Sada je: 29 ožu 2024, 10:10.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Naletio sam na raspravu između Stallmana, Aarona Seigoa, Swapnila Bhartiya i Stuart Langridge o kompromisima u slobodnom softveru. Ima nekih elemenata koje sam spominjao u svom zadnjem tekstu na LZS-u i ima mnogo zanimljivih momenata u raspravi van toga, ali nekako mi fali društveni kontekst koji po meni čini osnovni razlog postojanja slobodnog softvera, tek su Aaron i Stuart načeli nešto izvan standardne priče. Stallman standardno vrti svoj mlin gotovo kao da je programiran ( :-P ) i ignorira neke kontradikcije i arbitrarnosti u svojim stavovima kao da ne postoje (npr. kaže da se usluge ne bi trebale koristiti ako ih program može zamijeniti - u principu sve bi se moglo zamijeniti programom, ali u praksi ne - gdje je onda granica?), a ostali se bičuju što nisu 100% na slobodnom softveru. No kako god, nije loše pogledati raspravu i možda proširiti je ovdje :-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
hvala andi,

obratio sam pažnju na činjenicu koja na ovom portalu nije dovoljno naglašena - postoje dvije filozofije:

1) free software movement, stallmanova beba - miljenica ovog portala

2) open source movement,

koji je meni puno draži, jer manje zagovara filozofiju i stil života, a više propisuje metodu rada s digitalnim podacima

prilično sadržajan video , drago mi je da sam ga pogledao
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Meni osobno... Ja sam nekada bio više na toj open source strani ali...u roku godinu dana od mog prelaska na Linux sam postao Stallmanovac.

Skratiti ću maksimalno svoj stav:
Trebamo gledati u budućnost dugoročno a ne do svoje mirovine. Trebamo gledati u budućnost 200+ godina a ne 10 godina. Želim da unuci mojih unuka žive u futurističkoj utopiji, a ne u futurističkj distopiji. Iz toga razloga ću danas radije koristiti i podržavati developere free software programa pa makar ti isti programi bili koliko toliko manjkavi.


Ono što je pravo pak pitanje je kako da najbolje kažem ljudima da koriste jitsi umjesto skype-a, GNU social ili diasporu umjesto facebooka ili twittera, DuckDuckGo umjesto Googlea ili još gorje Bing-a.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la:Ono što je pravo pak pitanje je kako da najbolje kažem ljudima da koriste jitsi umjesto skype-a, GNU social ili diasporu umjesto facebooka ili twittera, DuckDuckGo umjesto Googlea ili još gorje Bing-a.


Zato jer su osjetno lošiji. Npr. skype - ja se već dugo pokušavam maknuti sa njega (i pronaći neku free alternativu) ali bez uspjeha. Kod jitsia je npr. problem u android klijentu, s obzirom na to da se radi o komunikaciji mora se moći koristiti sa mobitela (ne mogu biti dostupan samo kad sjedim za kompom).
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
Kompromis koji sam spreman napraviti je koristiti lošije aplikacije. Onaj koji nisam toliko spreman napraviti je koristiti non-free software. Drugi kako žele... Šta pak sa npr. gnu socialom?

Nije problem niti u tome koliko su bolji ili lošiji, problem je da svi idu tamo gdje su svi... Zašto bi se netko registrirao na GNU social gdje nikoga ne pozna a ne na Facebook gdje su mu većina poznatih? Zanima me kako to premostiti?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Pitam se kako bi izgledala GNU birtija, gdje je sve free kao beer i libre kao LGBT. :zamisljen
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Pitam se kako bi izgledala GNU birtija, gdje je sve free kao beer i libre kao LGBT. :zamisljen

Prošeći se do svog lokalnog AKC-a...

Zezam se, AKC-i su zakon.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la:Kompromis koji sam spreman napraviti je koristiti lošije aplikacije. Onaj koji nisam toliko spreman napraviti je koristiti non-free software. Drugi kako žele... Šta pak sa npr. gnu socialom?


Nije to toliko problem boljeg ili lošijeg (free software je često bolji), problem je u tome da u nekim slučajevima free alternativa jednostavno nema nešto što je ključan uvjet da bi ga se koristilo. Kao što sam naveo, app za komunikaciju koja radi samo na desktopu je neupotrebljiva ako moraš biti u stanju komunicirati neovisno o tome gdje si.

Koliko vidim, GNU social je mikrobloging, to se baš ne uklapa u moj workflow tako da ne bi komentirao.

plavi zmaj77 je napisao/la:Nije problem niti u tome koliko su bolji ili lošiji, problem je da svi idu tamo gdje su svi... Zašto bi se netko registrirao na GNU social gdje nikoga ne pozna a ne na Facebook gdje su mu većina poznatih? Zanima me kako to premostiti?


Ne bih se baš složio. Kad bi svi išli samo tamo gdje su svi ostali, svi bi bili na Facebooku i nigdje drugdje. Iako FB ima najveći broj korisnika, postoje i druge (više ili manje uspješne) mreže. Čini se da ljudi prihvaćaju alternative (npr. normalno im je koristiti više njih - neki više, neki manje), ako zaključe da od toga imaju koristi. Korisnost će odlučiti dali će negdje biti korisnika ili neće.

Ako misliš da GNU social može biti korisniji od Facebooka, koristi njega i ljudi koji imaju koristi od toga će doći. Ali to neće biti zato jer im je netko objasnio da je tamo bolje, nego zato jer vide da za nekoga drugoga korištenje daje rezultate (vrijeme utrošeno na konkretni servis mu se u nekom obliku vraća).
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 27 kol 2013, 08:58
Lokacija: Ivanec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu / Gnome
plavi zmaj77 je napisao/la:Ono što je pravo pak pitanje je kako da najbolje kažem ljudima da koriste jitsi umjesto skype-a, GNU social ili diasporu umjesto facebooka ili twittera, DuckDuckGo umjesto Googlea ili još gorje Bing-a.


Nikako, 95% ljudi nije briga za privatnost.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
plavi zmaj77 je napisao/la:Prošeći se do svog lokalnog AKC-a...
Zezam se, AKC-i su zakon.

Ne znam što je AKC. Mislio sam na nešto poput Saborske palače na Markovom trgu. :-D
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.