Sada je: 28 ožu 2024, 14:13.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Citao sam po raznim forumima i dalje ne shvatam.Moze neko da mi objasni ukratko u cemu je to velika razlika izmedju systemd i SysV init ? Vidim da linuks zajednicu nije nesto obradovala ta promena, isto spominju neke propuste u sigurnosti sistema.Ako moze neko strucniji da mi objasni koje su pozitivne strane "systemd" , a koje negativne... Pozdrav svima i srecna vam nova godina! :-D
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Sve najbolje i tebi želim!
A imaš na internetu puno o tome. Nisam uopće stručniji od tebe, ali pokušat ću nekako na drugačiji način.

To ti je kao sauron vs. hobiti. Sauron, jedan koji bi vladao svime i želi još, koji želi sve imati pod svojom monolitnom kontrolom, čija mala radna skupina odlučuje o svemu i vodi sve razvojne operacije. Kao rezultat toga, Orci, kako god da su gadni i nespretni, bili su dobro i racionalno vođeni i produktivnost im je bila sjajna. Međutim, sauron se precijenio za tako grandiozne planove i često mu se uvlače pogreške. Takav sustav je manje fleksibilan ali neki vole čvrstu ruku i mogu istrpiti da im ta ruka udijeli pokoji šamar u zamjenu za lakoću uporabe.

Hobiti su suprotnost, puno malih majstora od kojih svaki radi dobro svoj posao i ne petlja se u tuđi osim pokojeg Pipina ili Merija.
Vremenom su se međusobno dobro uvježbali u suradnji, tako da jako dobro i pouzdano obavljaju svoje, premda to izvana izgleda malo nezgrapno i kaotično. Ali su zato fleksibilni i možeš s njima dogovoriti različite stvari po volji i svom planu.
Što dovodi do nedostatka svojstvenog takvim sustavima - da se jedna ista stvar često radi na više načina i također održava i konfigurira na više načina. Uz to, uvijek uz veći stupanj sudjelovanja dolazi i veći stupanj odgovornosti.

Eto, svaki ima prednosti i nedostatke jer to je biti monolitnost vs. modularnost. Monolitni - systemd, modularni - SysV. Također ista priča, drugo pakovanje je monolitni - Windows vs. modularni - linux itd...
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Sve najbolje i tebi želim!
A imaš na internetu puno o tome. Nisam uopće stručniji od tebe, ali pokušat ću nekako na drugačiji način.

To ti je kao sauron vs. hobiti. Sauron, jedan koji bi vladao svime i želi još, koji želi sve imati pod svojom monolitnom kontrolom, čija mala radna skupina odlučuje o svemu i vodi sve razvojne operacije. Kao rezultat toga, Orci, kako god da su gadni i nespretni, bili su dobro i racionalno vođeni i produktivnost im je bila sjajna. Međutim, sauron se precijenio za tako grandiozne planove i često mu se uvlače pogreške. Takav sustav je manje fleksibilan ali neki vole čvrstu ruku i mogu istrpiti da im ta ruka udijeli pokoji šamar u zamjenu za lakoću uporabe.

Hobiti su suprotnost, puno malih majstora od kojih svaki radi dobro svoj posao i ne petlja se u tuđi osim pokojeg Pipina ili Merija.
Vremenom su se međusobno dobro uvježbali u suradnji, tako da jako dobro i pouzdano obavljaju svoje, premda to izvana izgleda malo nezgrapno i kaotično. Ali su zato fleksibilni i možeš s njima dogovoriti različite stvari po volji i svom planu.
Što dovodi do nedostatka svojstvenog takvim sustavima - da se jedna ista stvar često radi na više načina i također održava i konfigurira na više načina. Uz to, uvijek uz veći stupanj sudjelovanja dolazi i veći stupanj odgovornosti.

Eto, svaki ima prednosti i nedostatke jer to je biti monolitnost vs. modularnost. Monolitni - systemd, modularni - SysV. Također ista priča, drugo pakovanje je monolitni - Windows vs. modularni - linux itd...



Svaka ti cast za ovaj tekst,bolje objasnjeno od svih tekstova koje sam procitao :bravo . A zanima me onda kako da nadjem distribuciju koja je ostala dosledna "Hobitima" tj SysV? Koliko vidim sve ove malo "popularnije" distre su prihvatile Systemd. Ipak mi je bolji modularni sistem nego monolitni. Mislim,to je neko moje misljenje, mozda sam nisam u pravu al' ajde.Ne znam kakva su vasa misljenja oko ove teme. Hvala jos jednom na odgovoru :-D :-D
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Da, znači, razlog zašto mnogi nisu zadovoljni sa saystemd je to što bi on trebao biti zamjena za sysvinit, no preuzeo je previše toga na sebe. Init je progrma koji se loada odmah nakon kernela (ima process id 1) i pokreće servise (tipa X, kde, gnome, prepoznavanje printera itd itd). systemd je onda počeo nadodavati na sebe sve i svašta što nema apsolutno nikakve veze sa initom i njegovi mdužnstima poput crona ili ntpa. Ima logove u binarnom formatu umjesto tekstualnom što je nekonvencionalnu u svijetu sistemaša ali jest programera. Ima neke zgodne stvari poput kvalitetnijeg i postojećeg boot dependencija, što ti je na primjer da možeš reći da se neki servis (tecimo apache) ne može pokrenuti dok god se npr. neka particija nije mountala i još neki servis ne vrti. To je jako korisno.

Ukratko, systemd je budućnost i neće se praktički garantirano to promijeniti, ali dosta stvari mijenja i jako puno navika više neće moći biti isto. Glavi razlog zašto ga mnogi ne vole jer prčka po stvarima po kojima ne bi trebao. Osobno ono što mi ide dosta na kitu kod njega je što prečesto on uopće ne da neki rezultat da li se zazustavljanje/pokretanje izvršilo uspješno ili neuspješno. Nemaš nikakve ideje jer jednostavno izađe pa moraš gledati ručno kakav je servis.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Micko je napisao/la:A zanima me onda kako da nadjem distribuciju koja je ostala dosledna "Hobitima" tj SysV?


Slackware
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Micko je napisao/la:A zanima me onda kako da nadjem distribuciju koja je ostala dosledna "Hobitima" tj SysV?


SysV i systemd nisu jedine init opcije na Linux distribucijama. Imaš Ubuntuov Upstart, koji je neko vrijeme koristila i Fedora, iako su u međuvremenu obje distribucije prešle na systemd. Ipak, mogu se naći neki derivati Ubuntua koji su "zapeli" na starijoj LTS bazi dok još Ubuntu nije koristio systemd, pa na njima imaš Upstart. Recimo, predzadnje verzije Linux Minta (17.x serija). To ja trenutno koristim.

Mislim da Gentoo koristi OpenRC, a od novijih i manje poznatih distribucija Void Linux koristi runit umjesto systemda ili nečeg drugog.

Ovdje imaš mali popis distribucija koje nemaju systemd:
https://devuan.org/os/init-freedom/

Devuan je inače nastao nakon famoznog "raskola" među developerima Debiana nakon uvođenja systemda u Debian. Dakle, ako netko želi koristiti Debian ali bez systemda, vjerojatno najbolja opcija je koristiti taj Devuan.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
E hvala Vam svima na ovako opsirnim odgovorima i na odvojenom vremenu! :-) . Odlucio sam da se prebacim na distru koja ne koristi systemd, nekako sam se slozio sa onom recenicom "Keep it simple" . Tako da cu sad odabrati distru od ovih ponudjenih koje mi poslao Abzeenth...Hvala vam ljudi jos jednom! :-)
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Nema na čemu, samo ti pitaj što te zanima :thmb-up

Ako ti je taj popis iz mog prošlog posta preograničen, evo ima ovdje jedan veći, tj. s više distribucija:
http://without-systemd.org/wiki/index.p ... stallation
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Koliko se sjećam Trisquel 7 je koristio Upstart za init system, a on će imati podršku do travnja 2019. godine pa možeš probati i njega.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
a može i nešto s liste što neće biti ograničeno upotrebom samo slobodnog softvera ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.