Sada je: 29 ožu 2024, 11:30.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Godine nisu problem koliko iskustvo. Što se posla tiče, ima i za MS i za linux, tako da ono... nemreš fulati ni sa jednim, iako je više linux servera okolo pa bi tome ipak dao veću prednost.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Hvala na odgovorima i savjetima...
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
Moj primjer: 24 g, 2 godine staža, SSS (gimnazija), fax završavam ovih dana.
Mislim da je presudno za moj posao bilo moje poznavanje linuxa, s tim da je za to zaslužan moj angažman i samoinicijativno učenje, dok smo na faxu radili samo neke osnove, tu i tamo koja naprednija stvar po pitanju administracije. Kao dodatni uvjeti su bili još poznavanje mreža, baza podataka(sql) i bar osnove po pitanju programiranja.
Dakako, kod mene je bila i prednost kaj sam proveo 2 i pol godine u toj istoj firmi preko student servisa ali niti na približno toliko odgovornoj poziciji kakva je sad. Pružila se prilika i iskoristio sam ju. Znači moguće je pronaći posao bez završenog fakulteta, i postoje poslodavci koji stavljaju znanje i sposobnosti ispred stručne spreme, odnosno papira. Problem je kaj su opet to rijetki slučajevi, i mora se poklopiti dosta stvari da bi bio dobar ishod. Ali tech_soul, nikako ne odustaj, bude i tebi prilika pokucala na vrata, a do tada radi na osobnom razvoju :D

Kaj se tiče fokusiranja na samo jedan segment od hrpe toga, sve to stoji, ali nije baš svugdje tak.
Pri obavljanju svojeg posla ja moram poznavati sve što sam gore naveo: linux/unix jer se gotovi svi sustavi za koje sam odgovoran vrte na time, networking jer trebam konfati raznorazne uređaje koji međusobno komuniciraju, programiranje - skriptni i normalni jezici jer se često pokaže potreba da napišem neku aplikaciju ili skriptu, nisu to ogromni projekti tako da se ne isplati plaćati posebno programere da to rade, baze mi trebaju jer u većini aplikacija moram upisati, odnosno izvući podatke iz baza. Ima tu još dosta toga, ovo je sve ugrubo navedeno, ali zato svaki dan na poslu imam priliku naučiti nešto novo. :)
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Postovi: 253
Postovi: 253
Pridružen/a: 13 srp 2008, 20:08
Lokacija: Kž - Zg
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: A
to otprilike i je stvarnost, gotovo i nema specijalistickih poslova u hrvatskoj, iako, ovo o cemu ti marijek pricas je zapravo klasicni sysadminski posao, full blown networking nije poznavanje dot1qua i defaultnog gatewaya, niti je programiranje to sto napises poneku skriptu, nitko ne zaposljava mrezasa da mu stavlja defaultne rute niti programera za skripitanje.

obrnuto gledano, mrezas danas mora poznavati i virtualizaciju i baze i web i voice i video, kao i programer koji uz programiranje mora pznavati i networking i barem neki od servisa, cisto zato jer je nemoguce raditi drugacije obzirom da se sustavi prelijevaju jedan u drugi i prednost ce uvijek imati netko tko ubija jedno podrucje, a dobro poznaje cim vise drugih.
naravno, ako bi jos radio za kekse i mlijeko.. :)

problem je sa poslom, prilika je vrlo malo, a vecinom se traze programeri.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Marijek je napisao/la:Ali tech_soul, nikako ne odustaj, bude i tebi prilika pokucala na vrata, a do tada radi na osobnom razvoju :D


Naravno Marijek, to i pokusavam, hvala na odgovoru i ohrabrujucim rjecima :).

glaskoncILLa je napisao/la:to otprilike i je stvarnost, gotovo i nema specijalistickih poslova u hrvatskoj, iako, ovo o cemu ti marijek pricas je zapravo klasicni sysadminski posao, full blown networking nije poznavanje dot1qua i defaultnog gatewaya, niti je programiranje to sto napises poneku skriptu, nitko ne zaposljava mrezasa da mu stavlja defaultne rute niti programera za skripitanje.

obrnuto gledano, mrezas danas mora poznavati i virtualizaciju i baze i web i voice i video, kao i programer koji uz programiranje mora pznavati i networking i barem neki od servisa, cisto zato jer je nemoguce raditi drugacije obzirom da se sustavi prelijevaju jedan u drugi i prednost ce uvijek imati netko tko ubija jedno podrucje, a dobro poznaje cim vise drugih.
naravno, ako bi jos radio za kekse i mlijeko.. :)

problem je sa poslom, prilika je vrlo malo, a vecinom se traze programeri.


Potpisujem! :thmb-up

Generalno gledajuci, s obzirom da nemam nikakvih prakticnih iskustava, ali citajuci razne stvari koje se mogu naci na internetu, razgovarajuci s nekim ljudima itd... kod nas je jos uvijek tako da se od jednoga covjeka ocekuje da je majstor za sve i to bas kako je glaskoncILLa rekao za kikiriki.

Znam da je vani situacija malo drugacija, pogotovo u malo vecim firmama. Tamo postoji nesto sto se npr. zove Active Directory administrator, DNS administrator... i od tih ljudi se ne ocekuje da znaju sve zivo i ne zivo (iako ne tvrdim ne znaju) ali se ocekuje da su u svom podrucju experti. Kod nas kada procitam neke oglase za posao, ne znam da li da se smijem ili placem...

No, kako ja trenutno "dozivljavam" stvari... ne mislim da ce mi danas sutra ako bog da srece pa da nadjem posao koji bih zelio raditi biti potrebno znanje i vjestine iz PHP-a ili JavaScripte ili C-a itd... No, kako me to privuklo probat cu savladati jos neke stvari pa danas sutra tko zna... ne vidim nacin ukoliko mi ta znanja i vjestine ne budu koristile, na koji nacin bi mi mogle i odmoci...

p.s - da nadodam jos jednu stvar. Jos davnih dana prije nego li sam krenuo citati uopce knjige o administraciji sustava itd... htio sam savladati neke osnove TCP/IP -a kao sto su protokoli koji ga cine, na koji nacin rade, izgled i sadrzaj header-a... Ne zelim nista tvrdit jer niti imam argumente niti sam previse u kontaktu s tim ljudima ali ne znam da li bih stavio bas ruku u vatru, ne za svakoga, ali barem za svakoga drugog sys admina da zna npr. nabrojati ICMP kontrolne kodove, sadrzaj IP header-a, rucno subnetirati ip adresu... sto mislim da ipak spada u neke osnove.
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
ma dobro, postoje poslovi gdje se ni ne ocekuje neko znanje, a place to otprilike i prate.

tebi bi tech soul idealan bio posao juniora s perspektivom, negdje gdje je vise iskusnih it-eavaca od kojih mozes nesto nauciti, a od tebe se za pocetak ne trazi previse, jer u slucaju neke vece situacije uvijek postoji netko tko ce to iscupati.

povremeno izlete i takvi poslovi, pa ako budes uporan i skroman, i sa stavom i sa ocekivanjem za placu, za koju godinu mozes steci iskustvo i reputaciju. posao it-evca je dobar zato jer postoji vrlo malo "vezista" obzirom da je to posao koji zahtijeva konkretno znanje, ali preporuke i isustvo je dosta bitno, bas zato jer nije lako naci nekoga dobrog, svi vole uzimati na preporuku, a obzirom da se tu svi znaju ili znaju preko nekoga, svakoga se lako provjeri.

samo obzirom na stanje u zemlji, naglasavam ovo uporan i skroman, kao vrlo uporan i vrlo skroman. :)

sto se tice smjera, moje osobno misljenje je da je uvijek najbolje izabrati ono sto te najvise zanima jer ces dosadnu materiju tesko savladati do dubinskog znanja.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Mogu ti reći iz osobnog iskustva i primjećenog da su u austriji poslovi dosta specijalizirani. Ako bi te zaposlili ko sistemaša, onda bi se očekivalo da to radiš, a sve ostalo samo u razini koja ti je potrebna da to odradiš. Recimo, očekivalo bi se da razumiješ osnove networkinga zbog postavki virtualki i slično, no ne i da programiraš u php-u ili da budeš DB admin, ali bi se očekival oda znaš postaviti replikaciju/dump i tako neke osnovne stvari.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Pa sto se tice skromnosti i place, bio bih spreman i volontirati, ali u tom slucaju jedino ako bi poslodavac pristao da dolazim prije i poslije stvarnoga posla kojeg trenuto obavljam jer zbog kredita itd… ne mogu si priustiti da nemam nikakvih prihoda…

Hm… jednoga dana, Austrija ok, zasto ne, ne bih imao nista protiv... jedino ne znam ako bih jezik bio problem jer ne znam njemacki.
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
glaskoncILLa je napisao/la:ovo o cemu ti marijek pricas je zapravo klasicni sysadminski posao, full blown networking nije poznavanje dot1qua i defaultnog gatewaya, niti je programiranje to sto napises poneku skriptu, nitko ne zaposljava mrezasa da mu stavlja defaultne rute niti programera za skripitanje.


Naveo sam samo općenito, trebam ja puno bolje i detaljnije baratati s svime, ima tu još puno stvari s kojima se radi ...
Imamo i mi svoje programere, sysadmine, networking odjel, itd., ali segment za koji je moj odjel nadležan iziskuje dosta široki spektar znanja i poznavanja raznih tehnologija...
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Postovi: 253
Postovi: 253
Pridružen/a: 13 srp 2008, 20:08
Lokacija: Kž - Zg
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: A
Crossvalia traži sysadmine, pa ako netko traži posao tog tipa nek se prijavi...

http://www.crossvallia.hr/hr/vacancies.html
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Postovi: 253
Postovi: 253
Pridružen/a: 13 srp 2008, 20:08
Lokacija: Kž - Zg
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: A

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.