Sada je: 25 tra 2024, 21:42.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jura, lijepo objasnjeno. Jos da se svi toga drze...
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Staromodan je napisao/la:I opet nisi shvatio. Ajmo ponovno... Programer uzme otvoreni izvorni kod koji je pod bsd licencom, koja mu dopusta da izmjene objavi kako hoce. On nije nista ukrao jer ono sto je pod bsd-om je i dalje otvoreno, a on svoje izmjene neka objavi kako hoce.

To je vise fer nego kada se ponekad mulja s gpl-om tako sto njegove izmjene nisu otvorene, iako bi trebale biti. Znaci doslovno nisu otvorene, a ne "obfuscation". Jesi shvatio?

Kaj je to "real world krađa"? Jel kada se ukrade nesto sto je vlasnistvo pojedinca ili sto?

"Kaj je to "real world krađa"? Jel kada se ukrade nesto sto je vlasnistvo pojedinca ili sto?"
Mislio sam kao krađa fizičkih objekata.

"To je vise fer nego kada se ponekad mulja s gpl-om tako sto njegove izmjene nisu otvorene, iako bi trebale biti. Znaci doslovno nisu otvorene, a ne "obfuscation". Jesi shvatio?"
Molim objasni na što točno misliš pod muljanje onda? Ako netko u svojim projektima static linka na GPL kod i ne objavljuje svoj source to nije mana u GPL-u nego se to onda prijavljuje nadležnim autoritetima(sud,FSF, tkogod) i pusti da država kazni tu osobu. Dynamic linkanje je doduše dopušteno. Da, kršenje GPL-a je copyleft violation. Kao i kršenje BSD-a ako ti to nekako uspije.

"I opet nisi shvatio. Ajmo ponovno... Programer uzme otvoreni izvorni kod koji je pod bsd licencom, koja mu dopusta da izmjene objavi kako hoce. On nije nista ukrao jer ono sto je pod bsd-om je i dalje otvoreno, a on svoje izmjene neka objavi kako hoce."

Ma shvaćam ja kaj ti želiš reći, ali da, neki ljudi su tisuće sati rada potrošili na to da bi ti imao to nešto, za besplatno i još u javnoj domeni, i ti bi sad to forkao i 'zatvorio'? Nema. Ako koristiš plodove zajednice onda i doprinosi zajednici.

Slobodan si tako dugo dok svojom slobodom ne zadireš u slobodu drugih ljudi. A BSD svojim 'laisez faire' pristupom upravo to omogućava, jer omogućava naravno zatvaranje forkova. GPL funkcionira tako da možeš ti GPL-ani kod koristiti, ali ako ga već koristiš nemoj biti 'kreten'(nije namijenjeno tebi niti ikome na ovom forumu) i omogući drugima te iste slobode i blagodati koje si sam uživao.

Mnogi ljudi ovdje znaju za priču kako je u Windowsima XP MS zapravo copy-pasteao cijeli FreeBSD-ov network stack. To je smiješno koliko je i žalosno. Microsoft je time zaradio gomilu novca. A zajednica niti je dobila kunu, niti je dobila pokojeg korisnika jer je MS imao loš network stack a niti je dobila natrag MS-ova poboljšanja na taj kod.
A da je taj kod bio GPL-an zajednica bi dobila barem jedno od toga i još bi možda, ovisno o MS-ovoj odluci kako da riješi takvu krizu možda bi neki dijelovi windows kernela bili otvoreni.

GPL ima tzv. 'održivu' slobodu dok BSD ima 'lossy' slobodu. I zato mi je GPL>BSD.
http://www.matusiak.eu/numerodix/blog/2 ... inability/

Evo još zanimljivog čitanja:
https://lwn.net/Articles/61292/
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Ako su izvorni kod dali pod bsd licencom, onda ima. Dovoljno sam doprinio zajednici, samo se nisam s tim preseravao i nisam nista trazio za uzvrat. Ustvari jesam, trazio sam da napreduju i dijele znanje, ali ih je vecinom zanimala samo brza zarada uz jako malo ulozenog truda. Tu na forumu nisam napisao dovoljno korisnih savjeta dok sam koristio gnulinux, niti tekstove koje sam planirao. Gpl proizvode nisam prestao koristiti zbog licenci i slicno tome, nego zbog drugih razloga. I sad bih ja opet mogao navesti prednosti bsd-a, a ti ponavljati one gpl-a i tako u nedogled. A htio sam reci da s vremenom postanu vaznije neke druge stvari, nego sto su to u ovoj temi. Ima jos kojecega, ali nije vazno.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Ne kaže nitko da nisi doprinio zajednici.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la: Želim da unuci mojih unuka žive u futurističkoj utopiji, a ne u futurističkj distopiji.


lijepo, sviđa mi se !

4ndy,

ne vidim način da se prevlada kontradiktornost bilo kojeg životnog svjetonazora. tako mora biti po samoj prirodi stvari. robovlasnički sistem je idealno društvo blagostanja za robovlasnike, ko šiša robove ... namjerno neću spominjati neki suvremeniji svjetonazor da ova diskusija ne ode previše u krivu stranu.

moj prvi susret s otvorenim kodom desio se '85 godine, kad je škola u kojoj sam tada radio dobila apple IIe računalo. računalo je došlo s knjižicom koja sadrži električnu shemu matične ploče i listingom ROM-a. perjanica kapitalizma i vlasničkog softvera stevo jobs nije sputavao svog partnera woza koji je autor sheme i koda da iste objavi.

ovih dana gledam seriju westworld koja se upravo vrti na hbo , dopada mi se kako vođa projekta unapređuje androide - namjerno im dodaje grešku ! smatram da je ta misao autora majkla kričtona ( crichton ) najbolji opis ljudske inteligencije ikada izrečena.

želim reći da je nemoguće prognozirati koji svjetonazor je utopija a koji distopija.
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
GPL pocinje od sasvim krive pretpostavke da bi svi ljudi na svijetu trebali razmisljati isto, sto je naravno nemoguce i jednako ogranicavajuce kao i vlasnicke licence.

Sloboda bi bila izbor dok god taj izbor ne steti nekome drugom.
Ne volis zatvoreni kod, nemoj ga koristiti. Ne volis da te spijuniraju, ne googlaj i ne facebookaj. Zapravo mozes si otkazati i pretplatu na internet sto je mozda veci problem nego OS koji imas na kompu.

Vec sad smo u fazi da onaj tko zeli moze potpuno ignorirati vlasnicke tehnologije u smislu da postoji open alternativa za sve bitne stvari, facebook i android telefoni excluded.
Rezultat je da ce doticni biti prilicno limitiran u stvarima koje covjeka vesele, ali ce prezivjeti i biti funkcionalan.

Iz te perspektive je OSI napravio puno vise od Stallmana, a to je da je priblizio slobodni software korisnicima.
Software nema nikakvu svrhu ako nije koristan, a vecina koja je zagrebala dublje u tu temu je svjesna da sa slobodnim softwareom po Stallmanovoj definicji nailazis na hrpu ogranicenja.

OSI je napravio medjukorak, kompromis zbog interoperabilitya i to je jedini razlog zasto je upotreba slobodnog softwarea veca nego ikad, a i tutnji u tom smjeru.
Naravno taj komprimis dopusta i da ljudi koji misle drugacije i dalje mogu misliti drugacije.
I to je mozda najvaznije, tko je taj tko moze presuditi da su serijatski zakoni bolji ili losiji od nizozemskih? Demokracija u Libiji, jei, bas gustaju. :)
Pa onda tko sto voli, naravno dok god to ne ide na stetu nekog drugog (ok, serijat je mozda malo prejak primjer :) ).

Rusenje cijene radne snage, to nimalo ne stoji, ako uopce postoji financijska usteda na koristenju slobodnog softwarea (naglasavam ako) onda je to nesto sitno na capexu, opex je cesto identican ili veci, a place iskusnih linux sistamaca su medju najvecim na trzistu.
IT se odlucuje na slobodan software iz dva razloga, zato je je best tool for the job (sto sigurno nije GPLv3 zasluga) ili da izbjegnu vendor lock in.

Zato mislim da je to sve skupa zapravo na dobrom putu iako ce vjerojatno doci do cilja tek nakon apokalipse. :)
Jel, postoji puno vecih problema od softwarea koji svi dijele isti korijen, a koje ta ista generalna populacija ignorira.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
glaskoncILLa je napisao/la:
Iz te perspektive je OSI napravio puno vise od Stallmana, a to je da je priblizio slobodni software korisnicima.




moram dodati i ovo - gospodinu stallmanu kapa do poda

1) on je pokrenuo pravu stvar
2) drugi su se popeli na njegova ramena, lako je tada vidjeti dalje
3) volim čovjeka koji stoji uz svoju ideju
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
glaskoncILLa je napisao/la:GPL pocinje od sasvim krive pretpostavke da bi svi ljudi na svijetu trebali razmisljati isto, sto je naravno nemoguce i jednako ogranicavajuce kao i vlasnicke licence.

Sloboda bi bila izbor dok god taj izbor ne steti nekome drugom.
Ne volis zatvoreni kod, nemoj ga koristiti. Ne volis da te spijuniraju, ne googlaj i ne facebookaj. Zapravo mozes si otkazati i pretplatu na internet sto je mozda veci problem nego OS koji imas na kompu.


Moram ustvrditi da su to dosta naivne percepcije slobode. Kad bi bilo tako jednostavno svi bi problemi bili riješeni. Tako sloboda funkcionira s pretpostavkom da su ljudi posve izolirana bića koji žive unutar svoja četiri zida i ni u kojem slučaju ne dolazi do suradnje, izmjena ideja ili bilo kakvog drugog doticaja. U tom slučaju se u potpunosti slažem s tobom, međutim, društvo je konstrukt koji donosi više sadržaja i mehanizama nego čisti zbir svih pojedinaca koji ga čine i onda tu se ne mogu nabacivati redukcije tipa "radi što hoćeš dok mi ne štetiš". Trebaš postaviti pitanje koliko se mijenja tvoj život ne u odnosu na tvog prvog susjeda nego na društvo svih mogućih "susjeda". Sanjanje o nekom dvorcu individualnosti i neovisnosti iz pričica Ayn Rand gdje društvo krase samo nekakvi dobrovoljni odnosi jedan je dobar vic.

Sloboda u društvenom smislu uvijek je kompromis i svaka akcija čovjeka na neki način šteti drugome, ali zato uspostavljamo sustav gdje definiramo koje su granice slobode dopuštene, a koje nisu, kako bi održali podjednaku razinu slobode za sve pripadnike društva. Iz takve perspektive može se uočiti da iz prvotne "apstraktne slobode" proizlaze posve krivi zaključci za daljnja pitanja, kao što je i narav softvera u ovom slučaju.

Međutim, nije to ništa čudno - svi mi s ugodnim poslom, gdje plaćica svaki mjesec ide i gdje gradimo svoje okruženje s percepcijom da je to odraz naše vlastite sposobnosti, imamo tendenciju zaključiti da je svijet baš onakav kakav treba biti - ja, lijep, uspješan i pametan očito dobro plivam u njemu, ergo - može i svako drugi tko se dovoljno potrudi i ima "genetske" predispozicije. Onaj na dnu društvenog "hranidbenog" lanca ima posve drugačiju sliku svijeta i dok gleda nas kako uživamo svoje slobode "i nikome drugom ne štetimo" može samo zaključiti da je svijet složen za vladajuću klasu i pripadajuće ekstenzije. Nezgodna je činjenica jedino da onih na dnu ima više nego svih ostalih, uostalom, bez toga u konačnici mi ni ne bi imali svoje slobode.

Tu se i "opensource" pokazuje kao odraz te vladajuće klasne svijesti: "Pustite me da ja biram svoj softver, a ti biraj koji ti hoćeš - mene se ne tiče. I svi sretni." Međutim, vlasnički softver kroji tvoju sudbinu i kada ga ne koristiš - ne samo na račun slobodnog softvera, već i društva u kojem živiš. Kad Microsoft prodaje licence za svoj vlasnički softver državi i time efektivno smanjuje recimo budžet za vrtiće i škole ili socijalne servise nije da se to događa slučajno ili da je odraz volje nekakvih par pojedinaca na vlasti i malo korupcije, već je to sustavna posljedica postojanja vlasničkog softvera u ovakvom kontekstu.

Vec sad smo u fazi da onaj tko zeli moze potpuno ignorirati vlasnicke tehnologije u smislu da postoji open alternativa za sve bitne stvari, facebook i android telefoni excluded.
Rezultat je da ce doticni biti prilicno limitiran u stvarima koje covjeka vesele, ali ce prezivjeti i biti funkcionalan.

Ovo je valjda bilo ironično, jer sva tehnologija koja se danas koristi u dnevnom životu je na neki način vezana za Android, Facebook, Google i ostalu klapu. Bez tih platformi i komponenata život sve više postaje nefunkcionalan.

Iz te perspektive je OSI napravio puno vise od Stallmana, a to je da je priblizio slobodni software korisnicima.
Software nema nikakvu svrhu ako nije koristan, a vecina koja je zagrebala dublje u tu temu je svjesna da sa slobodnim softwareom po Stallmanovoj definicji nailazis na hrpu ogranicenja.

OSI nije napravio ništa već je tržište samo namirisalo korisnost i isplativost slobodnog softvera i upregnulo ga ka svojem cilju - maksimizaciji profita. Bilo kakva nasumična grupa ljudi koji bi željeli primijeniti slobodan softver na tržištu završila bi na istom tronu što god su napisali ili napravili. Stallman je s druge strane Don Quijote koji nije shvatio da je u startu izgubio s tim pristupom.

OSI je napravio medjukorak, kompromis zbog interoperabilitya i to je jedini razlog zasto je upotreba slobodnog softwarea veca nego ikad, a i tutnji u tom smjeru.
Naravno taj komprimis dopusta i da ljudi koji misle drugacije i dalje mogu misliti drugacije.
I to je mozda najvaznije, tko je taj tko moze presuditi da su serijatski zakoni bolji ili losiji od nizozemskih? Demokracija u Libiji, jei, bas gustaju. :)
Pa onda tko sto voli, naravno dok god to ne ide na stetu nekog drugog (ok, serijat je mozda malo prejak primjer :) ).

O kakvom mi "interoperabilityju" pričamo? Facebook je interoperabilan? Skype? WhatsApp? Google?

Što se tiče nove demokracije u Libiji - nju je baš donijela zapadnjačka demokracija - svi mi slobodni ljudi Zapada.

Rusenje cijene radne snage, to nimalo ne stoji, ako uopce postoji financijska usteda na koristenju slobodnog softwarea (naglasavam ako) onda je to nesto sitno na capexu, opex je cesto identican ili veci, a place iskusnih linux sistamaca su medju najvecim na trzistu.
IT se odlucuje na slobodan software iz dva razloga, zato je je best tool for the job (sto sigurno nije GPLv3 zasluga) ili da izbjegnu vendor lock in.

Zašto si skrenuo temu s developera na linux sistemce? I onda opet govoriš o slobodnom softveru samo u kontekstu linux sistemca - evo imamo tu hrpu desktop korisnika koji se baš ne mogu složiti da je slobodan softver najbolji tool for the job - unatoč tome pokušavaju.

Ne kažem da je rušenje cijene radne snage jedini razlog, ima i drugih (kao recimo izbjegavanje vendor lock-ina što si naveo), ali uvelike igra utjecaj jer odjednom postoji cijela sila radne snage koja na nekom githubu radi bez plaće, a čim netko radi tvoj posao bez plaće tebi plaća ide dolje - zakoni tržišta.

Jel, postoji puno vecih problema od softwarea koji svi dijele isti korijen, a koje ta ista generalna populacija ignorira.

Slažem se, ali ne znam govorimo li o istom korijenu.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:svi mi s ugodnim poslom, gdje plaćica svaki mjesec ide i gdje gradimo svoje okruženje s percepcijom da je to odraz naše vlastite sposobnosti, imamo tendenciju zaključiti da je svijet baš onakav kakav treba biti - ja, lijep, uspješan i pametan očito dobro plivam u njemu, ergo - može i svako drugi tko se dovoljno potrudi i ima "genetske" predispozicije. Onaj na dnu društvenog "hranidbenog" lanca ima posve drugačiju sliku svijeta i dok gleda nas kako uživamo svoje slobode "i nikome drugom ne štetimo" može samo zaključiti da je svijet složen za vladajuću klasu i pripadajuće ekstenzije. Nezgodna je činjenica jedino da onih na dnu ima više nego svih ostalih, uostalom, bez toga u konačnici mi ni ne bi imali svoje slobode.


opaki paragraf , ili da budem sasvim iskren - naopaki !
ima tu štofa za cijelu gajbu pive he he

nadam se da ćemo jednom uhvatiti vremena da popijemo koje piće i dobro se posvađamo
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:opaki paragraf , ili da budem sasvim iskren - naopaki !
ima tu štofa za cijelu gajbu pive he he

nadam se da ćemo jednom uhvatiti vremena da popijemo koje piće i dobro se posvađamo


;) ...uz korekciju da gajba ne bi bila dovoljna.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.