Sada je: 29 ožu 2024, 12:11.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ne znam zašto se ne bi moglo testirati, eksperimentirati i učiti i dalje? Postoje barem tri mogućnosti: kroz dual-boot, kroz Virtual Box ili pak na zasebnom računalu. Slobodnoga vremena uvijek se nađe za hobi... pa čak i profesionalnu aktivnost; Stefano Zacchiroli je sveučilišni nastavnik, koliko znam.

Ovaj predloženi pravac koji vodi ka 4-5 GNU/Linux distri kao jedino mogućih izgleda mi posve neprihvatljivo, jer i formalno i sadržajno osiromašuje OS, a usto otupljuje ljude. To je najgore. Ali eto, ovo (jedno, moje) mišljenje nikoga ne obvezuje.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
iStop je napisao/la:Promiče ti iz vida činjenica da je prošlo vrijeme kada su svi korisnici linuxa (ili ogromna većina njih) bili profesionalni informatičari ili ljubitelji informatike, pa su onda oni testirali linux na poslu/sveučilištu/školi, a nešto i doma, a još im je i ostajalo vremena za obitelj, prijatelje itd. Danas su većina korisnika, osobe koje nemaju baš puno veze s informatikom pa ne mogu ni eksperimentirati s vlastitim računalima, a i slobodnog je vremena sve manje. Tvorci linux distribucija samo se prilagođavaju tom trendu omasovljenja i komercijalizacije linuxa, a krajnji rezultat svega toga će biti baš to što ti kažeš novi Apple ili MS i to x3 ili x4.
Pravim ljubiteljima linuxa odnosno ljubiteljima linuxa kakav je nekad (prije ovog početka buduće komercijalizacije) bio, preostaje da žive s tim.

Mislim da su BSD, linux i sl. kao otvoreni projekti u svojoj osnovi rezultat drugačijeg ekosustava, koji je vođen drugačijim zakonitostima od MS ili Apple-ovih tržišnih, odn. u njihovom slučaju, uglavnom njihovog monopolističkog dijela.
Recimo, i konj i automobil mogu poslužiti kao prijevozno sredstvo ali sve drugo im je u osnovi različito, iako se mogu koristiti u istu svrhu. Ako odjednom nestane nafte u svijetu, ne znači da će konji odjednom stati, i obratno.
Isto tako, gledanje na udjele linuxa u postocima u odnosu na Win i OSX je trpanje linuxa u taj tržišni okvir.
:D Trpati u istu kantu pingvine, jabuke i prozore? :D

Ako uopće raste broj korisnika linuxa, među njima je proporcionalno i onih koji nisu aktivno zainteresirani za njegov razvoj. Mislim da je to dobro, tu će se uvijek naći određeni dio onih koji će doprinositi tom razvoju.
Ali kako raste broj korisnika, raste i broj ljudi koji imaju slobodu mijenjati stvari, pa se tako i distribucije granaju.
Ne treba podcjenjivati nove generacije. Uvijek je bilo i biti će puno ljudi koje zanimaju DIY i sloboda rada na računalima. Ako bude takvih 5% među onih 95% koji love pokemone telefonima, to će biti dovoljno za razvoj.

Mislim da onaj tko traži sigurnost i determinantnost u takvom okružju to neće nikad dočekati, kao ni srdela u moru.
Osjećaj sigurnosti traži sustav stalne podrške, koji je uglavnom plaćen, kao u saborskih zastupnika. Ili bogom dan, kao u sretnom slučaju ribice u akvariju. A determinantnost često ne može ni podrška priskrbiti, kako je vidljivo na primjeru Windowsa, gdje oni mijenjaju stvari u korist svog profita a mi jednostavno progutamo servirano, prilagodimo se i idemo dalje.

Da ne bauljam dalje, jednostavno, pravi otvoreni sustavi će u nekom obliku uvijek preživjeti jer su produkt ljudske radoznalosti, želje za suradnjom i žudnje za slobodom. A ako jednog dana nestane i linux kernela, zamijenit će ga nešto drugo. Uživaj!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
JH-IM je napisao/la:Moj problem koji je opisan na LZSu je dobar primjer problema o kojem govori Dedoimedo o često traljavoj podršci hardveru i neobičnim bugovima i regresijama na Linuxu, laptop poznate marke i slušalice NE rade, nijedan hack nije pomogao, isprobane i neke druge distribucije osim Ubuntua i jednostavno kao da ih uopće ne prepoznaje, jedna uobičajena periferija kao slušalice na koju ljudi ni ne misle da bi mogla ne raditi, meni NE radi, kada će proraditi o tom potom, tako da potpuno razumijem njegovu frustraciju u članku, da običan izlaz za slušalice ne radi u nijednoj isprobanoj distribuciji na hardveru koji nije egzotičan je jednostavno loše. Prijavio sam gdje sam mogao problem pa ćemo vidjeti kada će se to riješiti, do tada sam lišen upotrebe slušalica na Linuxu na čijoj ext4 particiji mi je i sva glazba :) A meni su slušalice jako važne.

Nije mi bilo ni na kraj pameti da tako nešto banalno neće raditi, rekao sam si vidjeti ću hoće li backlight, web kamera i slično raditi dobro kada ono bug koji mi je bio potpuno neočekivan. Sa Linuxom nikada nije dosadno jer nikada ne znaš gdje će te zateći neočekivani bug :) Dedoimedo govori upravo o tome, basic functionality kako često ne radi, a izlaz za slušalice je as basic as it gets.


Upravo na tvom primjeru (i potom kod sebe) mogu gotovo opipati pad kvalitete Ubuntua, a onda posredno i njegovih forkova jer ipak za sobom vuče (nadam se ne u propast) dobar dio distribucija.

Ti si uzeo ROG i u startu si očekivao da možda neki dio laptopa neće raditi i na kraju je ispao problem s slušalicama... ok, relativno novi hardver, a i ne mislim da developeri kernela, firmwarea i ostalog programiraju na ROG-u pa je to možda i očekivano.

Međutim kod mene nije takav hardverski slučaj... trenutno kao zamjenu za desktop koristim ThinkPad T420, kao laptop kojeg nosim sa sobom koristim X220, a nedavno sam nabavio i T540p kako bi njime zamijenio T420... i na tim strojevima (svi su Intel i5 s integriranom grafikom) bi Linux trebao raditi savršeno jer masa Linux developera koristi upravo T, X i W serije ThinkPada... no mauna s zadnjom verzijom Ubuntua.

OK, ne mogu reći da mi hardver ne radi... radi, ali pitanje je kako radi... a radi bolje s starijim verzijama distribucija nego s novima.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Upravo na tvom primjeru (i potom kod sebe) mogu gotovo opipati pad kvalitete Ubuntua, a onda posredno i njegovih forkova jer ipak za sobom vuče (nadam se ne u propast) dobar dio distribucija.

Ti si uzeo ROG i u startu si očekivao da možda neki dio laptopa neće raditi i na kraju je ispao problem s slušalicama... ok, relativno novi hardver, a i ne mislim da developeri kernela, firmwarea i ostalog programiraju na ROG-u pa je to možda i očekivano.

Međutim kod mene nije takav hardverski slučaj... trenutno kao zamjenu za desktop koristim ThinkPad T420, kao laptop kojeg nosim sa sobom koristim X220, a nedavno sam nabavio i T540p kako bi njime zamijenio T420... i na tim strojevima (svi su Intel i5 s integriranom grafikom) bi Linux trebao raditi savršeno jer masa Linux developera koristi upravo T, X i W serije ThinkPada... no mauna s zadnjom verzijom Ubuntua.

OK, ne mogu reći da mi hardver ne radi... radi, ali pitanje je kako radi... a radi bolje s starijim verzijama distribucija nego s novima.


Da je moj problem isključivo do Ubuntua, ali nije jer sam probao OpenSuse Tumbleweed i Manjaro u live modeu i na njima isto ne radi izlaz za slušalice. Zvučna je Realtekova i nije rijetka zato me ovaj problem još više čudi. Preko zvučnika sve radi sasvim normalno. Da radi na nekoj drugoj distribuciji bi nju instalirao i koristio, ali ovo mi izgleda kao bug u kernelu ili Alsi koji zahvaća sve distribucije.

To me neugodno iznenadilo jer mi sve drugo radi bez ikakvih problema, webcam, trackpad, backlight i ostalo. Jesi probao stariji ili noviji kernel? Kernel ponekad zna imati regresije pa na novom ne radi što je radilo na starom. Ja sam isprobao do 4.6 koji je bio najnoviji i ništa se nije promijenilo. Trebam probati 4.7 da vidim ima li ikakve promjene, Alsa developeri nisu baš komunikativni, poslao sam email liku koji radi na Alsi i nije mi uopće odgovorio, ok uvijek je moguće da je završio negdje u spamu, ali ne znam, poslao sam im i na mailing listu gdje nisam nikada dobio povratnu informaciju jer li moj email prihvaćen ili nije tamo. Onda sam našao sličan bug na Launchpadu i dodao svoj slučaj, da li će to pomoći vidjeti ćemo kroz neko vrijeme.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Da je moj problem isključivo do Ubuntua, ali nije jer sam probao OpenSuse Tumbleweed i Manjaro u live modeu i na njima isto ne radi izlaz za slušalice. Zvučna je Realtekova i nije rijetka zato me ovaj problem još više čudi. Preko zvučnika sve radi sasvim normalno. Da radi na nekoj drugoj distribuciji bi nju instalirao i koristio, ali ovo mi izgleda kao bug u kernelu ili Alsi koji zahvaća sve distribucije.

Pa nisam ni mislio isključivo na Ubuntu već općenito na pad kvalitete novih kernela... i radi meni sav hardver na TP (osim *ebenih Gobi 2000 i 3000 modema no to sam riješio zamjenom BIOS-a i Toshibinim 3G modemima)... ali više od pola sata manja autonomija na bateriji i veće zagrijavanje je problem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Provjerio sam opet Ubuntu forum i vidim novi post, tip mi je rekao da spojim slušalice na line out i odaberem to u Pulse Audio mikseru i vidi čuda slušalice su proradile pface Ne preko svojega standardnog izlaza. Barem nekakav workaround.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Barem nešto... što se mene tiče, možda su svi developeri prešli na Dell XPS pa su zanemarili TP :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Pa nisam ni mislio isključivo na Ubuntu već općenito na pad kvalitete novih kernela... i radi meni sav hardver na TP (osim +ebenih Gobi 2000 i 3000 modema no to sam riješio zamijenom BIOS-a i Toshibinim 3G modemima).


Ja nisam imao probleme sa novim kernelima na par računala koja sam ja instaliravao, sve dok nisam kupio ovaj novi laptop, valjda je moj stari laptop i još nekoliko drugih bilo dovoljno standardno da ne primijetim te probleme sa novim kernelima. Ali 16.04 LTS jest lošiji od onih prije, ispeglali su u međuvremenu većinu tih manjih bugova ali mislim da je ciklus od svakih 6 mjeseci prekratak, ne bi se čudio da je kernel kriv za puno problema sa novijim verzijama distribucija. Prebrzo i njih izdaju. Nikada čuo za te modeme :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
3/4 G modem za mobilni internet ?? .. ono što ti komunicira s SIM karticom pa moš' na net kad hoćeš :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Barem nešto... što se mene tiče, možda su svi developeri prešli na Dell XPS pa su zanemarili TP :-D


Čini mi se ovaj line out jači od standardnog izlaza, ili toliko dugo nisam čuo svoje slušalice nisam čuo da mi se čini. Koliko sam ja gledao one intervjue sa kernel developerima većina je koristila desktop :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.