Sada je: 12 svi 2024, 20:04.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:3/4 G modem za mobilni internet ?? .. ono što ti komunicira s SIM karticom pa moš' na net kad hoćeš :-D


Znam za to, ali nisam nikada naišao na te Gobi :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Znam za to, ali nisam nikada naišao na te Gobi :-D

Sierra Gobi, modeli od 2000 do 6000 standardno dolaze u ThinkPadima :-D

http://www.thinkwiki.org/wiki/Qualcomm_Gobi_2000
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
iStop je napisao/la:(...)
Pravim ljubiteljima linuxa odnosno ljubiteljima linuxa kakav je nekad (prije ovog početka buduće komercijalizacije) bio, preostaje da žive s tim.

(Na ova zadnja dva linka koji si dao neki od komentatora zalažu se za "Gentoo Linux with Debian package management" a neki za korištenje BSD-a: možda je i to izlaz.)

Takav izbor (odluka) nema veze sa (ne)kvalitetom linuxa, već sa time želi li netko ostati marginaliziran (da ne kažem: "poseban") ili ne. :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Dobar post, @jurastublic :thmb-up
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
branac88 je napisao/la:Takav izbor (odluka) nema veze sa (ne)kvalitetom linuxa, već sa time želi li netko ostati marginaliziran (da ne kažem: "poseban") ili ne. :kava


Ovo je prisutno u Linux svijetu valjda otkada postoji, jedan dio korisnika želi veću prisutnost Linuxa u javnosti jer to donosi bolje drivere i više softvera, ali postoji i jedan manji dio korisnika koji ne žele da Linux bude masovnije korišten jer onda više neće biti dovoljno kul da bi ga oni koristili, izgubio bi svoj status OSa za geek elitu. Sa obzirom da je tek nedavno Linux dogurao do 2% udjela na desktopu, njihovi su strahovi neopravdani :-D

Linus Torvalds nema problema sa tim, on je izjavio da i dalje "želi desktop", jer je Linux pokorio superračunala, mainframeove, servere, embedded uređaje itd, ali još nije desktop. Vjerojatno ni neće jer je desktop puno specifičniji i sa potpuno drukčijim zahtjevima.

I kakav crni Gentoo i BSD Unix, prava elita bi se prebacila na GNU Hurd :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Necu pisati o razlozima, ali proslih godina je puno dobrih programera odustalo od Linuxa i uopce racunala, a manji dio njih je presao na druge sustave, pa je vjerojatno tocno to sto D&M pise. Ne koristim ga vise za desktop, pa ne znam kakvo je trenutno stanje.

Na svim forumima opada broj korisnika, pa tako i onih koji traze pomoc. Meni dosta tema koje su pisane proslih godina djeluje zanimljivije od novijih i cesto dodjem tu tako da ih ponovno procitam. Da se drukcije razmisljalo i radilo tada bi vjerojatno neki korisni korisnici jos uvijek bili tu.

Rudar, to sto se neki prave ili imaju papir da znaju jako puno ne znaci da je to istina.

Branac, ne koriste svi novotarije, a sto se tice kretanja tada je smislenije stati i dobro razmisliti u kojem smjeru i kako ce se kretati.

Jh, ali bas je fora kada si neki napisu u zivotopisu da su izgradili svoju vlastitu distru (a presute da su greske pokrpali drugi), a svejedno im je sto ce biti s njom nakon sto se uguze. Koristio sam Linux dugo godina, isprobao jako puno distribucija i nisam se pretjerano vezao za neku odredjenu, iako su mi neke djelovale kao idealne za pocetnike, druge za svakodnevno koristenje, trece za servere, itd.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Staromodan je napisao/la:Branac, ne koriste svi novotarije, a sto se tice kretanja tada je smislenije stati i dobro razmisliti u kojem smjeru i kako ce se kretati.

da...ne koriste svi novotarije jer ima i onih koji imaju računala iz 2000. pa im šteka i winXP te možda još šačica ljudi koji su vjerni OS-u kojeg imaju.
U konačnici, i jedan korisnik ovog foruma (nisam zapamtio nadimak) je pokušao nadograditi nenadogradivo - sa Mint17 KDE na 18. Čemu ako je "staro bolje"? :hmm

Što se tiče "stajanja i razmišljanja", usudio bih se reći da je to floskula koja se provlači od nogometa, politike, preko kuhanja do računala. Jednostavno, takvo što zvuči na prvu pametno, ali svijet je taj koji se previše kreće da bi se uopće moglo "stati", a za "razmisliti" sve više od 1 glave je previše. I ta glava griješi, tako da na kraju opet ne valja i ne valja...
...a svijet ide dalje... :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Staromodan je napisao/la:Rudar, to sto se neki prave ili imaju papir da znaju jako puno ne znaci da je to istina.


Procjenjivao sam koliko znaju i koliko su aktivni nekadašnji suradnici ovog foruma na temelju njihovih konkretnih tekstova na ovim stranicama, koliko su rješavali probleme i drugima pomagali, što pišući članke objavljene na naslovnici, što sudjelujući u raspravama na forumu. Bilo je tu pravih majstora, koji su znali i umjeli prenijeti to znanje. Ima ih, naravno, i danas.

Danas smo, istina, tihi, fini i odmjereni, nema više burnih rasprava, ali nekad se baš kroz te iskre što su letjele u polemici znalo uključiti dodatan napor i potegnuti jake argumente, jer su ljudi bili isprovocirani reakcijom 'protivnika'. A ti bi argumenti, zbilja korisni da se nešto više nauči o pojedinim složenim pitanjima kod raznih distri ili hardvera, ostali inače skriveni negdje u bespućima weba ili čak samo u osobnim iskustvima korisnika.

Priznajem da zadnjih mjeseci nisam pobliže proučavao brojeve i konkretne podatke koji ukazuju na stanje u GNU/Linux zajednici, pojavu nekih novih distri, razvoj (ili gašenje) starih, širenje u neke nove dijelove svijeta (nedavno sam zapazio na jednom Debian forumu da su počela stizati i pitanja iz Nigerije). Ipak, ne bih bio pesimističan i rekao da priča ide k nekom nepovoljnom svršetku. Naprotiv, mislim da su mnoge distre danas pristupačnije i kvalitetnije nego prije. Glavno da se ne uniformiraju; to ne bi bilo dobro.
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Branac, mozda neki ne koriste novotarije pa su umjesto s xp-a na tadasnju vistu presli na linux. Da nisu stali i razmislili to se vjerojatno ne bi dogodilo.

Rudar, takve rasprave su dugorocno gledano besmislene jer osoba koja nema pojma iritirajucim porukama istrosi preostale zivce onima koji nesto znaju. Mogli su dobiti detaljniji odgovor da su pristojnije pitali. Koga sada mogu pitati kada iskusniji vise nece trositi vrijeme na glupe rasprave? Hm, a mozda nisi mislio na trololo, nego na ona dva forumasa sto su nekada davno vodili beskonacne rasprave?!
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Staromodan je napisao/la:Branac, mozda neki ne koriste novotarije pa su umjesto s xp-a na tadasnju vistu presli na linux. Da nisu stali i razmislili to se vjerojatno ne bi dogodilo.

Iz ono malo iskustva koje imam, takvi korisnici će rađe forsirati w7 na jednojezgrencu nego staviti linux ako im odbijem instalirati XP (kojeg redovito odbijam instalirati jer mu je podrška istekla).

Imao sam samo jedan slučaj gdje mi je lega pristao na linux jer je toliko imao slab laptop da mu je i svježe instaliran XP štekao, pa je na kraju i taj laptop isforsirao jer je mogao gledati i filmovitu, jubito i XXXtube iako je kukao kako mu zna štekati tu i tamo video. Na kraju mu je laptop (konačno) riknio i uzeo je drugi te je inzistirao da mu stavim w7. No, kako nisam imao DVD stavio sam mu w8 koju je nadogradio na w10.
Sada pazi apsurda: dok je imao linux (lubuntu ne znam više koji) bio je njime zadovoljan ali je svejedno htio w7 iz razloga što je čuo da je w8 smeće a w10 ga uopće ne zanima. Da...zadovoljan je bio i sa w8 i sada sa w10 iako zna na njemu pokupiti brdo gluposti i tako ga usporiti.
Zašto? Zato što je posjedovanjem novog laptopa izišao iz one "siromašne" margine i prilagodio se trendu iako mu je pametnije imati linux koji je ipak sigurniji glede zlonamjernog smeća i lakši za održavanje (tu mislim na nadogradnje sustava i programa). Drugi razlog je i taj što ima frenda koji će mu popravljati laptop kad mu se uspori.

Kao što vidiš, opet se sve radilo i stihijski i "u hodu" te je ispalo kako je ispalo. Dakle, "sjest i razmisliti" se može samo u turn-based igrama i nigdje više...tim više što i sam linux nije tako nastao ako sam dobro shvatio. :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.