Sada je: 28 tra 2024, 16:51.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Vidio sam vijest o problemu koji se javlja na pojedinim računalima koje proizvodi Lenovo. Radi se o neželjenom Superfish softveru, potencijalno ozbiljnoj prijetnji sigurnosti i privatnosti korisnika. O tome više ovdje: http://arstechnica.com/security/2015/02 ... nnections/

Navedeni su i tipovi računala koji su ovime ugroženi, a općeniti savjet je da se provede reinstalacija OS-a u cijelosti. Čini se da moj laptop (serija G 500) nije na popisu ugroženih, ali svejedno me veseli što sam uz njega dobio samo FreeDos, a onda na miru instalirao Debian...
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ako misliš na oem windows, microsoft nudi jednostavno rješenje da imaš čiste izvorne windowse bez ijednog dodatka koje natrpaju proizvodači računala.
Max Bunker
Max Bunker
Kako sam napisao (i prenio), ne mislim na MS Win, nego na Lenovo. Riječ je o tvornički predinstaliranom softveru, koji može ostaviti ozbiljne posljedice. Čini se da su osobito bila ugrožena računala isporučena od jeseni 2014. do kraja siječnja ove godine. Ostali detalji mogu se vidjeti na navedenom linku. Tko želi, možda može riješiti problem kroz reinstalaciju MS Win, i to preko zasebnog instalacijskog medija. Moja je preporuka da se instalira GNU/Linux.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Lenovo se tu malo zaigrao, no i ostali oem-i znaju biti prljavi. Meni je unutar samsunga došao zloglasni babilon unutar tvorničke instalacije.

Ovo kaj je lenovo utrpal se riješi običnom deinstalacijom tog programa i ručnim brisanjem pripadajućih certifikata, dok se mog babilona je bila muka riješiti..

Tko hoće čist operativni sistem može birat, linux ili clean windows na oem računalo, a odnedavno je to vrlo lak postupak :

http://podsistem.blogspot.com/2015/02/o ... l.html?m=1
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:Ovo kaj je lenovo utrpal se riješi običnom deinstalacijom tog programa i ručnim brisanjem pripadajućih certifikata


Ne, izgleda da nije tako. Nije dovoljno maknuti Superfish. U članku objavljenom na Arstechnica baš izričito stoji da taj postupak nije dovoljan. U komentaru ispod naglašeno je da treba reinstalirati.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Arstechnika kaže tako a lenovo kaže ovako :

http://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y- ... -p/2029206

Reinstal predlažu možda iz razloga zaostataka reg kljuceva i dll-ova, no nije neophodno jer rundll.exe više nece pozivati zajedničke dll funkcije za programe koje windows registrira kao deinstalirane a svchost procesi isto tako više neće hostati nijedan proces iz te domene. Sve suprotno tome bi ukazivalo na malwer a ne ovo o čemu pričamo...

Iako, je osobno, više vjerujem clean instalu nego kojekakvim čišćenjima, a čak je nekad instal brži od sveobuhvatnog čišćenja.
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:osobno, više vjerujem clean instalu nego kojekakvim čišćenjima, a čak je nekad instal brži od sveobuhvatnog čišćenja.


Slažem se u potpunosti. Uostalom, mislim da uz vijesti ovakve vrste više povjerenja zaslužuje relativno neovisni portal, kakva je ovdje Arstechnica, nego proizvođač, jer će on uvijek nastojati umanjiti štetu, zaštititi svoj ugled i prikazati opasnost manjom od stvarne.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Logično, reko bi Čombe .

;-)

Rađe clean install nego ovako se mučiti :

http://podsistem.blogspot.com/2015/02/t ... e.html?m=1
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.