Sada je: 20 tra 2024, 00:41.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:Smisao tih edukacija tipa RHCE, LPI, CCNA i slično su ako te to područje zanima i želiš se ciljano zaposliti kao sistemaš/mrežaš, ili si već tu počeo raditi pa se želiš dodatno educirati. Ako tražiš bilo koji posao od pomoćnog držača lopate do programera, onda ti uistinu nema smisla uzimati IT certifikate jer ne znaš da li češ kopati jame, peći kruh ili štambiljati papire neke. Iako, u tom slučaju imaš ozbiljnijih problema više sam sa sobom oko pristupa novom poslu.... Ja bih ti iskreno preporučio da se odabereš za jednu struku i onda u tome usavršavaš.

Evo konkretno dodatno, radim u firmi gdje ti kristalno jasno piše da su RHCE i slični direktna prednost pri zapošljavanju, i ne samo to: kako firma nema ured u Splitsko-Dalmatinskoj županiji možeš raditi od doma. Kao uostalom u jako puno drugih sistemaško/programerskih firmi unutar i van HR. Znači, RHCE, LPI i slični ti stvarno/realno mogu biti i jesu prednost kod poslova iz te grane, a posao možeš raditi i iz navedene županije.

Što se samih RH certifikata tiče, baš smo neki dan pričali da većina ekipe koja se sa time pojavi zapravo ne zna mnogo, a neki i katastrofalno malo što je dirketna suprotnost sa onima sa LPI certifikatima (iako treba napomenuti da mi radimo isključivo sa Debian sustavima). Zašto i kako je tako, ne znam pa neću u to ulaziti no definitivno je zanimljivo. Svakako se usuđujem reći da bez osobnog interesa, vlastoručnog učenja i edukacije nikakva formalna škola sama po sebi od tebe neće stvoriti profesionalca.


Da, da apsolutno si u pravu.

To RH vs LPI je vjerojatno što se LPI ne bazira samo na jednu određenu distru.
All work and no play makes Jack a dull boy
Avatar
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 22 ruj 2014, 20:22
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian
Moj team zaposljava!

Backend, big data: https://www.amazon.jobs/jobs/360740
UI: https://www.amazon.jobs/jobs/344146

Radi se o CloudWatchu: https://aws.amazon.com/cloudwatch/

Moj team radi na agregaciji i pohrani metrika, a UI team radi na CloudWatch konzoli i dashboardima.
Zgodno predavanje o CloudWatchu: https://www.youtube.com/watch?v=ZaOR-ybLJF0

Radi se na linuxu, Amazon ima i svoje linux distribucije.

Javite mi se na PM za vise detalja.
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
Slučajno sam vidio da Rimac zapošljava, te ugledao riječ "Linux", možda nekome pomogne.

https://adopto.eu/careers/job/136?utm_c ... =shortlink
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Slučajno sam vidio da Rimac zapošljava, te ugledao riječ "Linux", možda nekome pomogne.

https://adopto.eu/careers/job/136?utm_c ... =shortlink


Hehe, fora mi je "Requirements"

· Curious by nature with positive attitude.

· Shown xkcd 303 to all your friends.

· You are not afraid of SIGSEV 11 in other people's code.

· When abruptly woken up in the middle of the night you know the status of your git and why your make is failing.
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Avatar
Postovi: 1225
Postovi: 1225
Pridružen/a: 22 lip 2009, 23:04
Lokacija: Katoličke Čaire
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Archlinux
http://www.posao.hr/oglasi/programer-php-mysql-m-z-stalni-radni-odnos/460927/

na fejsu mi izletio ovaj oglas, možda nekome zatreba, portal POSAO.HR istaknuo ga na moj zid
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Sada sam se sjetio oglasa na kojeg mi je i dan danas žao što se nisam prijavio zajebancije radi. Naime, oglas je izgledao kao da ga je napisao netko tko o IT-u ne zna apsolutno ništa i pod zahtjeve je stavio sve što je na googlu mogao naći. Osim što je preproučen doktorat od formalne edukacije (realno neobično u IT-u), bilo je u tome i oko 40ak certifikata (doslovno) između ostaloga 2 različita CCIE-a(!!!!), znanja naprednog programiranja sa dugogodišnjim iskustvom svega od mikrokontrolera do frontend weba (znači se između tog dvoje etapu kroz etapu), skupa sa znanjem web i grafičkog dizajna. Od onih 40ak certifikata su od svega po malo, mreže, virtualizacije, jira, baze, windows, linux, .... Zaboravio sam još stvari ali navedeni su bili detalji oko svega što sam naveo (znači tipa i frotnend backend programirnaje sa mislim oko 8-10 jezika isto sve višegodišnje i vrhunsko poznavanje). S time da uzmite u obzri da je većina toga specifično imala napomenu da se mora stvarno biti vrhunski u tome, a ne junior.

Ukratko, oglas je bio epski. Plaća naravno nije bila navedena, ali kladim se da bi ponudili 5000 kuna bruto, uz vikend dežurstva :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Sada sam se sjetio oglasa na kojeg mi je i dan danas žao što se nisam prijavio zajebancije radi. Naime, oglas je izgledao kao da ga je napisao netko tko o IT-u ne zna apsolutno ništa i pod zahtjeve je stavio sve što je na googlu mogao naći. Osim što je preproučen doktorat od formalne edukacije (realno neobično u IT-u), bilo je u tome i oko 40ak certifikata (doslovno) između ostaloga 2 različita CCIE-a(!!!!), znanja naprednog programiranja sa dugogodišnjim iskustvom svega od mikrokontrolera do frontend weba (znači se između tog dvoje etapu kroz etapu), skupa sa znanjem web i grafičkog dizajna. Od onih 40ak certifikata su od svega po malo, mreže, virtualizacije, jira, baze, windows, linux, .... Zaboravi osam još stvari ali navedeni su bili detalji oko svega što sam naveo (znači tipa i frotnend backend programirnaje sa mislim oko 8-10 jezika isto sve višegodišnje i vrhunsko poznavanje). S time da uzmite u obzri da je većina toga specifično imala napomenu da se mora stvarno biti vrhunski u tome, a ne junior.

Ukratko, oglas je bio epski. Plaća naravno nije bila navedena, ali kladim se da bi ponudili 5000 kuna bruto, uz vikend dežurstva :D


Ja sam naišao na sličan oglas, firma je tražila da znaš jedno 4 programska jezika također na vrhunskom nivou i da imaš sve potrebne certifikate, da si administrator za Windowse i Linux, da imaš fakultet, da poznaješ web dizajn, baze podataka i slično, bilo je tu i traženje znanja nekoliko stranih jezika i općenito gomila nesuvislih prohtjeva za potencijalnog zaposlenika, bio sam znatiželjan i išao tražiti ime firme na Googleu da bi se ispostavilo da se radi o firmi za vođenje računovodstva u kojoj su zaposlene četiri ekonomistice pface Meni je također žao da se nisam javio ili se pojavio osobno u firmi da se raspitam o poslu pa da čujem o čemu se tu točno radi. Da nije to ista firma :hmm ::bravo
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Bilo je vise takvih firmi. Kod nekih postoje odredjeni razlozi zasto navode da traze radnika koji to sve zna, a drugi samo zele ostaviti dojam da su strucniji.

Osim toga, ima kojecega takvoga i kod kandidata, tj. kada se citaju zivotopisi i iz razgovora za posao.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
JH-IM je napisao/la: Da nije to ista firma :hmm ::bravo


Moguće! Nisam gledao dalje od oglasa :(


Staromodan je napisao/la:Kod nekih postoje odredjeni razlozi zasto navode da traze radnika koji to sve zna


Iskonski sumnjam da postoji osoba na planetu koja zna sve što je navedeno na razini koja je bila navedena. Samo zahtijevanje recimo višestrukih CCIE + doktorat bi ti već bio popriličan problem naći, a samo to bi čak i u HR morao platiti > 15k kuna neto jer teško da bi netko takav radio za manje. Ne znam da li si ikada vidio legitimne doktorske pozicije u IT-u u privatnim firmama, ali one su veoma specifične. Na primjer: doktorat iz strojnog učenja u području X.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Je, ima svakakvih oglasa. Osobno se ne javljam jer nisam kvalificirana, ali pomažem nekolicini ljudi u traženju posla i svačeg se tu da naći pface

Nemam pojma što je bilo u glavi tim poslodavcima iz shrikeovog primjera. Jedino smisleno objašnjenje kojeg se sad mogu sjetiti je da tim velikim popisom prohtjeva i zahtjeva žele obeshrabriti one koji se automatski i robotski javljaju na sve oglase ikad čim vide da se spominje neka ključna riječ. Možda ne očekuju stvarno da jedna osoba to sve zna i radi, već samo time žele filtrirati ljude koji će se uopće javiti, a onda bi zaposlili nekog tko zadovoljava manji broj kriterija.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.