Sada je: 29 ožu 2024, 07:12.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 21:55
Abnettaa, nažalost i o win10 jako malo znaš s obzirom na ovo kaj si iznio.

Previše puta su me ovdje kritizirali zbog razglabanja o windowsima pa ti neću elaborirati gdje si sve pogriješio, a i sve smo to već prošli na bugu ( iako buš ti to poricao, no nebitno ).

Ajmo mi o temi. Da li postoji kolko tolko siguran i bezopasan način da se npr iz kubunta izbace muon i discoveri a ubace druge apk iste funkcije ?
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 22:06
ne znam o kakvom bugu pricas, zadnji puta sam tamo bio prije 15 godina kad sam kupovao casopise, instalirao windowse i citao recenzije igra... taj portal je postao isto sto i windows..
mozda je to to sto zelis elaborirati o windowsu, sto 80% clanaka po internetu protiv linuxa su budalastine potekle od windowsa. Windows je poceo shvacat da postoje bolja rijesenja i da ljudi to uvidjaju pa je poceo igrat prljavo... potplacat razne clanke o lazima, statistike o koristenju oseva na racunalima. Okrenuo politku prodaje svojih prizvoda da namami jadne ljude. Cak je i sa proizvodjacima chipsetova i uefiom poceo suradivati da oteza instalaciju linuxa u dual boot,a s druge strane je pricao kako radi na podrsci za dual boot.. kako bi probleme butanja prebacio na linux developere da jadni ljudi pomisle kako je linux poluproizvod ali linux developeri su se odmah snasli pa budatamo i dalje...

secure boot
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/information-protection/secure-the-windows-10-boot-process :
"The Windows operating system has many features to help protect you from malware, and it does an amazingly good job."
slika
umjesto da s o ovakvim malwarima brine, on se brine o "malweru" poput linuxa u butu. Ovi nisu problem, s ovakvima ide biznis
...amazingly good job

Windows je prljav os ko javna kuca. besplatni programi se rasprodali i razreklamirali sa svim mogucim adwerima, proizvodjaci antivirusa sami pisu viruse da prodaju nove verzije programa jos i od microsofta imaju podrsku ili on od njih
da je mac samo malo jeftiniji ta prljavstina od windowsa odavno bi ostao prah povijesti,
sam po sebi je to kvalitetan sustav, ali je politika uzas i microsfot je smece od korporacije

"
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 23:28
abnettaa je napisao/la:bitno da smo aktivni, makar trolali..
nisam bas online aktivan osim na freenodu pa si tako mislim a gdje smo mi balkanci u tome svemu... upisem na freenode linuxhr, unixhr.. ma sta god - ne postoji..
vidim ovaj forum na samrti pa se registriram i pocnem i bilo sta o bilo kojoj distri samo nek se zivi :lulz
nije bitno ko je u pravu, bitno je da smo tu svaki sa svojim iskustvom da ga dijelimo ali ne treba ni pretjerivat sa forsiranjem svog stava... o rolling distri.

windows je zivi uzas, zadnji dobar je bio sedmica. ovo ostalo je zesci big brother, nametanje i pranje para...
dobro prozori rade ali je politika sve gora i gora, poceli su mi se gadit
ne znam zasto ga i imam uopce, nisam ga butao ne znam kad zadnji put, za sve sto mi treba od aplikacija a linux nema, poput audio softvera ili photoshopa... koristim mac.. jest da je jabuka ali je bolji od windowsa, konfigurabilniji, otvoreniji. unixoidniji... jest da mi se buta ko konj pol minute ali jednom kad se zbuta radi ko stroj.
ali kosta para i nije za nase trgovce, propali bi da idu prodavat macove
pa je nazalost, windows za takve potrebe jos uvijek mozda i najbolji, u linuxu je previse mogucnosti i razlicitosti da bi se normalni korisnici samo tako prilagodili bez pomoci, ali stvar je same navike... jer budimo realniji, jednostavnije je u terminal tipkati 3 iste komande nego instalirati svaki program posebno, kupovati sa drugih stranica, ili traziti krekove, skenirati antivirusima, dobro paziti sitna slova pri instalaciji programa gdje sakriju potvrdu za tri dodatna ad adware-a
ali ljudi su na to navikli i izgleda im jednostavnije nego utipkati 3 intuitivne komande u terminal i za par sekundi cist i zdrav program je tu i radi, samo zato jer su slova i crna pozadina...
plase se jednostavnosti. Koliko god eksperimentalan i pun mogucnosti bio, linux je sam po sebi jednostavniji os za koristenje od windowsa, samo se treba odreci navika


Linuxhr je mrtav i web i irc još prije nego je ovaj portal nastao.. zapravo, LZS dobrim dijelom i postoji jer je prije 11 godina hulk bio mrtav. Oni u principu postoje još samo da organiziraju dors/cluc. Srećom zapravo, udruge tog tipa jednostavno više nisu potrebne.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
23 ožu 2019, 16:29
Nakon nešto razmišljanja čini mi se ubuntu ili mint LTS kao daleko najbolji izbor. Nakon toga složiti konfiguraciju koja radi najbolje sa time i voila. Realno ovo zahtijeva neku razinu R&D-a jer efektivno stavljaš novi proizvod na tržište što, da bi bilo uspješno, zahtijeva i adekvatni marketinški angažman.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 09:22
Prateći ovu temu od početka, nisam razumio ovo: čovjek tvrdi da ima tvrtku i želi prodavati računala s predinstaliranom GNU/Linux distrom ciljanoj skupini kućnih korisnika i moli članove foruma za preporuku koja bi distra i radno okruženje bili najbolji za tu svrhu, a uopće ga ne zanimaju iskustva tvrtki diljem svijeta koje se dugi niz godina bave istim poslom. Osobno sam dao podatke o tvrtkama koje prodaju računala s predinstaliranim Debianom, postoje sigurno i za SuSe, RedHat i druge, no to nisam istraživao (i Linux Mint je eksperimentirao s mini-računalima s predinstaliranim svojim softverom).

Pravi bi pristup bio kontaktirati te tvrtke i izravno provjeriti njihova iskustva. Ukoliko ne bi htjele tek tako odati tajnu svog poslovnog uspjeha, onda bi za tu informaciju trebalo platiti. Uvjeren sam da i oni u velikoj mjeri posluju s "malim" korisnicima, kojima je "problem" napraviti sve drugo osim elementarnog spajanja kabela.

Jasno je da je svaki član foruma sklon nekoj distri i radnom okruženju i da će na postavljeno pitanje odgovoriti sukladno svojim sklonostima, ili će pak preporučiti neku distru za "male" korisnike opet na temelju svog uvjerenja da je najlakša na početku višegodišnjeg rada s novim računalom. I bilo je također, nažalost, jasno da ćemo se prije ili kasnije ščepati za vrat zbog rasprave na temu "koji su distra/okruženje najbolji".

Nekoć su na forumu postojale ankete na istu temu, dobiveni rezultati svjedočili su o trenutnoj popularnosti pojedinih distri i radnih okruženja i tamo nije bilo nikakvih sukoba, jer se unaprijed znalo što se otvorenom temom i postavljenim upitom želi postići. U ovom slučaju čini mi se da je korisnik koji je postavio upit i otvorio temu htio samo baciti kost među nas i da je posrijedi jedno sofisticirano trolanje.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 12:18
Pa realno ni ja ne bi kontaktirao te firme jer ti takve informacije neće dati besplatno nikada, eventualno ako postaneš njihov parner i to ako si dovoljno velik i prodaješ samo njihove stvari. Generalno čitava FLOSS zajednica radi tako da pitaju javno besplatne savjete ili sourcaju besplatni rad. Ali kada smo već na temi, siguran sam da bi bilo ljudi ovdje za naći koji bi ovako nešto napravili za neku lovu :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 12:26
@rudar, ma nije trol tema... čovjek je zapravo pitao da li (ili je gramatički ispravno po novom je li :hmm ) se netko bavio sličnim poslom pa da sa njime podijeli iskustva... uostalom, sve sam postove do sada pročitao i nisam reagirao ni na spominjanje Windowsa 10 koji su ako niste znali najrašireniji, najpopularniji i najbolji OS na Zemlji i našoj galsaksiji :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 13:02
shrike je napisao/la:Pa realno ni ja ne bi kontaktirao te firme jer ti takve informacije neće dati besplatno nikada, eventualno ako postaneš njihov parner i to ako si dovoljno velik i prodaješ samo njihove stvari. Generalno čitava FLOSS zajednica radi tako da pitaju javno besplatne savjete ili sourcaju besplatni rad. Ali kada smo već na temi, siguran sam da bi bilo ljudi ovdje za naći koji bi ovako nešto napravili za neku lovu :)


Ovo apsolutno stoji što kažeš, @shrike. Zato sam i naveo da treba platiti, ako se do takvih informacija ne može doći gratis. No, može se barem probati, i ako se proba, onda javiti ovdje kako je prošlo (odnosno jesu li odgovorili i je li odgovor bio koristan, elementarno, bez detalja).

A što se tiče "ljudi ovdje za naći koji bi ovako nešto napravili za neku lovu", sjećam se da je još prije desetak godina @Lutherus pisao da bi održavao servere ili kućna računala za par stotina Eura mjesečno. Treba cijeniti rad.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 13:02
bertone je napisao/la:nisam reagirao ni na spominjanje Windowsa 10 koji su ako niste znali najrašireniji, najpopularniji i najbolji OS na Zemlji i našoj galsaksiji :-D


Čuvaj se da to ne vidi koji "jabučar"... :twisted:
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 13:34
rudar je napisao/la:A što se tiče "ljudi ovdje za naći koji bi ovako nešto napravili za neku lovu", sjećam se da je još prije desetak godina @Lutherus pisao da bi održavao servere ili kućna računala za par stotina Eura mjesečno. Treba cijeniti rad.


Mislim da je to bilo više kao za sporadični rad, u stilu paušala pa kada treba par sati mjesečno odraditi nešto. Recimo za ovakvu suradnju bih bio spreman ali ne za parsto eura (previše posla da itko to radi za parsto eura), ali da naravno da ima ekipe ovdje koja bi se pozabavila sa time. U krajnjoj liniji, ipak radim(o) sa linux serverima|desktopima svaki dan i slažem si svoj tablet tak da za kikirike ne bum(o) radili (ako ne moram ili iz alternativnih razloga).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.