Sada je: 25 tra 2024, 22:09.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Tako je. Samo moj trenutak pisanja o tome datira u ona vremena kad se tek pocelo razglabati o ubuntu phoneu... I jako mi je drago da su se odlucili za tu varijantu za koju navodis da je sada i u stvarnosti aktualna...
Max Bunker
Max Bunker
Zašto je ova tema još uvijek otvorena?
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
a zašto ne ?
kao prvo hvala svima na raspravi...
zanimljivo ispada da jdina mana microsoft os-a je što nije otvorenog
koda tako da svatko može čačkat po svemu
e sad koliko je to pametno vidi se iz rasprave...
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
zlatkoA je napisao/la:a zašto ne ?
kao prvo hvala svima na raspravi...
zanimljivo ispada da jdina mana microsoft os-a je što nije otvorenog
koda tako da svatko može čačkat po svemu
e sad koliko je to pametno vidi se iz rasprave...

Jedina mana ubojice je što ubija ljude, jedina mana lopova je što krade.
Jedina mana Sjeverne Koreje je što nije otvorena. Što ne odeš tamo živjeti, izgleda da je po tvom ukusu.

A koliko je pametno da obični ljudi imaju pristup kodu programa kojega koriste? Jako pametno i jako dobro. Svaki stručnjak i svaki razuman čovjek se s time slaže, jer izvorni kod je DOKUMENTACIJA koja neizmjerno olakšava ispravljanje pogrešaka i poboljšavanje programa.

A što se tiče nedobronamjernih ljudi, njima nije toliko bitno da imaju izvorni kod jer su majstori u dešifriranju izvršnog koda i njima odgovara da što manje ljudi ima pristup predmetu njihovih mutnih poslova.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
zlatkoA je napisao/la:a zašto ne ?
kao prvo hvala svima na raspravi...
zanimljivo ispada da jdina mana microsoft os-a je što nije otvorenog
koda tako da svatko može čačkat po svemu
e sad koliko je to pametno vidi se iz rasprave...


ne bih rekao da je to jedina mana.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Mene više zanima što autor teme misli o tome jer osim postavljenih pitanja i par zaključaka o razmišljanjima drugih članova nije do sada iznio svoje mišljenje, stav niti je aktivno učestvovao u raspravi u kojoj su se pojedinci zamalo i potukli :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
zlatkoA je napisao/la:a zašto ne ?
kao prvo hvala svima na raspravi...
zanimljivo ispada da jdina mana microsoft os-a je što nije otvorenog
koda tako da svatko može čačkat po svemu
e sad koliko je to pametno vidi se iz rasprave...

Nije otvorenost smisao sama sebi već je trik u tome da nitko nema monopol nad kodom i time nema kontrolu nad korisnicima.

Što misliš da li je Mikrosoftu važnije zadovoljstvo korisnika ili zadovoljstvo dioničara?
Imaju monopol na tržištu, imaju tvoje podatke u zatvorenim formatima, i (najvažnije) imaju tvoje navike.
Kada zatrebaju love, a tržište je u padu, samo će dignuti porez na glupost. :ljuti:

Sa druge strane vidi kako je završio OpenOffice ili MySQL kada ih je preuzeo Oracle i počeo filozofirati. Pokrenut je neovisni fork u roku odmah! ::bravo
Avatar
Postovi: 134
Postovi: 134
Pridružen/a: 09 sij 2015, 17:24
Podijelio/la zahvalu: 51 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: M
OS: Debian bullseye
rusty je napisao/la:Što misliš da li je Mikrosoftu važnije zadovoljstvo korisnika ili zadovoljstvo dioničara?


Stvarno bi bilo vrijeme da se već u vrtićkoj dobi uvedu neki oblici elementarnog ekonomskog obrazovanja, a pogotovo da se to žešće nastavi kroz osnovnu i srednju školu. Možda bi to pomoglo da u slijedećoj generaciji nedođemo do 10% stanovnika pod ovrhama.

Ovako : a kaj ti misliš koliko dugo bi trajalo zadovoljstvo dioničara ako bi korisnici bili pretežito nezadovoljni ??
Znaš li uopće kako funkcionira igra sa dionicama?
Znaš li kako se zovu mjesta na kojima se uobičajeno trguje dionicama?
Znaš li da ta mjesta reagiraju i na najmanju slutnju mogućih nevolja u nekoj kompaniji i da je tada moguće da dioničari izgube milijarde u par sati zbog najave loših vijesti ili nekih okolnosti...? A nekakvo veliko ili dugotrajno nezadovoljstvo korisnika bi zasigurno rezultiralo padom vrijednosti dionica u rang smeća.

I sad opet si probaj odgovoriti na pitanje koliko su važni i kome korisnici. A zapitaj se i za velike linux ulagače poput ibm i intel, koji bi bili njihovi motivi ulaganja....

A da bi održali visoku profitabilnost kompanije , ne štede se niti vlastiti zaposlenicikoji u nekom trenutku postanu nebitni ( https://news.microsoft.com/2015/07/08/m ... -business/ ) no budi siguran da se nitko ozbiljan nebi kockao sa nekim većim korisničkim nezadovoljstvom.

I u nekadašnjoj jugi su postojali elitni vrtići kojima su upravljale strane organizacije a bili su strahovito skupi i pohađali su ih najčešće djeca stranih diplomata stacioniranih u tadašnjoj jugi te poneko dijete jugo bogataša i partijaša koji su svojoj djeci htjeli omogućiti od starta vrhunsko obrazovanje.

Moja kuma je pohađala takvi vrtić, i već u trećoj godini su krenuli sa osnovama baleta, a do kraja predškolske je baratala osnovama engleskog i njemačkog jezika. Igre su im bile na foru da dobiju po dva bonbončića, i zatim su svi pristupili nekom kreativnom radu. Danas je npr bila igra lopaticama u pijesku, i dijete koje je napravilo najljepšu pješčanu zgradicu je dobilo bombone svih ostalih djece. Sutra su igrali isto sa bonbončićima ali sa škarama i papirima u boji, i opet ista poanta: najkreativnije dijete je nagrađeno sa bonbonima ostale djece... Nemora čovjek biti freud pa da shvati poantu nagrađivanja kreativnosti i odabira pravilnog ulaganja svoja dva bonbončića uz mogućnost da izgubiš oba ali i uz mogućnost da ih dobiješ dvadesetak na kraju dana ako odabereš pravilan alat sa kojim ostvaruješ najbolji rezultat u grupi...

Inače, kuma je kroz osnovnu i srednju proletila sa peticama, a medicinski fakultet je također riješila u roku ( 6 godina ) sa vrhunskim ocjenama, i u ono doba je mogla birati radno mjesto. Danas je priznata liječnica i na čelu je tih nekih njihovih udruženja ili komori ili kak se već zovu... I mnogo puta sam dosada probao preko nje doći do tih udruga ( sa ciljem da ih probam bar dio prebaciti na linux ) ,,,, ali nikad nije htjela ni čut . I svaki put mi je rekla: Kume, mani se toga, nema tu bombončića ni za tebe a ni za mene...

E to nama fali, takve osobe koje su od malih nogu kvalitetno i pravilno obrazovane i osamostaljene, pa ih niko više nemože vući za nos i desetljećima ih zamajavati partizansko-ustaškim ili windows-linux pričama i ideologijom.... Žena zna kaj hoće i zna kako i čime to najlakše i najjednostavnije ostvariti.... A ideološko propagandne spike o slobodi i slično ju niti najmanje nezanimaju bez obzira sa koje govornice dolazile...

:thmb-up


Ajmo dalje o prodoru kapitalizma u svim oblicima :

Nedavno smo pričali o uberu, ttip sporazumu i sl. U francuskoj uber pokušavaju raznim metodama osporiti i zatvoriti , pa ćemo vidjeti tamošnji razvoj situacije. No evo ubera i u zagreb :

https://www.uber.com/jobs/list?keywords ... %20Croatia

A TTIP je ovako zasada prošao u evropi:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/ ... fm?id=1350

:hmm
Max Bunker
Max Bunker
@Max, kad se jednom sretnemo (ako se sretnemo) i ti i tvoja kuma ćete dobiti od mene po vrećicu bonbona potpuno free.. i ništa mi niste dužni, ne morate mi ni reći da li čete ih pojesti ili uložiti u neki slijedeći biznis.. baš ništa, vaši su i radite s njima što vas je volja..

.. jedino što mi je žao što nikako ne možeš shvatiti da ne funkcioniraju svi ljudi po načelu ja tebi, ti meni :zabrinut
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Napisat ću jedan poduži post oko te metode nagrađivanja kreativnosti, uspjeha i prebacivanja medicine na Linux.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.