Sada je: 18 tra 2024, 03:56.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Igram se neko vrijeme sa USB stikovima, ali jos od proslog info-sajma vrti mi se po glavi ideja sa externim diskom na koji bi instalirao nekoliko distri, koje bi mogao tada pokretati sa svakog drugog racunala.
Znaci, imam konacno externi disk od pola TB i nakon vikenda krecem.
U medjuvremenu slusam savjete:
1. Koje jos distre instalirati osim Archa ?
2. Kako particionirati i pripremiti disk za ovaj posao?
3. Na sto moram jos paziti?
slika
Zadnja izmjena: Vl@do; 30 sij 2016, 18:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Koje jos distre instalirati osim Archa ?

Daj svakoj po 30GB ~ 8 distri, jedna /home i swap particija.
Vl@do je napisao/la:Kako particionirati i pripremiti disk za ovaj posao?

Kao i svaku distru - / jedno 30GB (po distri), /home 200GB (zajednički) i swap 3GB (zajednički).
Vl@do je napisao/la:Na sto moram jos paziti?

Ako /home ide zajednički ime usera različito na svakoj distri ili stavi broj pored imena ako ćeš isto stavljati. Kako će se na drugom hardveru ponašati to je pitanje jer tamo negdje će biti druga grafička, mrežna...
I kod instalacije najbolje ti je da taj externi disk uvališ u laptop ili komp (stari izvučeš) zbog grub-a da ne popravljaš kasnije na starom/drugom disku*.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Imam terabajtni externi HDD i na njemu Arch KDE instaliran + live CLI, ostalo je live GUI. Uredio sam grub.cfg tako da mogu birat Arch live ili instalirani. Također, za Arch (instalirani) morao sam postaviti u grub.cfg da se podiže fallback initramfs inače PC s drugačijom konfiguracijom, odnosno hardverom, neće htjet bootat.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
vision je napisao/la:...najbolje ti je da taj externi disk uvališ u laptop ili komp (stari izvučeš) zbog grub-a da ne popravljaš kasnije na starom/drugom disku*.
:thmbs-up
Vidiš, toga se nisam sjetio. Super, znači normalno install, jednu po jednu.
vision je napisao/la:Kako će se na drugom hardveru ponašati to je pitanje jer tamo negdje će biti druga grafička, mrežna...

Cooleech je napisao/la:...morao sam postaviti u grub.cfg da se podiže fallback initramfs inače PC s drugačijom konfiguracijom, odnosno hardverom, neće htjet bootat.

Ima neka varijanta da se u izborniku odabere nešto kao "bootaj sa raspoloživim hardverom" ili tako nešto. Vidio sam to na nekim distrama. Uostalom, odmah nakon prve distre (Arch), mislim isprobati na drugim kompovima, pa "živi bili pa vidjeli".
Znači, sve moraju biti 32-bitne kako bi ih mogao dizati i na drugim (starijim računalima), i birati ću LTS izdanja (Mint i Ubuntu). I svi će biti Xfce da ih mogu dizati na starijim kompovima.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vidim da je tema stara ali ne bi bilo loše probuditi aktivnost :D
Osobno ne bi nikom preporučio isti /home za više distribucija. To je jako nesigurno, jer user aplikacije spremaju postavke u /home i šta jednu distru ću apdejtat pa ostale popravljat kasnije....

U konkretnom slučaju autora teme ja bi osobno odabrao isti /boot za sve distribucije i u njega stavio jedan kernel koji će pokretati sve njih jer je autoru i cilj da pokreće različita računala sa multiboot diskom...
Taj kernel bi ili kompilirao sam da budem siguran ili uzeo neki od nekog livecd-a
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 03 stu 2016, 12:23
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Antares je napisao/la:Osobno ne bi nikom preporučio isti /home za više distribucija. To je jako nesigurno, jer user aplikacije spremaju postavke u /home i šta jednu distru ću apdejtat pa ostale popravljat kasnije....

Krivo. Ista /home particija može za X distri, ali treba postaviti različito ime usera za svaku distru i onda nema problema.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Imao sam dual-boot LMDE-a i Archa na jednom PC-u s zajedničkom /home particijom i istim userom, a nisam imao nikakvih problema. Samo sam editirao .bashrc da paše na oboje i amen.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kratko si to imao čini se.
Svakako može se više usera staviti i time zaobići oni globalni problemi, trenutno mi ne pada nešto na pamet ali osobno ne volim zbrke i strke pa ne bi nikad imao za svaku distru usera, ne bi mogao mirno spavati i raditi u bilo kojoj od njih iako mi ne pada na pamet nešto što bi moglo poći po zlu. Ja volim onu politiku; sve na svoje mjesto :D
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 03 stu 2016, 12:23
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Antares je napisao/la:Kratko si to imao čini se.

Pa, ako je 2 godine kratko vrijeme.. onda da. Nekako mi se to i ne čini kratkim.. :bleh
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.