Sada je: 29 ožu 2024, 12:45.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Meni se fučka za MS Office, korisim ga na kompu za posao offline i licenciran
a ovaj to tak hoće
Windoze 10 su mi antipatične, na poslovnom sam na Win7, no kak se čini ne još dugo.
O365 isto nije dzabe, nosi neku mjesečnu pretplati
Nikad, ali baš nikad nisam instalirarao ni Win8, ni Win10, sa windozama sam se davno oprostio.
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
Ni to baš tako. Daj pročitaj polako kaj sam napisao: i win10 i live office su besplatni, uvjet je samo ms account koji je takodjer besplatan. Plaćanje officea će ti donijeti još pokoju mogućnost koja treba vrlo vrlo malom broju ljudi. Plaćanje winsa će ti donijeti mogućnost aktivacije čime će se ukloniti natpis sa desktopa da koristiš nesktivirane win ( koji su i tako neaktivirani u punoj funkcionalnosti ).

Libre office je iz verzije u verziji sve bolji, ljepši, ispeglaniji i fakat svojom funkcionalnošću može pokriti potrebe one najveće grupacije korisnika. No eto, ako iz bilo kojeg razloga si baš prisiljen na ms office ,uvjek možeš koristiti taj free live.

Inače, jedna naša bivša vlada je potpisala nekakve uvovore sa ms koji omogućuju svakom osnovnoškolcu, srednjoškolcu ili studentu pravo na free office365 i pravo na do 5 offline instalacija office365 ( znači na 5 računala, offline verzije ). Pa eto, ako tvoj pajdo spada u onu manjinu koja koristi napredne opcije iz te offline opcije, pozna valjda nekog školarca kojemu netrebaju baš svih 5 licenci...

Manjaro u defaultnoj instalaciji gura i LO i live ms Office.

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Gdje su legalno free za generičke korisnike? https://www.microsoft.com/en-us/p/windo ... znwk4/1NT3 139 dolara. Znači, sada link na besplatne win10 ili ti brišem svaki post u kojem kažeš da su besplatni zbog dezinformacije.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Bunker je napisao/la:Ni to baš tako. Daj pročitaj polako kaj sam napisao: i win10 i live office su besplatni, uvjet je samo ms account koji je takodjer besplatan. Plaćanje officea će ti donijeti još pokoju mogućnost koja treba vrlo vrlo malom broju ljudi. Plaćanje winsa će ti donijeti mogućnost aktivacije čime će se ukloniti natpis sa desktopa da koristiš nesktivirane win ( koji su i tako neaktivirani u punoj funkcionalnosti ).

[...]

....


Nema džabe ni u stare babe, pitanje je samo kako plaćam? Plaćam li lovom, ili svojim podacima, na što sam pristao onog trenutka kad sam kliknuo na Accept na Microsoft EULA neposredno prije nego li što uparim svoj MS account sa svojim „besplatnim“ Win10
A Office365 džabe? A mogu li moji dokumenti nestati sa MS clouda, tko je njihov vlasnik ja ili MS.

Isti drek je Android i google play

A i kad im platim 130 baksa win licencu, jel mi dozvole potpunu kontrolu mojeg OS-a? Jel vidim kakve mi update instaliraju, vidim ak sam enterprise administrator. A nekada sam na Windows Updateu mogao birati koju ću zakrpu instalirati i hoću li je uopće instalirati.

Bottom line, ako nešto platim 130 dolara, e onda je to moje i ja to hoću potpuno kontrolirati

Evo za primjer, boot u Safe Modu je na tim usranim windozama drama po defaultnom settingu koji naseru nakon setupa. A pozvati sa F8 Safe mode u bootu, jel to smrdi?
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
shrike je napisao/la:Gdje su legalno free za generičke korisnike? https://www.microsoft.com/en-us/p/windo ... znwk4/1NT3 139 dolara. Znači, sada link na besplatne win10 ili ti brišem svaki post u kojem kažeš da su besplatni zbog dezinformacije.



Ni bed. Samo kako ovo skreće temu u novom pravcu , onda i tvoje pitanje i moj odgovor prebaci u neku srodniju temu.

Ti kažeš : windowsi 10 nisu besplatni te daj link na kojem striktno piše da koštaju nula kn ili ide inkvizicija.
Imaš li ti link na kojem piše da operativni sustav windows 10 za kućne korisnike košta toliko i toliko kn ??
Nemaš. Ti ćeš se pozvati na slijedeće poveznice:

https://www.ekupi.hr/OEM-Windows-10-Hom ... 44376.aspx

https://www.ekupi.hr/MS-Windows-10-Prof ... 53837.aspx

Aj sad ti meni na osnovu ove dvije cijene reci koliko to zapravo košta win10 operativni sistem ? Nema cijene, genereički os je nula kn, a ovo su cijene licenci kojima plaćaš određeni nivo funkcionalnosti i dodatnih mogućnosti.

Windows 10, kao operativni sistem , ćeš posve besplatno i legalno downloadati sa microsoftovih poslužitelja:

https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... windows10/

Na toj download stranici te niti jednom riječju nenavode da bi trebao bilo kaj platiti , niti te tko traži nekakvi broj kreditne kartice ili nekakvo prihvaćanje nečega kaj te u doglednoj budućnosti obvezuje na nekakvo plaćanje.

Znači, sam download, instalacija i korištenje golog operativnog sistema su do ovog trenutka za tebe kao kućnog korisnika posve besplatni.

Sada dolazimo na plaćanje: ako nisi zadovoljan takvim golim neaktiviranim operativnim sistemom, imaš mogućnost platiti određenu razinu licenciranja čime ćeš steći neke dodatne funkcionalnosti ili pravo instalacije na tisuće pojedinačnih računala. Kupiš li oem licencu, dobit ćeš aktivaciju za taj konkretan os na tom hardveru i maknut će ti se obavijest da nisu aktivirani i dobiti ćeš mogućnost veće manipulacije dizajnom desktopa. Kupiš li retail home, dobiti ćeš mogućnost da seljakaš te iste windowse na više računala i nisi vezan uz jedan hardver kao što to nalaže oem licenca i isto ti se miče obavijest da nisu aktiviran. Kupiš li pro licencu, dobiti ćeš još nekakve dodatne mogućnosti i isto ti se miče obavijest o neaktiviranosti.

Dakle, plaćanjem-kupnjom ti nisi kupio operativni sistem i pravo na njegovo korištenje nego si kupnjom određene licence kupio nekakve dodatne funkcionalnosti. Onaj osnovni iso je isti, jedan, i nikakve pravne zapreke nema da ga downloadaš, instaliraš, koristiš..ukoliko te zadovoljava takav kakav je. Ako te ne zadovoljava, onda imaš mogućnosti kupiti dodatne funkcionalnosti. Sve linkove iz raznih cjenika koje ti nađeš su u biti kupnja licence za određenu win verziju, a sam goli generički os se ( bar zasada ) nudi posve besplatno i legalno za download, instalaciju i korištenje. Imaš link na neku službenu microsoftovu stranicu koja striktno navodi da će takvo ponašanje biti sankcionirano ? Imaš link na neku sudsku presudu di je ms tužio nekog home korisnika za taj vid korištenja ? Nemaš, jer je ms gazda winsa ( a ne ti ) i ako njima takvo stanje paše i toleriraju ga i dozvoljavaju ga, otkud tebi pravo da tvrdiš drugačije od njih... Kad stave službenu obavijest da to više nedozvoljavaju, tada će kroz neki update doći i Kb koji bu ti zbrejkao os, no dotad ti plaćaš licencu i neki nivo funkcionalnosti, a ne sami os.

Vidi ovaj linkić:

https://elementary.io/bs/

Šta tu piše?? Jel ljepo piše da možeš platiti 10, 20, 30 dolara li neki drugi iznos ?? PIŠE !! Jel tu ljepo stoji veliko plavo dugme na kojem piše: Kupite elementary OS ?? STOJI !! Pa ako to tu tako lijepo piše, zar to po tvojoj logici nebi značilo da elementary os nije besplatan ? Ne, nego su to samo navedne mogućnosti , a tebi je uvjek na raspolaganju upisati nula dolara, downloadati ga i koristiti posve besplatno. E pa isto tako ti i win10 možeš dobiti i koristiti za nula kn ( opet ponavljam, zasad ) a možeš kupiti i neku volume licencu koja bu ti dala mogućnost da ga koristiš unutar cjele firme ili čak države....

Ista stvar ti je i za office. Cjenik kaže:

https://www.ekupi.hr/FPP-Microsoft-Offi ... 81298.aspx

I niti te tko tjera niti tko tko brani da to kupiš ili nekupiš. No isto tako ćeš u 2 minute surfanja naći i ovo:

https://products.office.com/en-us/offic ... ice-online

Spominje se kakva kreditna kartica ili sl na toj stranici ??

Za to ti treba ms account:

https://account.microsoft.com/account?lang=en-hk

Jel tu traže kakve kartice ili ibanove i sl ??

I da se neponavljam, razlika između live office i offline officea nije toliko u funkcionalnosti koliko u dizajnu sučelja i raštrkanosti menija u alatnim trakama.

Jel ti razumiješ pravnu logiku da nije zabranjeno niti kažnjivo ono kaj ti vlasnik nečega dobrovoljno daje na preuzimanje i korištenje !?!?!? Uz resurse koje ms ima, sto načina imaju da te zblokaju ako žele da to nemožeš koristiti. Ako sam ja vlasnik neregistriranog varburga i ako ti ga ja dobrovoljno poklonim, i ti se njime vozaš po svojoj šumi i vučeš drva do svoje brvnare u toj šumi, za to ti netreba registracija, polica osiguranja i slično. Te dodatne funkcionalnosti buš nadoplatio ako tvoje potrebe jednog dana budu iziskivale da se takvim vozilom uključiš u promet na javnu prometnicu i sl e onda budeš platio dodatne licence koje ti to omogućuju ( rega, polica..bla bla... ). To ti je princip kupnje win licence koja ti ( zasad ) netreba niti ti itko onemogućuje rad koliko nemaš nikakvu i koristiš goli neaktivirani os.

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Davor1505 je napisao/la:
Nema džabe ni u stare babe, pitanje je samo kako plaćam? Plaćam li lovom, ili svojim podacima, na što sam pristao onog trenutka kad sam kliknuo na Accept na Microsoft EULA neposredno prije nego li što uparim svoj MS account sa svojim „besplatnim“ Win10
A Office365 džabe? A mogu li moji dokumenti nestati sa MS clouda, tko je njihov vlasnik ja ili MS.

Isti drek je Android i google play

A i kad im platim 130 baksa win licencu, jel mi dozvole potpunu kontrolu mojeg OS-a? Jel vidim kakve mi update instaliraju, vidim ak sam enterprise administrator. A nekada sam na Windows Updateu mogao birati koju ću zakrpu instalirati i hoću li je uopće instalirati.

Bottom line, ako nešto platim 130 dolara, e onda je to moje i ja to hoću potpuno kontrolirati

Evo za primjer, boot u Safe Modu je na tim usranim windozama drama po defaultnom settingu koji naseru nakon setupa. A pozvati sa F8 Safe mode u bootu, jel to smrdi?


Kolega, ovime ćemo se još više udaljiti od tvog pitanja o kompatibilnosti office rješenja.

Otvori neku novu temu o zaštiti privatnosti, i ja ću ti vrlo rado pojasniti da je bar dvadesetak firmi izradilo svoje hardverske i softverske proizvode koji su bili nužni da bi ti čitao moje litanije a ja tvoje. Microsoft i google su samo jedni od faktora kojima si izložio svoju privatnost, a svi ti faktori su se pobrinuli za mogućnost nadzora i stražnjih vrata. Tu bitku smo izgubili i nema načina , plaćao ili neplaćao, da ćeš ti ostati anoniman i skriven.

Isto tako ću te u toj temi pitati, ako si ti tako veliki štovatelj i pobornik privatnosti, da li si onda dosljedan i u svih 24 h furaš taj film ( razbijaš nadzorne kamere po gradu, nedaješ osobnu i zdravstvenu u bankama i bolnicama i portama ministarstava..... ili prešutno pristaješ na sve to a u obrani svoje privatnosti si se zasada odlučio obračunati samo sa microsoftom i guglom) ?

Neznam kaj si mislio sa ovime o safe modu, no win10 to po prvi puta ima odlično rješeno , i ne samo da lagano uđeš u safe mod nego ti je taj meni proširen vrlo korisnim funkcionalnostima koje ti omogućuju da botaš samo par najnužnijih procesa i odtuda kreneš u istraživanje nekog možebitnog problema.

....Btw, ono kaj si dobro zapazio, nedostaje novijih, atraktivnijih i kvalitetnijih sadržaja , i samo rokaj, a ja bum rado dao svoj doprinos.

:-D
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Noup, nelicencirani Windows 10 su kršenje EULA na koju si pristao i nema veze sa time da li je link besplatan za skidanje ili ne.

https://social.technet.microsoft.com/Fo ... itprosetup

Zato te molim da prestanš širiti dezinformacije. Ako kaniš dalje tvrditi nešto što je očito eksplicitno kršenje licence otvori temu sa argumentima, ali u međuvremenu neću to trpit. Upozoren si.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ko fol besplatni Win10 i Microsoft store acc ta priča stoji, EULA detalje rješava uparivanje Microsoft store accunta sa Win 10 instalacijom, ali to onda nije potpuno funkcionalni desktop, to je raritet koji je zaostao nakon propalog Windows Phonea kao pariranje Android/Google play i nije da ćeš se nešto pretjerano usrećiti sa time. Od neke koristi je na tabletu jer možeš instalirati apps sa storea

Puni desktop dobiješ tek nakon što pljuneš soma kuna i aktivraš windoze, ili ak pimplaš po crackovima.

F8 vs. Safe Mode, ukoliko BIOS omogućuje, po defaultu je uključen fast boot, pa radi privida brzog podizanja OS-a po defaultu je fast boot omogućen, a time i onemogućen F8 safe mode, a kad imaš windoze koje se baš ne bootaju, onda jedno što ti preostaje, više puta prekinuti boot u tijeku i ako imaš sreće dobiti ćes safe mode

A i taj fast boot čete skužiti i na dual boot Win10 i Limux, ono kad Linux ne mounta NTFS win particiju, jer windoze nisu baš zgašane

Ukratko horror.
Postovi: 10
Postovi: 10
Pridružen/a: 24 sij 2019, 13:27
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint 19.1 Tessa
Iskreno, google docs je sasvim solidan alat. Nisam osobno probao importati kompleksne excelice pa ako netko je bilo bi fora da podjeli iskustva. Online alati tog tipa su mi bolji (i to poprilično) od lokalnog kada se koristi za kolaborativno editiranje. Iako, realno, mislim da zbog okoliša MS office u ovom ili onom obliku ipak je nužan.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Iskreno, google docs je sasvim solidan alat. Nisam osobno probao importati kompleksne excelice pa ako netko je bilo bi fora da podjeli iskustva. Online alati tog tipa su mi bolji (i to poprilično) od lokalnog kada se koristi za kolaborativno editiranje. Iako, realno, mislim da zbog okoliša MS office u ovom ili onom obliku ipak je nužan.

90% ovoga ne razumijem, ali da, google docs/drive/disk koristim redovito [još od PNE (prije nove ere)]. Exelice su mi super, jedini problem koji pamtim je bio nedavno oko zbrajanja stupca, ali to je trajalo samo par minuta. :thmb-up
Fotografije također čuvam na 17 GB slobodnog prostora free...
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.