Sada je: 28 ožu 2024, 09:17.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Je li linux "otporan" na viruse? Jesu li svi virusi rađeni za windows ili ih ima i za linux? Treba li na linuxu (nakon što se instalira) instalirati i neki antivirusni program? szbunjen
Avatar
Postovi: 186
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Je.
Nema virusa.
Nema spijunskog softvera.
Nema searchbarova u internetskim preglednicima
Antivirus ne treba.
Antivirusi na Linuxu sluze da pomognes nesretnom prijatelju Windowsasu u nevolji, odnosno da mu spasis disk/stick od nakocene gamadi. Na Linuxu toga nema.
Uzivaj! ;-)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Ima virusa za GNU/Linux ali ih baš moraš sam htjet instalirat tj. pokrenut, tako da si miran.

Ono čega ima su ti sigurnosni propusti Flashu, Javi i sl. Ali to nema veze sa OS-om nego sa softwareom i ti propusti se obično protežu na većinu operativnih sustava. Tu ti antivirus ne pomaže.

Sve u svemu antivirus ti ne treba.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Sta mislis zasto je najveci broj servera na Linuxu (ima ih i na BSDu), a ne na Windowsu?

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
da se nadovežem, kako si primjetio, *.exe file-ovi se nemogu otvoriti na linuxu po defaultu (osim emulatora), tako da u tom slučaju jest "otporan" a ono što si htio pitati je "postoje li virusi za linux?" što je i odgovoreno u gornjim postovima
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Vjerojatno postoje,... zapravo sam siguran da postoje no sistem po kojem bi ti zloćudni softver mogao biti instaliran na računalo je malo različit od onog pod windowsima ako si mislio na to,... odnosno traži direktnu interakciju s korisnikom.

U windowsima si ti kao korisnik OS-a odmah root, dok u linuxu nisi i da bi instalirao bilo kakvu aplikaciju (pa i zloćudnu) korisnik toj aplikaciji mora dati root ovlasti za njeno izvršenje,...

AV programi postoje, no oni se koriste uglavnom kako bi se spriječilo eventualno prenošenje windows zloćudnih programa sa računala koje je pod linuxom na neko drugo koje je pod windowsima,...

EDIT: Evo dok sam ja napisao tri rečenice drugi ti sve rekli :D
Zadnja izmjena: bertone; 06 sij 2013, 17:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Slamd64 je napisao/la:Sta mislis zasto je najveci broj servera na Linuxu, a ne na Windowsu?

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2


I zasto 94% superracunala pokrece Linux..
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
i da, jedina zaštita koja ti možda treba za linux je eventualno firewall
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Heisenberg je napisao/la:
Slamd64 je napisao/la:Sta mislis zasto je najveci broj servera na Linuxu, a ne na Windowsu?

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2


I zasto 94% superracunala pokrece Linux..


Tu su već drugi razlozi


EDIT:
@Punk's post

Mint ti već ima firewall
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Ekipa je već sve rekla... :thumbs
Virusi postoje, ali se mjere u promilima. Evo članak sa wikipedije pa malo pročitaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Viruses

Gotovo svaka distra ima firewall kojeg je izuzetno jednostavno koristit (Gufw - možeš ga nać u Synapticu), pa ga koristi za kontroliranje programa i servisa koji traže pristup netu.

slika


Antivirusni program možeš instalirat čisto radi vlastite savjesti (instaliraj ClamTK u Synapticu - to je frontend za ClamAV), mada ti stvarno ni ne treba. Pokreni ga jednom mjesečno (ako se uopće sjetiš) i sve pet!

slika
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.