Sada je: 04 svi 2024, 00:03.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

binarni je napisao/la:Sprdnjom ste napravili manevar da se ne raspravlja o onome što je Antares napisao. OK. Ja ću,kad se vratim doma, opet na svoj Linux zato što ja tako želim ali Antaresova primjedba stoji.

a to je...? :hmm
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Sprdnjom?

Netko drugi bi možda (s pravom) pomislio da je sprdnja svaki pokušaj neinformiranog pojednostavljivanja i svođenja teme na usporedbice i promašene analogije "Windowsi su kao X a Linux je kao XY".

Koji Windowsi, koji to "Linux"? O čemu zapravo govorimo kad uspoređujemo sigurnost Windowsa i Linuxa? I zašto su pobogu ljudi toliko opsjednuti uspoređivanjem toga?

Uspoređujemo li nove, aktualne Windowse 10 ili Windows XP, koje i dalje koristi gomila ljudi i koji više ne dobivaju službene sigurnosne zakrpe? Jesu li oni sigurniji od Linuxa? I koje to distribucije Linuxa? Nisu sve jednake niti sve imaju isti pristup sigurnosti. Postoji ta neka predodžba da je "Linux" nekakav jedinstveni, homogeni proizvod o kojemu se onda može generalizirati u nedogled, a pitaj boga na što ljudi zapravo misle kad se referiraju na takav "Linux". Na Ubuntu, možda? :hmm

Nije to sve baš tako jednostavno, i ako se stvarno želi ozbiljno raspravljati o tome, onda treba biti spreman jasno definirati šta se točno uspoređuje i s čim. A neozbiljna čavrljanja i nadmudrivanja bez ikakvih podataka i izvora bi se, da, mogla nazvati sprdnjom.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Rečenica 'Linux kernel se sastoji od 40% sigurnosnih kodova' te odmah diskvalificira kao ozbiljnog diskutanta.

Jedno je činjenica, Microsoft zadržava kompatibilnost unatrag pa ostavlja sav kod koji treba krpati unazad, tzv. politika stabilnog API-ja.

Linux kernel nema politiku stabilnog API-ja, brišu se stare, pišu se nove funkcije, novi driveri. Lakše održavati, manje koda, manja vjerojatnost zloupotrebe, stabilnije. MS ne može imati pristup svim zatvorenim driverima trećih strana. Evo kako je to razvijatelj Linux kernela G.K. Hartman opisao na primjeru usb drivera kod Linuxa i onih na Windowsima (podnaslov the kernel needs a stanke api)
http://www.kroah.com/log/linux/ols_2006_keynote.html

Sry na velikom citatu, ali stvarno je odličan primjer i trebalo bi svakako pročitati, pogotovo oni s tvrdnjama iz teme:

For those of you who don't know what an API is, it is the description of how the kernel talks within itself to get things done. It describes things like what the specific functions are that are needed to do a specific task, and how those functions are called.
For Linux, we don't have a stable internal api, and for people to wish that we would have one is just foolish. Almost two years ago, the kernel developers sat down and wrote why Linux doesn't have an in-kernel stable API and published it within the kernel in the file:
https://www.kernel.org/pub/linux/kernel ... -rc2.patch
If you have any questions please go read this file. It explains why Linux doesn't have a stable in-kernel api, and why it never will. It all goes back to the evolution thing. If we were to freeze how the kernel works internally, we would not be able to evolve in ways that we need to do so.
Here's an example that shows how this all works. The Linux USB code has been rewritten at least three times. We've done this over time in order to handle things that we didn't originally need to handle, like high speed devices, and just because we learned the problems of our first design, and to fix bugs and security issues. Each time we made changes in our api, we updated all of the kernel drivers that used the apis, so nothing would break. And we deleted the old functions as they were no longer needed, and did things wrong. Because of this, Linux now has the fastest USB bus speeds when you test out all of the different operating systems. We max out the hardware as fast as it can go, and you can do this from simple userspace programs, no fancy kernel driver work is needed.
Now Windows has also rewritten their USB stack at least 3 times, with Vista, it might be 4 times, I haven't taken a look at it yet. But each time they did a rework, and added new functions and fixed up older ones, they had to keep the old api functions around, as they have taken the stance that they can not break backward compatibility due to their stable API viewpoint. They also don't have access to the code in all of the different drivers, so they can't fix them up. So now the Windows core has all 3 sets of API functions in it, as they can't delete things. That means they maintain the old functions, and have to keep them in memory all the time, and it takes up engineering time to handle all of this extra complexity. That's their business decision to do this, and that's fine, but with Linux, we didn't make that decision, and it helps us remain a lot smaller, more stable, and more secure.
And by secure, I really mean it. A lot of times a security problem will be found in one driver, or in one core part of the kernel, and the kernel developers fix it, and then go and fix it up in all other drivers that have the same problem. Then, when the fix is released, all users of all drivers are now secure. When other operating systems don't have all of the drivers in their tree, if they fix a security problem, it's up to the individual companies to update their drivers and fix the problem too. And that rarely happens. So people who buy the device, and then use the older driver that comes in the box with the device, which is insecure. This has happened a lot recently, and really shows how having a stable api can actually hurt end users, when the original goal was to help developers.
Zadnja izmjena: hrvooje; 09 stu 2016, 08:00; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Antares je napisao/la:to je moj način komunikacije.
meni je lakše u dvije reči "security kod" ili u tri "koji razvijaju linux" jer podrazumjevam da se zna šta mislim pa štedim riječi i tipkanje.
Nebitno je, i windows i linux imaju i prednosti i mana podjednako.,., po meni. I osobno jedan dobar windows server ne smatram imalo nesigurnijim od linuxa. 100 ljudi 100 čudi, rekao sam mišljenje i nema potrebe zadaljnjom raspravom

binarni je napisao/la:Sprdnjom ste napravili manevar da se ne raspravlja o onome što je Antares napisao. OK. Ja ću,kad se vratim doma, opet na svoj Linux zato što ja tako želim ali Antaresova primjedba stoji.

Ovo je moja reakcija na ovakve izjave a vjerujem i velike većine forumaša ovoga foruma :hihi

Abzeenth je napisao/la:Nije to sve baš tako jednostavno, i ako se stvarno želi ozbiljno raspravljati o tome, onda treba biti spreman jasno definirati šta se točno uspoređuje i s čim. A neozbiljna čavrljanja i nadmudrivanja bez ikakvih podataka i izvora bi se, da, mogla nazvati sprdnjom.

Abzy, nakon ovoga bi te prije godinu-dvije jedan osebujan forumaš pozvao na raspravu u televizijskoj emisiji :lulz
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:Abzy, nakon ovoga bi te prije godinu-dvije jedan osebujan forumaš pozvao na raspravu u televizijskoj emisiji :lulz


Dragi prijatelju, ne pridružuj se onima koji prizivaju zle duhove... spametan Egzorcizam je bio težak i dugotrajan. :mrtav
Avatar
Postovi: 1068
Postovi: 1068
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne znam, eto, možda ja imam metlu u guzici, ali mislim da se o ozbiljnim temama treba raspravljati na ozbiljnoj razini. :pogled_dolje

Za zezanciju i neobavezno, neinformirano čavrljanje imamo zasebne teme i podforume. Ali kad se radi o nečemu tako važnom i složenom kao što je sigurnost, treba paziti šta se piše...jer to mogu pročitati i ljudi koji nisu dobro upućeni, ili su potpuni početnici, i onda naučiti ili zapamtiti informacije koje su pogrešne. Tako se samo širi FUD. Ionako ga već ima dosta u zajednicama Linux korisnika; trebali bismo se truditi da ga suzbijemo, a ne stvaramo.

EDIT: recimo post koji je napisao hrvooje gore je pozitivan primjer. Dao je link i citat čovjeka koji se doslovno bavi izradom kernela. On je daleko vjerodostojniji izvor informacija od bilo kakvih odokativnih procjena.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
@Abzeenth, u pravu si, besumnje treba govoriti ozbiljno o ozbiljnim temama. Nažalost, ozbiljne teme ove vrste znale su se u prošlosti pretvoriti u ozbiljne rasprave neke druge vrste, što nikome ne bi trebao biti cilj.

Budući da je rasprave takve, neželjene, vrste osobito poticao stanoviti korisnik ovog foruma koji se kasnije sam povukao s foruma, ne sviđa mi se što se opet sjećamo njega. Čovjek je došao i otišao svojom voljom i pravo mu budi. Od takvih uspomena nema ničeg dobrog.
Avatar
Postovi: 1068
Postovi: 1068
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.