Sada je: 19 tra 2024, 01:15.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: OEM Linux
11 ožu 2019, 13:13
Ja na debianu koristim KDE ekskluzivno nakong G3 sa time da debianu ima i u instalaciji mogućnost KDE desktop instalacije umjesto gnome.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
11 ožu 2019, 22:59
Što se tiče licenci, probaj vidjeti kako to izgleda na Androidu ili iPhoneu. Ne sjećam se, ali siguran sam da korisnik mora prihvatiti neke uvjete korištenja. To predstavlja ugovor i tamo može pisati da se odričeš kojekakve odgovornosti i da su licence svih paketa navedene negdje (?), na nekoj lokaciji/adresi, koju točno pronađeš za odabranu distribuciju. Na svakom mobitelu imaš to u "aboutu", npr.za iPhone: Settings/General/About/Legal/License. Vidim sad da ima i popis hardverskih certifikata i svašta.

Što se tiče distribucije, mislim daje KDE prekompliciran i da je GNOME3 tj. "tabletizacija" bolja za korisnika.

A što kažeš na to da izradiš neki priručnik, PDF ili čak youtube demo. Postaviš neke bookmarke odmah u browser i sl.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Re: OEM Linux
15 ožu 2019, 15:27
Smola je napisao/la:Što se tiče distribucije, mislim daje KDE prekompliciran i da je GNOME3 tj. "tabletizacija" bolja za korisnika.

A što kažeš na to da izradiš neki priručnik, PDF ili čak youtube demo. Postaviš neke bookmarke odmah u browser i sl.


Kde stvarno ima puno mogućnosti podešavanja, ali princip rada i snalaženja u tim silnim postavkama je vrlo sličan windowsu plus što sve to dođe defaultno sa osnovnom instalacijom sistema. Za gnome3 nije sve u početnoj instalaciji i potrebno je neke stvari dodatno ručno ugraditi kroz extenzije browsera i takve zavrzlame. Vjerujem da je vama ovdje to sve dječja igra te da vam nepredstavlja nikakvi problem, ali sjetite se koju publiku ciljam kao moguće kupce.

Priručnik je dobra ideja, i imamo ga ali u njemu su samo objašnjeni oni prvi hardverski koraci: kako spojiti naponski kabel, na koje dugme upaliti laptop ili resetirati uređaj i tako to. Priručnik bi bio preveliki kada bismo u tom priručniku probali obuhvatiti obuku rada softveru, instaliranja novih programa, update, upgrade, rješavanje problema, čišćenje sistema, multimedija...popis bi bio predug. Od favorita u browseru postavimo brze kontakte i poveznice prema našoj tvrtci pa nas vrlo lako može kontaktirati pozivom, mailom, whatsapom, messengerom ili twiterom.

Na uređajima sa windowsima postavimo zadnji uefi/bios, instaliramo sistem, nadogradimo ga, očistimo disk od zaostataka nepotrebnih, postavimo najčešće korištene aplikacije, ažurne upravljačke programe, multimedijski paket, odradimo trim ( ili defragment ako nije ssd ), provrtimo benchmarke i ako je sve ok tada napravimo backup ( image ) takvog kompletnog sistema. U onom spomenutom priručniku stoji opisan jednostavni postupak kako se vratiti na početno stanje u kojemu smo kupcu isporučili proizvod. Isti takav postupak bismo radili i za linux računala.

Isprobali smo kombinaciju debian+kde i nije baš obećavajuće. Za test smo iskoristili onaj live iso koji sadrži i vlasničke softvere. Problemi kreću već od starta jer u live modu nevidi wifi karticu iako je u pitanju standardni hardver. Instalacija sadrži i muon i discover a to su aplikacije koje bismo svakako željeli izbjeći.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 27 vel 2019, 09:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: OEM Linux
17 ožu 2019, 11:47
Cooleech je napisao/la:Naravno. Desni klik na aplikaciju u panelu i odabereš Always on Visible Workspace. ;)


da, i onda aplikacija bude na svim workspacima otvorena kao i na prvom
ja zelim da ona bude u panelu svih workspace a otvorena samo na onom workspacu di sam je otvorio kao i kod svih drugih de.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
20 ožu 2019, 04:47
abnettaa je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Naravno. Desni klik na aplikaciju u panelu i odabereš Always on Visible Workspace. ;)


da, i onda aplikacija bude na svim workspacima otvorena kao i na prvom
ja zelim da ona bude u panelu svih workspace a otvorena samo na onom workspacu di sam je otvorio kao i kod svih drugih de.

A brate, jesi i ti cjepidlaka.. :hihi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Re: OEM Linux
21 ožu 2019, 09:23
Nebuš našel distru koja bi kolko tolko slijedila industrijske trendove i bila ravnopravan takmac windowsima ili jabuci.

Previše je tu podjela, rješenja, pravaca, fragmentiranosti svega i svačega, i to polučuje toliko mogućih loših scenarija da nijedan proizvodjač hardvera to nemože pratiti niti želi ozbiljnije uložiti na te karte.

Server verzije nisu iste kao desktop rješenja, u njima je samo teški minimum onoga kaj je zaista potrebno da ispunjava svoju funkciju. Zato nestoji tvrdnja da bi npr debian bio odličan jer na serverima perfektno odradjuje svoj posao. I stojadinov motor je na stolu zavoda u kragujevcu bio perfektan, ali kad ga nakitiš karoserijom, ovjesom, lošim cestama, onda praksa kaže svoje....

Ako i ustraješ u želji da dio računaljki prodaješ sa instaliranim linuxom, tvoj odabir će se nakraju svesti da ćeš morati birati najmanje zlo. Rolling distre samo naprvu zvuče dobro, a koliko se prosječni kupac može nositi sa tim načinom nadogradnje je nemoguća misija. Ja dosta koristim manjaro, i godinama koristim linux, no ponekad jednostavno neznam kaj napraviti kad manjaro izbaci šleper poruka iz kojih proizlazi da bi ja sada trebao verificirati nove ključeve, odabrati i potvrditi kaj bu se čime zamijenilo, ručno nodadati ko zna kaj jer me upozorava da virtualboxu fali nekaj u svezi novog kernela, .... i da nenabrajam dalje koliko nadogradnja može biti zbunjujuća i komplicirana... Sve je ljepo dok sve radi, ali prije ili posle krepa, i tad je jedino kaj ti treba je brzi izlaz, najčešće to bude nova instalacija, i tada rolling koncept pada u vodu. Rolling podrazumijeva i povremeno novi kernel, a kako bu trenutni hardver podrzan ti isto nitko negarantira. Uglavnom, rolling ti nije rješenje za svakodnevnu višegodišnju uporabu od strane nezahtjevnih kupaca. Rolling je za one koji malo više znaju, stalno se educiraju, imaju vremena i volje se nositi sa time.

LTS je sigurno pouzdanije i stabilnije rješenje za isporučiti na nekom piceku. Kde je dobar izbor, jer ostali de su ili lošeg izgleda, ili su krajnje neintuitivni i komplicirani kad odlučiš nekaj promjeniti ili dodati novu funkcionalnost. Ako suziš izbor na kde+lts , neostaje baš puno toga za izbor. Kubuntu bi bio dobar izbor, no i sam si detektirao da ima loš defaultni izbor nekih sistemskih aplikacija za nadogradnje i novi softver. Mint kde više nepostoji, a prije par godina bi ti on bio siguran izbor ( u kategoriji najmanje zlo ). Solus čak neznam dal ima kde, ali solus nekaj petlja pa ju niz problema sa uefijem i dualbotom... Debian +kde mi nikad nije dobro radio, plus kaj uvjek komplicira sa kodecima i drajverima...a dolazi novi hevc...

Držim fige za rješenje...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: OEM Linux
21 ožu 2019, 17:40
Solus nema nikakvih problema sa dual butanjem, jedino sto ne moze biti instaliran na extended particiju za razliku od drugih instalera u linuxima. Ali ako ga butrsapas, onda ga instaliras na sto hoces i kako hoces.
I ne vjerujem da postavlja neka pretjerana pitanja tokom instalacija i ako vec postavlja, korisnik moze bez problema samo klikati yes ili next jer je najbolji odgovor vec selektiran. Solus je stateless distribucija tako da ju normalni korisnici gotovo ne mogu unistiti ili uciniti nesto krivo. To mogu samo nubovi koji idu radit nesto sto ne razumiju.
Korisnik koji samo zeli korisitit sustav a ne cackati po njemu, ne moze unistit solus
Ste se tice kernela, trenutni hardware ce bit podrzan jos desetak godina po defaultu u svim user friendly distrama...Tu jedino distribucije tipa slackware imaju problema sa podrskama i to samo sa misc i staging driverima (neke wifi antene i sl), generalni driveri (grafika, chipset) su uvijek podrzani.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
21 ožu 2019, 18:59
Solus nije standardiziran i ne jednom sam naišao na članke koji opisuju kako solus pokušava upisati u efi particiju ono kaj tamo nebi trebalo ići,te na krivo mjesto postavi biblioteke koje uefi očekuje na drugom mjestu:

https://nwrickert2.wordpress.com/2017/1 ... ting-woes/

Tražilica bu ti našla još članaka sa sličnim solus kerefekama...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: OEM Linux
21 ožu 2019, 23:43
Ne znam...
Drzim se MBR...
A i ne vidim u tome problem... solus na mbr se instalira u multiboot bez problema.
GPT Je jos nov i osobno ga necu nikad koristit.

Ali kakve to ima veze sa predinstaliranim sustavom na racunalu za korisnike?
Bio mbr ili gpt ako je solus jedini sustav nece biti nikakvih problema...
I ako je predinstaliran i korisnik odluci instalirati jos neki, opet nece biti problema...
Problemi koje ti navodis nisu standardni i nisu nista sto bi trebalo uzeti u obziru u kontekstu teme.

A rolling distribucija je najbolje rijesenje. Jer ostale treba reinstalirati.. Apgrejt se moze uciniti jednom, drugi puta ne i nekom korisniku koji nema pojima o linuxu ce sigurno biti jednostavnije apdejtati nego raditi apgrejt.
I vec nakon prvog apgrejta, sustav vise nije zdrav zato je uvijek bolje takve distre reinstalirat nego radit apgrejt...
jer na kraju krajeva i debian ce morat povremeno apdejtat i on ce mu postavljat pitanja isto kao i solus, samo sto ce solus uvijek ostat svijez dok ce verzije debiana starit...
U tome je razlika. To sto je nesto rolling release ne znaci da je bleeding edge da bi bilo kriticno
Ne mora bit solus... moze i rolling verzija debiana ali mislim da je za pocetnike bolji solus nego debian testing.
Solis je sam po sebi vise user friendly distra od debiana

Rolling distre su mi osobno znale trajati i po 10 godina, obicno prije zamijenim hardware ili racunalo nego dodjem do potrebe reinstalacije neke rolling distre

Sto se tice De, KDE Je najslicniji windowsu po izgledu ali nije bas user friendly sto se tice postavka kao mate ili gnome...
I lako ga je skrsit nekom ko ne zna sta radi a prcka...
I osobno nikad mi nije klizio na genericnim distribucijama i integriranoj grafici sa svojim efektima... jedino na source mage kompajliran mi radi kako treba...
Krcat je nepotrebnim stvarima i servisima koji se ne mogu istrijebit jer su ukompajlirane podrske po defaultu..
To je dobar de jedino kad se kompajlira i customizira... inace za njega treba jak hardware kako bi generican radio kak se spada
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 08:53
abnettaa je napisao/la:Ne znam...
Drzim se MBR...
A i ne vidim u tome problem... solus na mbr se instalira u multiboot bez problema.
GPT Je jos nov i osobno ga necu nikad koristit.


Nov, djud to se već godinama vrti i sa njime nema problema. Uopće da ne ulazimo u to da moderni diskovi u smislu kapaciteta prelaze MBR-ove mogućnosti alokacije 2TB.

abnettaa je napisao/la:Ali kakve to ima veze sa predinstaliranim sustavom na racunalu za korisnike?
Bio mbr ili gpt ako je solus jedini sustav nece biti nikakvih problema...

Ako ima disk od 6TB hoće.

abnettaa je napisao/la:A rolling distribucija je najbolje rijesenje. Jer ostale treba reinstalirati.. Apgrejt se moze uciniti jednom, drugi puta ne i nekom korisniku koji nema pojima o linuxu ce sigurno biti jednostavnije apdejtati nego raditi apgrejt.
I vec nakon prvog apgrejta, sustav vise nije zdrav zato je uvijek bolje takve distre reinstalirat nego radit apgrejt...
jer na kraju krajeva i debian ce morat povremeno apdejtat i on ce mu postavljat pitanja isto kao i solus, samo sto ce solus uvijek ostat svijez dok ce verzije debiana starit...


Od kuda ti ova glupost? Nemoj obmanjivati ekipu molim te. Više ljudi na ovom forumu je upgradajlo istu instalaciju 3-4 verzije, poneka i više.

abnettaa je napisao/la:Sto se tice De, KDE Je najslicniji windowsu po izgledu ali nije bas user friendly sto se tice postavka kao mate ili gnome...
I lako ga je skrsit nekom ko ne zna sta radi a prcka...
I osobno nikad mi nije klizio na genericnim distribucijama i integriranoj grafici sa svojim efektima... jedino na source mage kompajliran mi radi kako treba...
Krcat je nepotrebnim stvarima i servisima koji se ne mogu istrijebit jer su ukompajlirane podrske po defaultu..
To je dobar de jedino kad se kompajlira i customizira... inace za njega treba jak hardware kako bi generican radio kak se spada


Vidiš, recimo, meni je KDE daleko lakše za konfigurirati i intuitivniji od G3 koji je zbrda zdola nasumično postavljen.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 5 gostiju.