Sada je: 25 tra 2024, 21:46.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

4ndY je napisao/la:
max360se je napisao/la:Da ali jako teško. Što misliš koliko je informatičar morao provesti objašnjavajući svakoj osobi zašto mjenja susta, kako se radi i onda koliko je još puta morao dolaziti ponovo to isto objašnjavati. Jako puno. I to tako svakoj osobi.


To se zove podrška i zato je plaćen, ako je potrebno treba još ljudi jer je to previše posla za jednoga, nek se zaposli još ljudi (ionako ima previše nezaposlenih). Nisu valjda informatičari plaćeni da rade nešto misteriozno u svojim računalnim uredima već da pomažu ljudima kod upotrebe računala? :twisted: ...


Tu postoje još (barem) dva problema:
1) Ne smatraju da su informatičar važni dok stvarno ne zagusti
2) Velik dio tih informatičara isto ide linijom manjeg otpora te ne žele ni čuti za išta drugo osim vlasničkog softwarea.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
max360se je napisao/la:
Tu postoje još (barem) dva problema:
1) Ne smatraju da su informatičar važni dok stvarno ne zagusti
2) Velik dio tih informatičara isto ide linijom manjeg otpora te ne žele ni čuti za išta drugo osim vlasničkog softwarea.



ima tu još problema
Zadnja izmjena: jorgovan; 11 sij 2013, 17:42; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
jorgovan je napisao/la:1.ima tu još problema, recimo windowsi su napravljeni tako, da ih svatko može skužiti, pa čak iljudi s kvocijentom inteligencije manjim od 90, ali problem je da je i to takvima teško i nemaju navike učiti na način da razumiju materiju.administracija windowsa je pljuga, ako se zna raditi administracija općenito, a neki ne mogu ni to.
2.ne da idu linijom manjeg otpora, nego i ne žele učiti i rade po metodi pokušaja i promašaja i zato imamo takve ljude u informatici kakve imamo.

žalosno je to da se administracijom bave svi i it-om od konobara, kuhara, klimaservisera i nadalje i takvi se drže windowsa jer idu linijom manjeg otpora i onda još uče ispite za certifikate napamet i ne mogu položiti ni to.

Mislim da je to pogrešno stajalište. Nije GNU/Linux kompliciraniji od MS Windows, a vrijedi i obratno. Windows ima bolju podršu, tako ima i pakete koji olakšavaju rad. Pogledaj Ubuntu, sve je moguće (koliko se to može sada s Unityem, prije se to bolje vidjelo) podesiti iz X-a. Pogledaj RedHat, ima brdo alata koji su specifični (ili su primarno napravljeni) za tu distribuciju. Tako se olakšan rad na istima, a potreban kvocijent inteligencije je samo prividno smanjen. U proizvodnji nije poželjna osobina kompliciranost i dugatrajan proces konfiguiranja - traži se upravo brzina i jednostavnost, a to Windows ima. Pred tim su sve ostale dobre osobine Linuxa nebitne - time is mony. Da Linux ima takvu podršku u vidu kvalitetnih drajvera, razvijatelja koji razvijaju prema standardu, ne bi niti on bio kompliciran. Sada je stvar takva jer se ljudi snalaze, rade to onako kao u doba Adama i Eve. Svi problemi u Linuxu rezultat su slabe/slabije podrške i specifičnog načina razvijanja, a plus svega tu je hrpa entuzijasta, a gdje ima entuzijasta tu nema mjesta "normalnim" korisnicima jer entuzijasti to rade/razvijaju po svom ćefu.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 10 sij 2013, 23:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian GNU/Linux; XFCE
Zapravo administracija GNU/Linux distribucije je puno puno lakša nego Windows administracija.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Kako sam najavio, tako sam i napravio.. poslao sam im mailom dokumente u odt formatu i nagazili su me nakon 15 minuta :facepalm .. čak žešće nego kad sam im prije nekih godinu dana neke planove provukao dva puta kroz rar, zaključane s 12-znamenkasitim passom :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone je napisao/la:Kako sam najavio, tako sam i napravio.. poslao sam im mailom dokumente u odt formatu i nagazili su me nakon 15 minuta :facepalm .. čak žešće nego kad sam im prije nekih godinu dana neke planove provukao dva puta kroz rar, zaključane s 12-znamenkasitim passom :)


Hahahaha rofl Jesi im rekao pri tome da je tako Vlada propisala da se to mora koristiti?
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Jesam, poslali su i mene i vladu u PM :facepalm

PS. Ne našeg Vl@du :mrgreen:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone je napisao/la:Jesam, poslali su i mene i vladu u PM :facepalm

PS. Ne našeg Vl@du :mrgreen:


Ako se ne varam radi se samo o Ministarstvu branitelja.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Bertone, bolje bi ti pristajo avatar Don Kihot. :P
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Nije striktno vezano uz linux ali baš si malo gruntam. Mi u županiji imamo računovodstvo i pisarnicu. Svaki od tih sektora ima svoj "program" i svoj server za to. U županiji imamo 7 gradova i 25 općina koji opet imaju svoje programe i svoje servere za istu tu stvar. Sve to mi financiramo z svojeg žepa. Kaj ne bi bilo efikasnije da postoji 1-2 poštena servera i jedan program za sve to ? Npr da se napravi centrala služba za tak nekaj tipa CARNET/SRCE itd ?

Nije li vrijeme da, osim prelaska na FOSS, počnemo razmišljati o centralizaciji/konsodilaciji ( valjda je to prava reč ? :) ) IT-a kaj se tiče državne i regionalne uprave?
“Somewhere, something incredible is waiting to be known.” ~Dr. Carl Sagan
Avatar
Postovi: 240
Postovi: 240
Pridružen/a: 28 sij 2012, 13:54
Lokacija: Hrvatsko zagorje
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Kubuntu | Debian | Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.