiziranost, sve veća potrošnja baterije, to bi se u dogledno vrijeme trebalo naglo promijeniti jer nitko neće htjeti tabletić na kojem mu radi linux kojem baterija za 1,5 crkne ili ima problema s backlightom i sl. driveri su isto problem, ali to je isto vezano za kernel + volja proizvođača.
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.



Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Avatar
Postovi: 2254
Postovi: 2254
Pridružen/a: 11 svi 2009, 16:26
Lokacija: /dev/pts/0
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
OS: Arch Linux x86-64 subtle
retsam je napisao/la:Ono što me smeta je kernel tj. sve lošija i lošija optimiziranost, sve veća potrošnja baterije, to bi se u dogledno vrijeme trebalo naglo promijeniti jer nitko neće htjeti tabletić na kojem mu radi linux kojem baterija za 1,5 crkne ili ima problema s backlightom i sl. driveri su isto problem, ali to je isto vezano za kernel + volja proizvođača.

Ista stvar i mene smeta + još i sve veća potreba za memorijskim resursima. Ok, današnja računala sve to "gutaju", ali ima nas koji imamo i starije mašine koje se baš i ne nose sa tim hw zahtjevima, a donedavno im je linux bio Bog i batina. DE-ovi poput Gnomea3 i KDE-a 4 su jednostavno produkt neznanja i bezvoljnosti "programera". Stavio sam ih pod navodnike jer su sramota za tu profesiju.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Ljudi su ovce, to smo davno zaključili. Jednostavno odbijaju naučiti nešto ovo ili se sami potruditi da riješe vlastite probleme... Traži se gotov sustav i po kojem samo treba klikati bez puno razmišljanja, da radi plug-'n'-play. U slučaju da zakaže, zovi "tehničku podršku". Traži se šareni GUI, a ne tamo neki terminal koji funkcionira po binarnom principu... :facepalm :facepalm :facepalm
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la: terminal koji funkcionira po binarnom principu...


szbunjen :roll: , kakav je to binarni princip? Shell interpretira naredbe i nema veze s "binarnim principom", a terminal emulator još manje, ajde da si govorio o full adderu
Zadnja izmjena: retsam; 30 ožu 2012, 18:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.



Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Avatar
Postovi: 2254
Postovi: 2254
Pridružen/a: 11 svi 2009, 16:26
Lokacija: /dev/pts/0
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
OS: Arch Linux x86-64 subtle
retsam je napisao/la:Ono što me smmeta je kernel tj. sve lošija i lošija optimiziranost, sve veća potrošnja baterije, to bi se u dogledno vrijeme trebalo naglo promijeniti jer nitko neće htjeti tabletić na kojem mu radi linux kojem baterija za 1,5 crkne ili ima problema s backlightom i sl. driveri su isto problem, ali to je isto vezano za kernel + volja proizvođača.



Kužim da tržište tableta i smartphonea ima strašan potencijal za razvoj i profit; svaka imalo važnija firma tu želi svoj dio kolača. U potpunosti razumijem Canonical što je krenuo u tom smjeru, čitavu ideju sa Unity-jem (čak i Gnome 3), multimedijalnim televizorima i sl. Objediniti sve uređaje - desktop računala, laptope, tablete, televizije i frižidere jednom platformom je razumljivo (a rekao bih i poželjno za krajnjeg korisnika), ali je li i praktično s jednakim sučeljem??? Nije jednaka potrošnja, iskorištavanje resursa i rad na starom laptopu, tabletu i novom desktop-pcu... szbunjen
Linux tržište se do sad nije uspjelo ujedinit u desktop/laptop sektoru - svaki razvojni tim vodi svoju politiku, svaki program se različito instalira na svakoj distri. Je li novi mobilni sektor budućnost???
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
retsam je napisao/la: szbunjen :roll: , kakav je to binarni princip?


Znam, samo karikiram... Pokušaj to objasnit nekom neznalici. Stvarno mi je žao, ali ljudi to doživljavaju kao relikt prošlosti za upisivanje nula i jedinica.....
http://en.wikipedia.org/wiki/Harvard_Mark_I

Malo koga zanima što sve ima i kako funkcioniraju stvari ispod haube, a još da se "zaprljaju"...
Za linux je ipak poželjno dodatno znanje, a to je ono što ljudi ne žele....
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
ajde distra za geekove/nerdove ce uvjek biti koncentrirajte se na prave probleme...

- optimizacija (baterija na laptopu traje duplo krace nego na windozama... uzas)
- nedostatak kvalitetnog vlasnickog softwarea (audoCAD, catia, fotoshop, kvalitetan video editor... ma svasta fali)
- driveri (svako toliko fali neki driver kao recimo za optimus)

eto kada se sjetim dalje napisem :)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Cooleech je napisao/la:
retsam je napisao/la:Ono što me smeta je kernel tj. sve lošija i lošija optimiziranost, sve veća potrošnja baterije, to bi se u dogledno vrijeme trebalo naglo promijeniti jer nitko neće htjeti tabletić na kojem mu radi linux kojem baterija za 1,5 crkne ili ima problema s backlightom i sl. driveri su isto problem, ali to je isto vezano za kernel + volja proizvođača.

Ista stvar i mene smeta + još i sve veća potreba za memorijskim resursima. Ok, današnja računala sve to "gutaju", ali ima nas koji imamo i starije mašine koje se baš i ne nose sa tim hw zahtjevima, a donedavno im je linux bio Bog i batina. DE-ovi poput Gnomea3 i KDE-a 4 su jednostavno produkt neznanja i bezvoljnosti "programera". Stavio sam ih pod navodnike jer su sramota za tu profesiju.


ovo bas i nije tocno, meni gnome 3 sa gnome shellom ne trosi nikad vise od 512 RAM-a (sto je racunalo staro barem 7-8 godina) sto se moze bitno povecati palnenjem odredjenih aplikacija, ali ne vidim kako je to povezano sa gnomemom, a u krajnjoj liniji to se doigadja na bilo kojem OS-u.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.