Sada je: 20 tra 2024, 07:45.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 16:14
bertone je napisao/la:Misliš ovako? :-D

slika

(DE je Cinnamon)



Jep. Radikalno reducira tranziciju i količine žaljenja jer "glupi linux ne radi".
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 17:24
Ne bih se složio - iz iskustva.

Teme mogu dobro rekreirati look Windowsa, ali ne mogu feel - Nautilus će se i dalje ponašati kao Nautilus, Writer će imati istu logiku kao što je i prije imao, neće postati Word promjenom teme. Jednak izgled Windowsu sugerira da će se jednako i ponašati, a to sigurno neće.

S druge strane, drugačiji izgled forsira nekog na prilagodbu (protiv koje će vjerojatno trovati jer truju ljudi i kad pređu na macOS, znam ljude koji si kupe MBA pa instaliraju na njega Windows rofl) i sugerira da su stvari drugačije, a većina Linux DE-ova je relativno intuitivna.

Što se tiče DE-ova, po meni je bez imalo sumnje najsmislenije organiziran bio Unity. Jel bio do zla boga glup sa onim svojim window managementom? Je, ali je bio konzistentan i manje-više se sve što bi prosječan user tražio nalazilo na nekom razumnom mjestu, a ne da pogađate u kojem je to settings panelu. Mislim da mu kao najrazumniji ekvivalent u smislenosti preostaje Pantheon iz Elementaryja.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 18:04
Vidiš, meni je iz iskustva rekreiranje look Windowsa pomagalo. 100 ljudi 100 ćudi, 100 žena...
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 20:17
@shrike, slažem se sa @iwebom u potpunosti.
Za novog Linux korisnika je najgore dati mu vizualno slično sučelje nečem poznatom jer će svako malo problem/posao pokušavati riješiti na njemu poznati način što ne ide i samo će dovesti do frustracije i odbojnost prema nečem drugačijem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 661 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 22:41
bertone je napisao/la:@shrike, slažem se sa @iwebom u potpunosti.
Za novog Linux korisnika je najgore dati mu vizualno slično sučelje nečem poznatom jer će svako malo problem/posao pokušavati riješiti na njemu poznati način što ne ide i samo će dovesti do frustracije i odbojnost prema nečem drugačijem.


U mom iskustvu u startu dovodi do frustracije i odbojnosti jer *nije* windows i korisnik to zna. Napraviš da izgleda kao windows i odjednom se ekipa radikalno manje žali. Imaš nešto slično u stvarnom svijetu, u jednom rudniku su samo zamijenili klasično žuto svjetlo sa plavim (bijelim) svjetlom i bam, masivna redukcija žaljenja da je pretoplo.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
09 ožu 2019, 23:15
Misliš hladno :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 661 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
10 ožu 2019, 13:48
Pod "poznato sučelje" nisam mislio da bi trebalo napraviti klon nekog drugog operativnog sistema, nego da bi neke stvari trebali biti standardizirane i na mjestima gdje ih najveći broj korisnika očekuje. Sistemska traka se obično očekuje na dnu ekrana, u njoj su ikone pokrenutih aplikacija i razne statusne obavijesti poput sata, kalendara, mrežnih veza, postotka napunjenosti baterije i u tome stilu.

Start meni se očekuje sa lijeve strane sistemske trake, a u tom izborniku su obično ikone favoriziranih programa izvučene u prvi plan. Također je dobro ukoliko je taj izbornik pregledan i lak za navigaciju.

Od hardvera bismo išli sa Dellom, i pc i laptopi, jer Dell ima ubuntu standardno na nekim modelima pa vjerujem da se nebi susretali sa komponentama za koje nema upravljačkih programa u linux kernelu.

Od DE smo i nadalje nekako najbliži KDE-u. Vidim da su neki od vas naveli da možda plasma nije dovoljno popeglana, ali svaki od DE ima neke svoje povremene boljke pa smo u situaciji da nema idealnog izbora nego se moramo odlučiti za najmanje zlo. Mali hardverski usage, defaultno korištenje hardverske akceleracije, ogromne mogućnosti kustomizacije, moderan izgled, dobre matične aplikacije... Sve su to elementi koji možda nadjačavaju povremeni bug koji bi se mogao pojaviti.

Vidim da je bilo više prijedloga za debian. Kakav vam je stav o toj kombinaciji: kde+debian ? U tom slučaju što koristiti, stable ili testing, koliko godina je podrška ( debian navodi 3 god plus još 2 godine ali bez podrške debian security tima ), kakva je tada praksa rješavanja vlasničkog softvera sa kodecima i drajverima ? I najbitnije, ako netko od vas koristi takvu kombinaciju, kako se pokazuje u periodu unutar više godina, bude li problematičnih nadogradnji, uefi i secure boot kompatibilnost, rušenja ili usporavanja sistema i općenito kako se ponaša takva kombinacija u svakodnevnom radu.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 27 vel 2019, 09:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: OEM Linux
10 ožu 2019, 14:41
Debian:
Za njega ti ne mogu reći ništa za duže staze jer sam ga tek nekidan ponovno dignuo (nakon postova u ovoj temi) na jednom laptopu (T420) nakon sigurno 3-4 godine od kad sam ga zadnji put koristio, ali prema trenutno viđenom (Debian 9.8 + Cinnamon 3.2.7) nakon instalacije i početnog podešavanja radi bez naznaka da će se po njemu u budućnosti morati nešto posebno raditi... jednostavno radi i baš se dobro slaže sa starim lapropom :)

LinuxMint:
LM Cinnamon 18.1 koristim na laptopu X220 i desktopu (ThinkCentre) već godinama bez ikakvih problema, a update napravim tu i tamo kad se sjetim iz GUI-a.

*****

LM Cinnamon 19.1 koristim na laptopu T540p i nakon hrpe problema koje sam imao sa verzijom 19 na (istom laptopu sam kratko koristio/isprobavao neke druge distribucije da bi izlaskom verzije 19.1 ponovno dao šansu LM i za sad ne vidim potrebu korištenja nečeg drugog, čak dapače LM 19.1 sam nedavno stavio i na T440p.

Što se tiče korištenja gore navedenih laptopa i desktopa:
ThinkCentre i ThinkPad T540p su obiteljski strojevi i koriste ih svi članovi obitelji (svaki sa svojim korisničkim računom).
ThinkPad X220 i T440p su moji i koristim ih isključivo ja pa nema tko nešto smrdati
Thinkpad T420 je old school ThinkPad i do instalacije Debiana je više stajao na polici kao ukras (na njemu je bio Arch + Cinnamon DE) nego se koristio, ali sad je u pogonu svakodnevno barem sat-dva za razbibrigu ili ako baš nešto moram on line odraditi za posao.

Eto, možda ti malo pomogne pregled distribucija i strojeva običnog korisnika koji ne postavlja svemirske zahtjeve pred računalo.

PS. U zadnjih pola godine godinu sam se povremeno družio i sa KDE-om i uvijek sam nakon nekog vremena morao nešto petljati po njemu... možda nije kriv KDE već moje neiskustvo (ili manjak navike korištenja tog DE), ali iskreno mislim da će se novi korisnik pogubiti u količini opcija njegovog uređivanja i korištenja.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 661 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
10 ožu 2019, 16:34
@bertone

Hvala za konkretan osvrt i prijedloge.

Da pojasnim zašto nam se kde čini optimalan izbor, pa će netko od vas nam možda ukazati da li i kako se to može i u drugim sučeljima lako postići. Rekao sam već da smo vršili nešto u stilu testiranja i anketiranja, pa smo desetak laptopa sa raznim DE na po par dana dali osobama koje nikada dotada nisu koristile linux. Sistemske trake na vrhu ili bočnim stranama ekrana nisu baš bile omiljene. Kde sistemska traka i startni izbornik prebačen u prikazivača aplikacija je vrlo logičan i skoro pa da nema razlike u načinu korištenja kao na windowsima. Na tom laptopu su se svi od prve snašli i nije bilo podpitanja u upitniku koji smo ih zamolili da naknadno ispune.

Promjena prikaza sata,datuma ,godine, lokalnih praznika ( desna strana sistemske trake ) je krajnje jednostavna i desnim klikom se riješi iako se nikad prije nisi susreo sa plasmom. Na xfce i gnome je već bilo bunta jer se za promjenu ili obogaćenje prikaza moralo tražiti rješenja po internetu, nagađati da li će %a ili %A upisati godinu, kako će se prošireni prikaz uklopiti u ostatak trake i veličine ikona i svako rješenje je povlačilo novi upit.

Nadalje, kde odpočetka dobro koristi hardversku akceleraciju, a cinnamon je znao za neke aplikacije forsirati cpu korištenje a ne vga.

Neke od defaultnih kde aplikacija, poput partition managera ili kolourpainta ili krite su toliko logične i nekako unaprijed poznate pa su se u njima lako snalazile osobe koje stvarno nisu nikad prije koristili linux. Gimp je u tim testiranjima pobrao teške kritike, iako znamo da to nije bilo zbog nekvalitete gimpa već zbog neočekivanog sučelja i alatnih traka koje su znatno drugačije od svega što su dotada koristili.

Što se tiče osnovnih podešenja, mi smo ih unaprijed odradili, podesili video efekte i animacije, gl prebacili na xrender, postavili dosta audio notifikacija, i nekakav feedback je bio fenomenalan. Hvalilo se opći izgled koji je svima djelovao moderno i svježe, a opet nekako poznato i lako za snalaženje. Kolegicama i kolegama u uredima se dopalo što za svaku bitniju radnju imaju audio notifikaciju pa nemora stalno imati oči na ekranu da bi znao kada se dovršio neki download, kada je došlo do puknuća ili ponovnog uspostavljanja net veze ili kada je wifi pisač otišao na spavanje.

Najviše kde kritika je bilo na standardnu traku napretka koja nije na sredini ekrana nego na glupavom pokazivaču na sistemskoj traci pa ga je teže i uočiti da tamo možeš pratiti postotak kopiranja datoteka i takve radnje.

Da je sve bajno, onda bi se odlučili za kubuntu i kraj priče. Ali muon i discoveri kvare dojam. Ja za većinu upgrade i install radnji koristim synaptic, a testeri nisu morali ništa dodatno instalirati, brisati stare kernele, nadograđivati sistem tako da bi sigurno bilo tu problema. Synaptic nije dovoljno gui niti popraćen opširnim opisima, a discoveri i muon znaju biti toliko mušičavi da je muka pisati o tome.

Ako bi na debian+kde morao koristiti muon ili discoveri, bojim se da to nebi bilo prihvatljivo.
Rolling release koliko god lijepo zvučalo ( da samo jednom i nikad više nemoraš raditi novu instalaciju sistema ) nije nešto što bi nas baš oduševilo. Hardver isto nije vječan, neka sistem fino radi 5 godina, pa ako baš i bude potrebe tada lako ćemo pružiti kupcu instalaciju novog sistema.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 27 vel 2019, 09:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: OEM Linux
11 ožu 2019, 10:06
Debian 9 imat će potporu do lipnja 2022, kako stoji ovdje https://wiki.debian.org/LTS Nakon 2020. godine o sigurnosnim zakrpama brinut će izdvojena skupina "tvrtki i volontera", pa mislim da mali korisnici ne bi trebali strahovati zbog propusta te vrste (serveri su u pravilu ranjiviji i izloženiji napadima, a Debian je često zastupljen baš na serverima i to dovoljno govori o njegovoj stabilnosti).

Ako se na Google tražilicu utipka Debian KDE, dobije se puno odgovora, a vidio sam i dva filmska isječka, no komentar je na portugalskom jeziku i zato ga je teško pratiti.

Vjerujem da bi za korisnika koji tek ulazi u GNU/Linux trebalo instalirati Debian Stable, ne Testing, jer nadogradnje ponekad poremete sustav i treba znati kako riješiti probleme. Za koji mjesec će doći nova verzija, Debian 10, s potporom do 2024. godine. Bit će ne samo stabilan, nego i s dovoljno novijih programa. Korisnicima bih pripremio mali intro, ili običan fajl s podacima kako izabrati nove programe (bilo preko Debianovih repozitorija na webu, bilo kroz aktivaciju Backport repozitorija u računalu), ali bi ih pritom upozorio da time mogu poremetiti postojeći sustav i treba biti oprezan.

Na kraju, zaista mislim da je korisno konzultirati tvrtke koje već prodaju računala s predinstaliranim Debianom na linku https://www.debian.org/distrib/pre-installed
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.