Sada je: 28 ožu 2024, 09:54.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

goran_ je napisao/la:Postoje i ljudi kojima je muka od zafrkancija, ja cijelo vrijeme o tome i govorim. Vi svi kao da želite reći da bi se sad
svi trebali zezati s instalacijama i isprobavanjem. Netko će radije platiti parsto kuna nego gubiti sate.
Naravno da je dobro znati. Ali kad su stvari u konstantnom previranju, onda treba shvatiti ljude koji ne žele stalno
trčati za nečim. Pa tu se valjda slažemo...


apsolutno se slažem. postoje ljudi koji neki k rade sa svojim kompom i taj komp im uvijek mora biti funkcionalan. oni sami, u velikom postotku, nemaju vremena za zafrkavat se sa kojekakvim isprobavanjem i zajebancijom.
primijetit ćete da postoje i sistem administratori koji omogućuju nesmetan rad, a pojedinci/firme koji nemaju stalnu potrebu za sistemcem, plate parsto kuna stručnjaku i stvar opet funkcionira ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
goran_ je napisao/la:Postoje i ljudi kojima je muka od zafrkancija, ja cijelo vrijeme o tome i govorim. Vi svi kao da želite reći da bi se sad
svi trebali zezati s instalacijama i isprobavanjem. Netko će radije platiti parsto kuna nego gubiti sate.
Naravno da je dobro znati. Ali kad su stvari u konstantnom previranju, onda treba shvatiti ljude koji ne žele stalno
trčati za nečim. Pa tu se valjda slažemo...



Dotaknuo si bit problema. Ali općenitog problema koji vlada kod većine novih Linux korisnika.
Osnovni problem je u poimanju smisla Linuxa i FLOSS-a i to mnogi (ako ne i gotovo svi) novi korisnici brkaju već u samom početku, a možda i krivnjom nas samih Linuxaša jer ne naglašavamo na početku koji je dublji smisao korištenja cijelokupnog FLOSS-a, pa i Linuxa. (za bolje razumijevanje mojih riječi, molim te pročitaj jedan moj stariji tekst pod nazivom Quo vadis Linux. U njemu je sva esencija smisla korištenja Linuxa)

Zapravo, sve ovo skupa oko Linuxa kao početka korištenja nečega što se zove FLOSS je malo okrenuto naglavačke i normalno je da ekipa u Linuxu traži druge Windowse, u GIMP-u drugi Photoshop, u Libre Officeu drugi MS Office ili općenito: u slobodnom softveru traži vlasnički. E, to ne ide, to su dvije potpuno drugačije filozofije pogleda na svijet i smisao Linuxa nije da se prilagođava korisniku koji je duboko naviknut na komfor vlasničkog softvera za koji će izdvojiti određenu količinu novaca, a drugi će riješiti njegove želje i probleme.
Pojednostavljeno, u vlasničkom svijetu ćeš za nešto što trebaš u softveru izdvojiti nekolicinu novaca i netko će to napraviti i prodati ti (kao uostalom i sa drugim stvarima u kapitalizmu)
U slobodnom svijetu se od tebe očekuješ da prvo prihvatiš filozofiju i smisao slobodnog softvera i slobodne razmjene znanja. Sredstvo plaćanja ovdje jest TVOJ TRUD i VOLJA da pomogneš sebi i drugima - to je esencija iz koje je nastao i Linux i GIMP i Libre Office i sve ostalo u FLOSS-u. Ako ti se takav koncept poimanja života ne sviđa, onda je najpoštenije reći kako Linux nije za tebe i kako nikada neće ispuniti tvoja očekivanja. Zato jer ti ne ispunjavaš niti njegova! U FLOSS-u su korisnik i zajednica čvrsto povezani u jednu cjelinu, dok kod vlasničkog svijeta to nije slučaj.
U FLOSS-u si svima dobar i svi će ti pomoći i očekuje se da ćeš i ti drugima pomoći, u vlasničkom okruženju sve je - novac.

Ti odabireš stranu temeljem filozofije samog poimanja svijeta koja ti se čini najispravnijom. ;)

Dakle, nema Linux nedostataka i problema, nego korisnik s poimanjem svijeta koji je taj Linux načinio.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Tommy21 je napisao/la:Uhvatili ste se Gorana,pojedinci čak tvrde da linux nije za njega.
On nije nikad rekao ni da je za ukidanje terminala,ni da je protiv kompajliranja,ni svih cuda koje cine linux posebnim i drukčijim od windowsa.

Koliko vidim, rekao je da nije za to da se ukine terminal ali da bi ga trebalo potisnuti u drugi plan jer je neupotrebljiv, nepraktičan i da osim toga 99% korisnika linuxa ne koristi terminal jer im je to preteško za naučiti.
Mislim da nije ispustio nijednu stvar o slobodnom softveru koja postoji a da ga ne smeta; množina distribucija, stabilnost, ažuriranje, repozitoriji, kompiliranje, to što linux nema sve programe kao i windowsi čak i donacije za wikipediju. Jednostavno, kad mu netko pokaže bolje argumente, on pronađe nešto drugo da mu smeta.

I konstantno tvrdi da navodno skoro svi ljudi osim nekolicine linux geekova nisu u stanju baviti se učenjem nekih navodno jako kompliciranih operacija koje su navodno potrebne da bi uopće mogli koristiti linux jer su naučeni na navodnu jednostavnost i svrhovitost windowsa još od malih nogu. Puno navodnoga, što servira kao sigurne činjenice a sve to vuče u stvari iz male zastupljenosti linuxa kao OS-a.

Osim toga, nitko nikoga ovdje ne napada jer tu vrijedi samo snaga argumenata. I mojih, i njegovih, i tvojih. I zašto se uopće žališ da netko tko ima drugačije mišljenje nekoga napada? Znači ja ne smijem iznositi svoje argumente i moram bezuvjetno prihvaćati tvoje jer je u suprotnom to napad na tebe? Vrijedi li to i u drugom smjeru?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Pratim ovo i još uvijek mislim da naslov nikako ne stoji.
Problema, naravno ima kao i inače u životu. Problematično je i korištenje glačala ako nisi upoznat sa uputama. Nedostatke ne vidim. Običan prosječni korisnik ima sve što mu treba. Ako ne baš od prve, nakon malo "patkanja/guglanja" ili nekoliko postova/pp-a sa ekipom sve se riješi. Računalo mi služi zadnjih par godina puno bolje nego ranije, a što je još važnije prihvatio sam FLOSS kao način razmišljanja i u stvarnom životu. I ranije sam se tako ponašao, samo nisam znao da postoji zajednica koja razmišlja nematerijalno, slobodno i otvoreno. Ta sloboda, otvorenost i mogućnost velikog izbora, meni vrijedi više od alata kojim obavljamo svakodnevne zadaće. Na kraju i taj alat je produkt FLOSS zajednice, a ne obrnuto.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do, problem je samo u glavama korisnika koji od Linuxa očekuju Windowse, koji od slobodnog softvera očekuju da se ponaša kao vlasnički. Kriva je početna misao, a onda je sve dalje automatski krivo ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Jura,naravno da nemamo svi isto misljenje,niti bi to bilo dobro,niti je red napadati nekoga zbog drukcijeg misljenja,ali tbranit pojedinu filozofiju i govorit da je nepogresiva zato sto je takva kakva je,oprosti ali to je glupost.

Ja cu odmah rec da je linux u poprilicnom broju rijesenja daleko ispred win,to je moje misljenje s cim se mozes i ne moras slagat.

Ja moram priznat da na linux jos gledam na win nacin,to moram priznat,jer ipak sam ih koristio puno godina,lagao bih ako bih rekao drukcije i mislim da mi se to ne smije zamjeriti.

Mislim da je to fenomenalno,da u danasnjem kapitalizmu,da postoji tako velika zajednica koja se brine o linuxu,i vecina od toga nema neke koristi,tu se nema sta dodati.
Postovi: 35
Postovi: 35
Pridružen/a: 04 pro 2013, 00:16
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint
U ovim sada diskusjama ispada da je linux faktički savršen i da se to mora prihvatiti ili ne ga koristiti. Linux ima ozbiljne probleme u nekim segmentima o kojima sam ja prije pričao, a to je (bar meni) vezano za drivere i to specifičnost što jedan driver mora biti kompiliran za svaki kernel točno istim gcc-om. Problem je i pre visoko postavljen set ovisnosti. Zadnja stvar koja će se, u to sam sve više i više siguran, predstaviti kao užasno loš izbor je systemd koji je puno više od init (ta stvar čak preuzima i cron na sebe) čime će se predstaviti puno preveliki single point of failure. Ipak, treba uzeti u obzir da je linux svojim najvećim dijelom rađen od volontera i entuijasta (pogotovo u gui dijelu), dolazi totlano besplatno i iza sebe ipak drži jednu filozofiju koju smatra jako jako bitnom. Moramo dakle razlikovati stvari koje su takve dizajnom i zbog filozofije, kao i stvari koje su takve jer su, jeb***, loše. Opet ću sada tu ponoviti, linux nije besplatni widnows, to mu nije namjera i nikada neće to biti. svi koji očekuju widnwosoidno ponašanje to neće naići sada ni nikada.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Rasprava je besmislena, nekonstruktivna i vrti se u krug. Stavljam lock.

'Tko vas... čita', kaže N.N. :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:Rasprava je besmislena, nekonstruktivna i vrti se u krug. Stavljam lock.

'Tko vas... čita', kaže N.N. :D

Konačno.. :thmb-up
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.