Sada je: 25 tra 2024, 21:32.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
dupin je napisao/la:Zašto se ovo ne zaključa? Ovo je već tisućama puta viđeno trollanje, koje se pokušava prikazati kao znatiželja i volja za konstruktivnim razgovorom. Molim jedan veliki lokot na ovo dok nije prekasno. :kava


::bravo ::bravo
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ovoliko zahtjeva jedino koliko toliko ispunjava neka rolling distribucija gdje je softver uvijek up to date, problem sa rolling distribucijama su potencijalne nestabilnosti zbog čega se vrlo rijetko koriste u enterprise svrhe, pa tako da i one otpadaju jer si rekao istestirane nadogradnje koje neće skršiti ništa, a kod rolling distribucije ne možeš nikada biti 100% siguran u to, pogotovo što najnoviji paketi mogu ubaciti razne nove bugove koji još nisu ni detektirani, a kamoli popravljeni.

Ove sve tvoje nabrojeno bi mogao jednoga dana riješiti Ubuntu kada pređe na Snappy bazu jer će sa tim dobiti izolirane aplikacije od OSa, updateove aplikacija, rollback sustava itd. Ali to će se pričekati barem još nekoliko ciklusa. Ja bi osobno stavio Ubuntu LTS u enterprise i poneki PPA ako baš nekom posao ovisi o najnovijem Libre Officeu ili tako nekom programu. Ili Debian i mislim nijednu više.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
A valjda bumo jednom i taj snapy dočekali.... :-D

Inače, cilj mije bio da poput kolege devil-a iznesemo što nas najviše oduševljava unutar naše omiljene distre i što bi još voljeli vidjeti unutar te distre. Na taj način bih ja, a i ostali, možda saznali za neke kvalitetne stvari unutar nekih distri a za koje sada uopće neznamo da su sadržane unutar nekog operativnog sistema.

Evo primjera unutar ubuntu-mate distre pomoću kojeg je moguće vrlo detaljno konfigurirati izgled, mjesto i ponašanje sistemskog panela. Defaultno je to dio mate tweak-a koji je predinstaliran unutar distre , i to je svakako jedan detaljčić koji bih volio vidjeti unutar svakog operativnog sustava da u par gui klikova mogu drastično izmijeniti izgled i ponašanje kako panela tako i cjelog desktopa....

slika
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:A valjda bumo jednom i taj snapy dočekali.... :-D

Inače, cilj mije bio da poput kolege devil-a iznesemo što nas najviše oduševljava unutar naše omiljene distre i što bi još voljeli vidjeti unutar te distre. Na taj način bih ja, a i ostali, možda saznali za neke kvalitetne stvari unutar nekih distri a za koje sada uopće neznamo da su sadržane unutar nekog operativnog sistema.


Snappy ti je djelomično odgovor zašto je meni Ubuntu omiljena distribucija, osim dužine podrške za LTS i njegove kvalitete, ima meni najbolji font rendering i velike količine PPA i predpakiranih aplikacija za Ubuntu, sviđa mi se što pokušavaju napraviti nove stvari, Snappy za desktop je nešto što bi po meni trebale usvojiti sve distribucije jer predstavlja veliki korak naprijed na više načina, sigurniji je (aplikacije odvojene od OSa), rješava problem upgradea aplikacija i dependency hella jer aplikacije pakiraju svoje dependencjye, OS je lakše upgradeati, OS i aplikacije je moguće odvojeno upgradeati i downgradeati, postojati će i rollback za OS koliko sam ja upoznat itd.

X aplikacije će se vjerovatno vrtiti u posebnom LXC containeru i komunicirati sa XMir serverom pa će i X aplikacije biti izolirane. Također je moguće imati više verzija iste aplikacije instalirane na računalo jer će aplikacije dobiti namespace, primjerice clementine.imedevelopera i jer će se umjesto u PPA repositoryje aplikacije uploadati u Ubuntu Store.

Evo primjera unutar ubuntu-mate distre pomoću kojeg je moguće vrlo detaljno konfigurirati izgled, mjesto i ponašanje sistemskog panela. Defaultno je to dio mate tweak-a koji je predinstaliran unutar distre , i to je svakako jedan detaljčić koji bih volio vidjeti unutar svakog operativnog sustava da u par gui klikova mogu drastično izmijeniti izgled i ponašanje kako panela tako i cjelog desktopa....

slika


KDE se može dosta promijeniti, ne sa par klikova ali može, drugi ne puno ali nisu ni zamišljeni da budu pretjerano konfigurabilni već da slijede određenu paradigmu koju su osmislili dizajneri. To je tako i to se neće kod tih desktopa puno promijeniti, a niti ima prevelikog smisla da se oni svi mogu do besvijesti mijenjati jer čemu onda toliko desktopa ako od svakoga možeš napraviti sve. Treba i određena konzistentnost iskustva koje se nudi, vizija i ideja o korištenju desktopa. Tko ne voli određenu viziju ima dovoljno alternativa da izabere što mu odgovara.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
@JH-IM

E to majstore.. I meni je ubuntu ( zajedno sa svojim derivatima ) još uvjek nekako najbliži onome kaj očekujem od operativnog sustava. Sve to kaj si naveo će biti prava stvar jednom kad zaživi i postane standard...


Glede prilagođavanja desktopa-teme-panela-ikona-prozora..... to spada pod osobne ukuse i stremljenja pa je različito kod svakog od nas. No ja mogu reći za sebe da sam navikao na tamne teme , navikao sam da su kontrole na desnoj strani prozora , navikao sam da konstantno imam pregled stanja hardvera ( posebno temperaturi i mrežnog prometa ) , i onda uvjek to nastojim postići kod svake distre jer mi je jednostavno tako ugodnije raditi i provoditi ponekad i desetak sati pred ekranima...

Na ubuntu ( unity ) me npr gnjavi kaj su kontrole prozora na lijevoj strani, a čak i kroz unity tweak ih neuspijem prebaciti na desnu stranu jer mi taj dio twek-a jednostavno neodradi taj zadatak. I zbog navike mi onda miš uvjek poleti desno a tam figa...heheheheh ( negdje sam čitao da se to može terminalom riješiti ali nije mi to toliko baš bitno da bih išao koristiti terminal kojeg izbjegavam gdje god mogu )....

Opensuse mi ima nekoliko dobrih stvari koje bih volio vidjeti unutar drugih distri ( 1-click , kvalitetni gui firewall , kvalitetni gui security modul .... ) dok po drugoj strani mi pak kde često ima problema sa odspajanjem usb uređaja dok taj dio pak na ubuntoidima mi nikad nije zakazao.......

E da je čarobni štapić pa zmiksati najbolje stvari u jedno rješenje.....

:-D
Max Bunker
Max Bunker
Osvrt našeg kolege @hrvoje na API problematiku:

http://www.radar365.info/2015/06/zasto- ... bilan.html

:-D
Max Bunker
Max Bunker
Manjaro ili Chakra, ne verujem da ima nešto treće da ima nove, a koliko toliko istestirane pakete, plus kodeke. Mint isto ispunjava većinu zahteva.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Max Bunker je napisao/la:Idealne naravno nema, ali ideja mi je da napišemo svoje želje i očekivanja o tome kakva bi to trebala biti distra koja bi ispunjavala sve naše informatičke želje i potrebe. Naravno, dobro bi došla i iskustva o tome koja je distra najbliža tom cilju za svakog od nas , te kaj vam je super a kaj bljak u vašoj omiljenoj distri.

Iznijet ću moje želje o tome kakav bi mi bio idealan operativni sistem:

- ne preveliki .iso file ( nemaju svi brz dsl, a mobilni net se često plaća po gb ) , nešto poput ubuntu ili mint

- svakako da je moguće isprobati u live modu , a ne ko npr opensuse ili debian da onaj pravi instalacijski file nemogu isprobati u live modu a za svoje live verzije u startu napišu da nisu baš za instalaciju već da je to više kao demo )

-da ima unutar distre multimedijalne i internet kodeke

-da ima standardni set aplikacija , ali za svaku namjenu po jedan ( kaj će mi tri pleyera a npr nema officea ili gimpa )

-da ima u startu dobro riješene sigurnosne module ( tu mi je opensuse legao odlično sa svojim firewallom i onim sigurnosnim modulom ..prava stvar )

- da nemam potrebe dodavati neslužbene repoe već da proizvođač distre vodi brigu o tome da mi gura nove verzije libreofficea, pinte...bla bla... )

-da nadogradnje nisu prečeste i prevelike , ali svakako i da se dobro istestiraju prije službenog puštanja jer nitko nevoli krš sa neuspjelim ili neispravnim nadogradnjama.... ( pa onda čudna rješenja sa privremenim repoima dok se otkloni problem i sl..)

- hardverska podržanost drajverima ( kernel je kernel, no na istom kernelu mi na mintu neradi osvjetljenje tipkovnice dok na ubuntu na istom kernelu to radi..samo primjer navodim )

- opremljenost u startu raznim alatima za inspekciju i nadzor hardvera ( a ne da moram googlati dal mi je smartctl ili udisk unutar distre pa onda moram tražiti po netu gui kojim bum iz toga očital smart status ili hdd temp.... znači još prije instalacije želim znati temperature, smart,fanove, napone, latencije, voltaže...

- još bi bilo toga, ali da neduljim , još bih nakraju dodao antivirus , možda bar kao opciju ( znam da ste mnogi protiv toga , ali ja bih ipak volio neki av jer od mojih 100 frendova statistički je još samo jedan na linuxu a ostalih 98 je na windowsima pa bih ipak volio pročačkati svaki file prije nego ga nekome šaljem...i još lako ak su frendovi no ono kaj zasigurno nitko nebi volio da npr svome nadređenome nehotice pošalje malwer i sl..)

- i volio bih neki pricip da jednom instaliram i gotovo a da me proizvođač distre polako kroz redovni update
uvjek drži na fresh visinama ( nešto microsoft potiho priča da bi tako moglo biti sa windows 10, tj da nebu novih brojčanih verzija nego samo redovni update.....)


Eto ,, ako imate volje, opalite kako vi zamišljate svoju idealnu linux distru....

:-D

Tvoja idealna distra je SolydXK! :)
Debian Stable je baza i ima skoro sve tvoje zahtjeve.
Postovi: 46
Postovi: 46
Pridružen/a: 07 tra 2012, 13:35
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
blast beat je napisao/la:Manjaro ili Chakra, ne verujem da ima nešto treće da ima nove, a koliko toliko istestirane pakete, plus kodeke. Mint isto ispunjava većinu zahteva.


zahvala ide zato jer si mi dao hint, pa nakon manjara i sabayona koji su dobri ali s manjarom uvijek taj nesretni acpi failed,odnosno error bez obzira što u boot modeu je ok ali me smeta.Sabayon ah..ne da mi se učiti sad o gentoo i ostalim stvarima tako da uz peppermint OS koji je odličan,minimalistički,fluidan ckakra zasad jedina uz njega je outside of the box za moje desktop potrebe, samo ne znam zašto je nema u nekom drugom DE,kolko barem vidim na distrowatchu.. :hmm
exithus lethalis
exithus lethalis
Ja sam zasad prezadovoljan voyagerom, skidam tails, uz dosad za moj laptop provjerene distre(LM,KDE-Neon,Peppermint OS) skrasio sam se sa voyagerom LTS..ostavio malo mjesta za isprobavanja distri, skidam tails koji ima Tor, nije da me strah nečeg međutim da vidim što nudi jer je debian based a to je dobar recept
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.